in

Süs köpeği cinsleri

Dünyada 500 kadar köpek cinsi var ve aslında bu ırkların çoğunun ortaya çıkış sebebi insanlara yardımcı olmak. Örneğin Labrador balıkçılara yardım etmek için geliştirilmiş, birçok küçük Terrier cinsi haşereleri avlamak için kullanılmış, yani insanlar ihtiyaçlarına uygun şekilde ırklar geliştirmişler.

Süs köpekleri ise herhangi bir iş için değil insanlara dostluk yapmaları için yetiştirilmiş köpek ırklarıdır. Ülkemizde süs köpeği olarak adlandırılsalar da dünyanın diğer yerlerinde refakatçi köpekler ya da oyuncak köpekler ismiyle bilinen bu ırkların büyük kısmı geçmişte soylulara eşlik etmeleri için yetiştirilmiştir ve saraylıların köpekleri olmuşlardır. Karşınızda hem dünyada hem de ülkemizde çok popüler olan süs köpeği cinsleri.

Yorkshire terrier

İngiltere kökenli bir köpek cinsi olan Yorkshire terrier hem en popüler süs köpeklerinden biri hem de en küçük köpek cinsleri arasında yer alıyor. Yükseklikleri ortalama 18 santim, ağırlıklarıysa en fazla 3,5 kilo olan bu minik köpeklerin tüyleriyse kelimenin tam manası ile ipek gibidir. Alerjiye neden olma riskinin düşük olmasıyla da tanınan Yorkshire terrier köpeklerin karakterleri süs köpeklerinin geliştiriliş amacına yani insana dostluk etmeye ve hep insanların yanında olmaya da çok uygun. Bu ufak köpekler insanlarına inanılmaz bağlıdırlar, küçük olmaları sayesinde insanlarıyla birlikte her yere gidebilmeleri de Yorkie köpeklerin en önemli artılarından biridir.

Pekinez

İsminden de anlaşılabileceği gibi Çin kökenli bir ırk olan Pekinez en eski süs köpeklerinden biri. Geçmişte yalnızca kraliyet ailesi üyelerinin bakabildiği, halkın bakmasının yasak olduğu bu ırkın en tipik fiziksel özelliği basık burnudur.  Yükseklikleri 15-23 santim, ağırlıklarıysa 3,2-6 kilo arasında değişen Pekinez köpekler ülkemizde en fazla birlikte yaşanan köpeklerden biri durumundalar.  Aynı Yorkshire terrier gibi insanına çok bağlıdır. İnsanına karşı aşırı sevgi dolu olan bu minik köpekler çocuklarlaysa pek anlaşamazlar, bu sebeple Pekinez için bir aile köpeği denilemez. Bu süs köpeklerinin basık burunları sebebiyle birçok hastalığa ciddi şekilde yatkınlıkları olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Maltese terrier

Beyaz tüyleri ile tanınan Maltese terrier de çok eski bir köpek ırkı ve süs köpeği cinsleri arasında en popüler olanlardan da biri. Bazıları bir kilodan bile daha hafif olan Maltese terrier köpekler için kucak köpeği tanımı tam uyuyor, zira bu ufaklıklar da insanları ile birlikte her yere gidebilen köpekler. Sadece küçük boyutu değil yumuşak ve uyumlu karakteri de Maltese terrier köpekler ile her yere gidebilmeyi kolaylaştırıyor. Ancak bu süs köpekleri de çocuklarla anlaşma konusunda pek başarılı değiller, yani Malta terrieri de aslında tek bir insana bağlanıp onunla yaşamaya daha uygun bir ırk.

Pug

Pug

Pekinez gibi Çin kökenli bir ırk olan Pug köpeklerin burunları da aynı Pekinezler gibi basık ve gözleri kocamandır. Ağırlıkları 6,5-8 kilo arasında, yükseklikleriyse 25-33 santim arasında değişen Pug köpekler listemizdeki diğer süs köpeklerinden farklı olarak çocuklarla kurdukları harika ilişkiler sayesinde aile köpeği olmaya çok uygundurlar. Son derece uyumlu olan bu köpekler sadece çocuklarla değil diğer köpeklerle ve kedilerle de çok iyi anlaşırlar. Tembel olarak tanımlanabilecek bir yapıları olan Pug köpekler insanları ile birlikte her yere gidebilecek birer dostturlar. Bu köpeklerin de basık burunları sebebiyle sağlık sorunlarına yatkınlığı vardır ne yazık ki.

Minyatür Pischer

Minyatür Pinscher

İsmindeki minyatür kelimesine uygun şekilde minicik olan bu köpeklerin ağırlıkları 3,6-4,5 kilo, yükseklikleriyse 25-32 santim kadardır. Küçültülmüş bir Doberman gibi görünen Minyatür Pinscher ya da kısaca Pinscher süs köpekleri arasında en sert karakterli olanlardan biridir. Genellikle tetikte olan bu küçük köpekler kedileri, köpekleri hatta kendilerinden büyük köpekleri kovalama eğilimindedir ve bu da başlarının derde girmesine yol açabilir. Pinscher bu karakteri sebebiyle deneyimsiz insanlar için pek uygun bir süs köpeği değildir. Yavruluktan itibaren sosyalleşmesi sağlanırsa daha uyumlu olabilen Pinscher köpekler sahiplerineyse çok bağlıdır.

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Muhabbet Kuşları İçin Faydalı Sebzeler