in

Yenidoğan bir yavru kedi ne zaman anneden ayrılmalı?

Bir yavru kedi kaç aylıkken evlat edinilmeli? Yavru kediler 2 aya kadar annenin bakımına ve beslemesine muhtaçtır. 2 ayın sonunda ek gıdaya geçer, ama süt emmeye de devam eder. Anne kedi 2 aydan sonra hayat bilgisini de aktarmaya başlar. Yavru kediler, kardeşleri ve anne kediyle hayatta kalma provaları yapar, 4’üncü ayda anne kediden özgürleşmeye başlar. 6’ıncı aydan itibaren de, duygusal ve fiziksel olarak anne kediden ayrılmaya hazırdır.

Evcil hayvanların üzerinden yaratılan ekonomiyle, ne yazık ki hayvanlara doğalarına uygun yaşama hakkı tanınmıyor. Bunu yapmak için de, doğru yanlışla yer değiştiriyor ve yanlış normalleştiriyor. Hayvanların en temel hakları olan yaşama, barınma, beslenme koşulları yasalarla güvence altına alnıması bir yana, zorlaştırlıyor. Hayatını, hayvanların hakları içi mücadele ile geçiren pek çok insan da, hayvanları istilacı insanın zorbalığından ve şiddetinden başka türlü koruyamayacağı için, sistemin başlattığı yanlışlar üzerinden hayvanları korumaya ve kurtarmaya çalışıyor. Çok acıdır ki bu yanlışlar bir süre sonra hayvanların normaliymiş gibi kabul görmeye başlıyor.

3 aylık yavru kedi ve annesi

BİR YAVRU KEDİ 2 AYLIKKEN SAHİPLENDİRİLİR EFSANESİ NEREDEN ÇIKTI?

Bir yavru kedi 2 aylıkken sahiplendirilir efsanesi de bu yanlış bilgilerden biridir. Evcil hayvan üretimi ve satışı yapanlar, “tüccar hekimlerle” yaptıkları işbirlikleri ile bu yanlışı bilimsel bir dayanağı varmış gibi topluma empoze etmeye başladılar. Başardılar da… Bir yavru kedinin 2 aylıkken annesinin altından alınarak sahiplendirlmesi oldukça normalleştirlmiş durumda. Öyle ki, artık sosyal medyada 35 günlük cins yavru kedilerin satınalındığına ilişkin paylaşımlar görmeye başladık. Peki neden 1.5 – 2 aylıkken aylıkken anneden koparılıyor bu yavru kediler? Anne yeniden hamile kalsın diye. Bir üretici ve satıcı, anne kedinin yeniden hamile kalmasını sağlamak için yavruları 1,5 aylıkken sütten kesiyor ve anneden ayırıyor. Çünkü kediler, yavruları varken, onları emziriyorken ve onlarla ilgilenirken tekrar hamile kalmaz. Yavrularından ayrıldığında yeniden hamile kalmak için vücudu yeni hamileliğe hazırlamak için de 25 güne ihtiyaç duyar. 1.5 aylıkken anneden ayrılan yavrular, beslenmelerini ve tuvaletlerini tam olarak kendi başlarına yapamadıkları için 15 gün daha üreticiler tarafından bakılıyor. 2 aylık olduklarında da bu yavrular satılmaya başlanıyor. Anneden erken ayrılan yavrular ne yazık ki bir ömür boyu o travmayı yaşamaya devam ediyor. Oysa ki, bir yavru 2 aya kadar bakım ve beslenme için anneye muhtaçtır. İki ayın sonunda yavaş yavaş, annenin gözetiminde ek gıdalara geçmeye başlar. Ancak anne aynı zamanda süt emzirmeye devam eder.

Bir yavru kedi, 2 aydan sonra annenin aktardığı bilgiler doğrultdunda, kardeşleriyle oyun oynayarak sosyalleşmeyi ve mücadele etmeyi öğrenmeye başlar.

YAVRU KEDİ, ANNE GÖZETİMİNDE HAYATA HAZIRLANIR

Belediye Veteriner Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, bir kedinin 2 aya kadar yavrusunun beslenmesi ve bakımı ile ilgilendiğini belirterek şunları söylüyor; “Bir kedinin hamileliği yaklaşık 69 gün sürer. Doğumdan itibaren iki ay yavrularının beslenmesi ve bakımıyla ilgilenir. Çünkü yavru kediler anne bakımı olmadan beslenemezler, tuvaletlerini dahi yapamazlar. Anneye muhtaçlar. Yavru kedinin gelişimi açısından anne sütü çok önemli. İlk 2 ayı tamamlayan yavru kediler, anne sütünün yanı sıra, yine annenin gözetiminde yavaş yavaş diğer gıdalara geçmeye başlarlarlar. Yavru kedi bir ande anne sütünü bırakıp diğer gıdalara geçemez. Anne kedi bunu bilir ve o geçişi de gayet planlı yapar. Anne sütünün yanı sıra diğe besinleri de yemeye ve tuvaletlerini de tek başına yapmaya başlayan yavrular, sonraki bu süre içersinde anne kedi tarafından hayata hazırlanır. Yavru kedilere, nasıl mücadele edeceklerini, kendilerini tehlikelerden nasıl koruyacaklarını, besin kaynaklarına nereden ulaşacakları dahil hayatta kalmalarını sağlayacak tüm bilgileri aktarır. Aynı zamanda kardeşleriyle birlikte oyun oynamaya ve annenin gösterdiği mücadele tekniklerini birbiri üzerinde denemeye başlayan yavru kediler, hem kendi türü hem başka türlerle nasıl sosyalleşebileceğini de böylece öğrenmiş oluyor. Sonraki aylarda ise, anne kedi yavaş yavaş yavrusunu tek başına bırakır ama onları gözlemlemeye devam eder. Bu sırada yavrular da yavaş yavaş anneden uzklaşmaya başlar. 6 ayın sonunda ise anne kedi tamamen yavrusundan ayrılır. Bu bazı kedilerde 8 aya kadar sürer. Anne kedi yavrularından tamamen ayrıldıktan sonra 25 gün vücudunu toparlar ve yeniden anne olma hazırlığı yapar.

Anne kedi (öndeki) ve 5 aylık olan yavruları. Ek gıda ve anne sütü ile beslenmeleri devam eden sağlıklı yavru kediler.

ANNEDEN ERKEN AYRILAN YAVRU KEDİNİN GELİŞİMİ YARIM KALIR

Yavru kedileri 2 aylıkken anne ve kardeşlerinden ayırdığınızda,hem biyolojik hem psikolojik gelişimleri yarım kalmış oluyor. Anneden erken ayrılan yavru kediler bu travmayı hayatları boyunca taşırlar. Veteriner Hekim Yusuf İnel de anne sütünün yavru kedileinr bağışıklık sisteminin ve kemik gelişiminin tamamlanması için çok önemli olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Yavru kedi, en az 45 günlüğe kadar anne sütü ile beslenmeli. Çünkü bu süre kedinin, tabi yavru kedinin emme imkanı varsa 2 ay anne sütü ile beslenmesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak ilk 45 gün anne sütü yavru kedi için şart” ifadelerini kullandı.

Annenin uzaklaştığı ve uzaklaştırdığı, yuvalandırılmaya hazır 6 aylık yavru kediler

BİR YAVRU KEDİ NE ZAMAN YUVALANDIRILMALI?

Bir yavru kedinin annesiyle, bir anne kedinin de yavrularıyla geçirmesi gereken zamanı, sırf “bebek kedi çok tatlı” diye çalmamak gerekir. O hak anneye aittir. Annesi olan bir yavru kediyi, mümkün olduğu kadar anne tüm bilgilerini ve deneyimlerini aktardıktan sonra sahiplenin. Bu süre 5 ay ila 6 ay arasında değişirken, bir yavru kediyi en erken 4 aylıkken sahiplenin. Böylece, anne kedi, üreticlerin elinde doğum makinasına dönmemiş olacak yavru da anneden erken ayrılmadan kaynaklı travma yaşamamış olacak. Sokakta öksüz kalan yavru kediyi elbette korumak ve sahiplenmek durumundayız. Ama annesi olan bir yavru kedinin annesi ile geçirmesi gereken zamanı, çok bencil bir duyguyla elinden almamalıyız.

İki aylık bir yavru kedi evet çok tatlı ancak anne ile kalması gereken süreyi tamamlayan, kardeşleri ile sosyalleşen yavru kediler hem çok tatlı hem de çok sağlıklılar.

ajanimo.com ofis kedilerinden baba Tilki ve anne Hayki’den dünyaya gelen, tüm gelişim süreçlerini doğalarına uygun yaşayarak mutlu ailelere yuvalandırılan yavruları ve büyüme süreçleri:

1# Yavrular yeterince anneyi emmeli. Yumulun çocuklar. Sizce kaç yavru kedi var?

2# Büyüyorum ki ben. Koskocaman 1,5 aylık hayatım var:) #portakal

3# İlk adımlar… Ne bakıyon be, hiç mi yürüyen kedi görmedin! #börülce

4# Ek gıdaya geçiş. 2 aylıklar ve anne eşliğinde ek gıdaya geçme töreni:)

5# Sosyalleşmeye geçiş. İki aylık kedinin kardeşi oyun arkadaşı #portakal #börülce

6# Üç aylık ve hala anneyle bağımlı. Anneden, yan gelip yatarak sosyalleşmeyi öğreniyor olamaz mıyım! 3 aylık erken ergen kedi #pipaşa

7# Bazı erkek kediler yavrularıyla zaman geçirmeyi sever. Babasının kopyası, 3 aylık aslan oğlu #vecihi

8# Hayatla mücadele etmeye hazır iki yavru kedi. Antreman yorar:) #vecihi #portakal

9# Birey olma ve anneden özgürleşme süreci.4 aylık pozları bunlar #portakal

10# Beş aylıklar ve anne artık ufak ufak uzaklaşmaya ve uzaklaştırmaya başlar. #hayki #poratakal #pipaşa #altın

11# Kardeş candır… 6 aylıklar ve yuvadan uçma, kendi insanlarını bulma zamanındalar. #portakal #altın #vecihi #pipaşa

Editörün Notu: Bu içerik annesi olan ve güvenli alanda hayatta kalması mümkün olan yavru kediler içindir. Sokaktaki evsiz ve annesini kaybetmişi ya da anne ile güvenli alanda olmayan yavru kedilerin hayatta kalması sizin onları evlat edinmenize, korumaya alamnıza bağladır. Bir kedi ya da köpeği 2 aylıkken satın almak, anneleri ve babalarını bu kirli ticaretin mağduru yapmaya ve üretim makinasına dönüştürülmelerine katkı sunmaktır. Ailenin bir ferdi olan hiç bir can, parayla satın alınamaz. Satın almayın evlat edinin!

Ankara Kedisi ile Van Kedisi arasındaki farklar

Zeki, çevik ve sevecen Abyssinian (Habeş) kedisi hakkında her şey