in

Kedinizi ısırma alışkanlığından nasıl vazgeçirirsiniz?

Yavru bir kedinin ısırığı can acıtıcı ve yaralayıcı olmaz ancak bu bir alışkanlık haline gelirse kediniz büyüdükçe bu ısırık acı verebilir. Bu yüzden kediniz henüz yavruyken ısırma alışkanlığının önüne geçmelisiniz.

YAVRU KEDİNİN ISRIMASINI NASIL ENGELLERSİNİZ?

Aslında yavru kediler bu eğitimin ilk aşamasını annlerinde öğrenir. Kardeşleri ile oynarken ısırıklarını fazla kullanan yavru kedi mutlaka anne tarafından uyarılır. Acak yavru kedicik yeni bir eve ve aileye geçtiğinde annesinin yaptığı bu hatırlatmayı unutabilir.

Evet itiraf etmeliyiz ki yavru bir kedinin ellerimiz ısırması hoşumuza gidebilir ancak bu davranış  kedide bir alışkanlık haline gelebilir. Özellikle bir çocukla iletişim kurarken yanlış anlaşılmalara mahal verebilir. Bu sebepten bu alışkanlığın önüne geçmek hem sizin hem de kediniz için çok daha iyi olacaktır.

YAVRU KEDİLERİN ISIRMA ALIŞKANLIĞININ ÖNÜNE GEÇMEK KOLAY

Oyun amaçlı yapılan bu ısırıklar kedinizin elinizi oyuncak gibi görmesine neden olabilir. Bu yüzden parmaklarınızı bir oyuncak gibi kullanmamalısınız. Bunun yerine kedinizin ısırması için ona bir oyuncak almalısınız.  Kediniz oynamak için ellerinize atlandığında bu oyuncağı elinizin yerine koyarak kedinizin dişleri ve elleriniz arasına bir çizgi çekmelisiniz. Ancak bu oyuncağın boyutu avcunuzdan küçük olmamalı.

KEDİNİZLE OYUN OYNARKEN SİZİ ISIRINCA NE YAPMALISINIZ?

Oyun süresinde kediniz sizi ısırırsa hemen oyunu bırakmalısınız. Eğer ayak bileklerinizi ısırıyorsa hareket etmemelisiniz. Çünkü onun istediği hareket ve oyun  Kediniz sakinleştiğinde oyuna geri dönebilirsiniz. Böyle kediniz ısırık olduğunda oyunun bittiğini alayacaktır. Buradaki en önemli unsur kararlı ve tutarlı davranmaktır. Aksi hayvanın kafasının karışmasına neden olabilir.

Kediler banyoda olmayı neden bu kadar severler?

Köpekler neden ulur? Köpeklerin uluması ne anlama gelir?