in

Yavru kedilerde pire nasıl temizlenir?

Kedi denilince akla gelen ilk sorunlardan biri tabi ki pireler. Küçük kan emici asalaklar olan pireler kedilere hem bazı hastalıklar bulaştırabiliyor, hem kaşınmalarına, alerjilere yol açabiliyor. Özellikle de yavru kedilerde pire söz konusu olduğunda anemiye yani kansızlığa neden olabiliyor.

Tüm bu nedenlerle pirelerle mücadele kedi bakımının önemli unsurlarından biri ancak yavru kedileri pirelerden kurtarmak için bilinçsiz şekilde yapılan uygulamalar minik pisilerin hayatlarını kaybetmesine dahi sebep olabiliyor. Dolayısı ile yavru kedileri pirelerden temizlemek için kesinlikle bilinçli olmak gerekiyor.

YAVRU KEDİLERDE PİRE NASIL TEMİZLENİR?

Yetişkin kedilerde pire ile mücadele için kullanılan ense damlası, pire tozu ve pire tasması gibi yöntemler yavru kediler için kullanılamıyor. 8 haftalık yani 2 aylıktan küçük yavru kedilere bu yöntemlerin hiç birini uygulamamak gerekiyor zira tüm bu yöntemler yavrularda toksik etki yaratarak zehirlenmelerine ve hatta ölmelerine yol açabiliyor. Bu nedenle eğer henüz 8 haftalıktan küçük bir yavrunuz varsa bu yöntemlere asla başvurmamanız gerekiyor.

YAVRU KEDİLERDE PİRE TEMİZLİĞİNİN EN MAKUL YÖNTEM PİRE TARAĞI

Hayvan ürünleri satan hemen her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz pire tarağı yavru kedi pire temizliği için en risksiz ve kolay çözüm. Pire tarağı ile yavruyu taramanız ve bu işlemi yaparken yanınızda su dolu bir kase bulundurmanız gerekiyor.

Tarağın üzerine gelen pirelerin tarağı su dolu kaseye sokarak suya düşmesini ve ölmesini sağlayarak yavru kediyi pirelerden kolayca, üstelik risksiz şekilde kurtarabilirsiniz.

YAVRU 8 HAFTALIK OLDUĞUNDA VETERİNER HEKİME GÖTÜRMELİSİNİZ

Yavru kediniz 8 haftalık olduğunda veteriner hekime götürmeniz gerekir zira 8 haftalık yavru kedilerin ilk aşılarının yapılma zamanı gelmiştir. Bunun için veterinere gittiğinizde hekime pire konusunda da danışabilirsiniz. Yavrunuz için en uygun ve sağlıklı yöntemi uygulamasını sağlayarak kedinizin piresiz, sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Yazımızı bitirirken yavru kedilere veteriner önerisi olmadan herhangi bir pire ilacı uygulamanın ölümcül sonuçlara yol açabileceğini tekrar hatırlatalım.

Muhabbet Kuşları İçin Faydalı Sebzeler

Ankara kedisi özellikleri