in

Uğur Böceğinin Neden Uğurlu Olduğuna İnanırız?

Hepimiz uğur böceğinin şans getridiğine inanarak büyümüşüzdür. Hatta “uç uç uğur böceği” diyerek onlara şarkılar bile söylemişizdir. Peki neden bazılarımız diğer böceklerden korkarken uğur böceğinden korkmaz?

Uğur böcekleri, adından da anlaşılacağı üzere toplumumuzda uğurlu kabul edilen bir böcek. Hatta öyle ki çocukken uğur böceğinin elimize konması için şarkı bile söylerdik. Peki uğur böceklerinin neden uğurlu olduğuna inanırız?

146730177 XS

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ömürleri 2-3 yıl olan uğur böceklerini en çok ilkbahar ve  sonbahar arasında görürüz. Uğur böcekleri en çok çiftçiler tarafından sevilir çünkü tarlalarda bitkilere zarar veren böcekler ile beslenirler. Zaten ‘uğurlu’ ilan edilmeleri de bunula ilgili.

Uğur Böceğinin Neden Uğurlu Olduğuna İnanırız 2

Rivayete göre, Avrupalı çiftçilerin tarlaları zararlı böceklerin istilasına uğrar. Çiftiçiler, zararlı böceklerden kurtulmak için Meryem Ana’ya günlerce dua eder. Çiftçiler bu zararlı böceklerden uğur böceklerinin ortaya çıkmasıyla kurtulurlar. Bu olay sonrası bu böceklerin adı hanım böceği ve uğur böceği olarak anılır.

Uğur Böceğinin Neden Uğurlu Olduğuna İnanırız 3

1900’lü yıllarda Kuzey Amerika’daki tarlaları istila eden böcekler Avrupa’dan getirilen uğur böcekleri tarafından yok ediliyor ve Uğur böceğinin ‘uğuru’ kıtaları aşıyor. İngiltere’de uğur böceği görmek o yıl hasatın bol olacağına işaret eder. Eğer İsveç’te uğur böceği bir genç kızın eline konarsa o kızın yakın zamanda evleneceğine inanılır.

Uğur böceklerinin dünya üzerinde 5 bin kadar türü olduğu biliniyor. En çok bilinen türü ise 7 benekli olanalarıdır. Uğur böcekleri genelde kırmızı gövde üzerine siyah benekli olarak bilinse de birçok farklı renkli türü de bulunmaktadır.

Uğur Böceğinin Neden Uğurlu Olduğuna İnanırız 4

Tarım ilaçlarının kontrolsüzce çoğalması uğur böceklerinin yaşamını tehdit ediyor.

Uğur böceği ülkemizde ve birçok toplumda şans getirdiğine inanılan en sevimli batıl inanç.

Uğur Böceğinin Neden Uğurlu Olduğuna İnanırız 1

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eskisevgilisinidavaette marley

Üniversiteli Genç, Köpeği “Marley”i Geri Vermeyen Eski Sevgilisine Dava Açtı

Köpeği Alıkoyduğu İddia Edilen Eski Sevgili Konuştu Marley Benim Köpeğimöç

Köpeği Alıkoyduğu İddia Edilen Eski Sevgili Konuştu: “Marley Benim Köpeğim”