in

Kediler Pireden Nasıl Kurtulur?

Kedi piresinden nasıl kurtuluruz? Kedi piresi nasıl temizlenir? Pireler kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri ve kedileri son derece rahatsız eden bu sorundan kurtulmak için bir kaç farklı yöntem bulunuyor.

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri kedilerin üzerinde yaşayan kan emici küçük asalaklar olan pireler. Pire sorunu ile neredeyse her kedide karşılaşılıyor ve pireler kedilere sandığımızdan daha fazla zarar verme riski taşıyor zira pireler kedilerin yalnızca kanını emmekle kalmıyor aynı zamanda bazı hastalıklar ve parazitler bulaştırabiliyor. Üstelik yoğun pire varlığı özellikle de yavru kedilerde anemiye yani kansızlığa neden olabiliyor. Ayrıca birçok kedide pirelere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor ve tüm bunlar kedi dostlarımızı pirelerden kurtarmamızın ve korumamızın sandığımızdan çok daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Kedi dostlarımızı pirelerden kurtarmak için birkaç farklı yöntem bulunuyor, işte bu yöntemler, etkileri ve olası riskleri.

Pire tozu

Birçok kişi pire tozunun pirelerle mücadele konusunda en etkili yöntem olduğunu düşünse de pire tozu zehirlenmeye neden olabilme riski taşıyor. Pudra görünümündeki pire tozu kedilerin tüylerine serpilerek uygulanıyor ancak size tavsiyemiz pire tozunu kesinlikle kendi başınıza uygulamamanız, bunun yerine veteriner hekim desteği almanız, zira herhangi bir zehirlenme durumunda kedi dostunuzun hayatını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Özellikle de söz konusu yavru kediler olduğunda pire tozunun çok daha tehlikeli olabildiğini de eklemeden geçmeyelim.

treating-cats-with-dog-flea-tick-products

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pire tasması

Pire tasması da pirelere karşı kullanılan etkili yöntemlerden biri. Doğal ya da kimyasal içerikli pire tasmaları bulabilmek mümkün. Pire tasmasının 3 aylıktan büyük kedilere takılması öneriliyor ve pire tozu ile kıyaslandığında kedi dostlarımızı pirelerden korumak ve kurtarmak için çok daha tehlikesiz bir yöntem olduğunu söyleyebilmek mümkün. Ancak bir kediye özellikle de boyun tasması takmanın tasmanın herhangi bir yere takılma olasılığı nedeniyle az da olsa riskli olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu nedenle eğer kedi dostunuza pire tasması alacaksanız güvenlikli yani esneyebilen ve bir kaza durumunda boynundan kolayca çıkabilecek bir tasma olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca çok sık görülmemekle birlikte pire tasmasının bazı kedilerde alerjik reaksiyonlara neden olabildiğini de söyleyelim. Bu nedenle kedinize pire tasması taktıktan sonra onu gözlemlemeli ve olası bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz tasmayı hemen çıkartıp veteriner hekime başvurmalısınız.

collar-fleas-on-cats-1

Ense damlası

Son yıllarda pirelerle mücadele için en fazla tercih edilen yöntem ense damlası. Adından da anlaşılacağı gibi kedilerin ensesine damlatılan pire damlası kedileri ortalama olarak 3 ay boyunca pirelerden koruyor. Ancak tüm kimyasal maddeler gibi pire damlasının da kediye zarar verebilme olasılığı bulunuyor bu nedenle pire damlası uygulamasının kesinlikle veteriner hekim tarafından yapılması gerekiyor.

ticks-on-cats-2

Bunlar kedi dostunuzu pirelerden kurtarmak ve korumak için kullanabileceğiniz yöntemler ancak yazımızı sonlandırırken pirelerle mücadele konusunda hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka veteriner hekime danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4739852 758x426

Köpeklere Sosis Vermek Doğru Mu?

insitu dogs nose 758x426

Köpeklerde Burun Tıkanıklığı Kesinlikle Ciddiye Alınmalı