in

Uğur böceğinin neden uğurlu olduğuna inanırız?

Uğur böcekleri, adından da anlaşılacağı üzere toplumumuzda uğurlu kabul edilen bir böcek. Hatta öyle ki çocukken uğur böceğinin elimize konması için şarkı bile söylerdik. Peki uğur böceklerinin neden uğurlu olduğuna inanırız?

Ömürleri 2-3 yıl olan uğur böceklerini en çok ilkbahar ve  sonbahar arasında görürüz. Uğur böcekleri en çok çiftçiler tarafından sevilir çünkü tarlalarda bitkilere zarar veren böcekler ile beslenirler. Zaten ‘uğurlu’ ilan edilmeleri de bunula ilgili.

Rivayete göre, Avrupalı çiftçilerin tarlaları zararlı böceklerin istilasına uğrar. Çiftiçiler, zararlı böceklerden kurtulmak için Meryem Ana’ya günlerce dua eder. Çiftçiler bu zararlı böceklerden uğur böceklerinin ortaya çıkmasıyla kurtulurlar. Bu olay sonrası bu böceklerin adı hanım böceği ve uğur böceği olarak anılır.

1900’lü yıllarda Kuzey Amerika’daki tarlaları istila eden böcekler Avrupa’dan getirilen uğur böcekleri tarafından yok ediliyor ve Uğur böceğinin ‘uğuru’ kıtaları aşıyor. İngiltere’de uğur böceği görmek o yıl hasatın bol olacağına işaret eder. Eğer İsveç’te uğur böceği bir genç kızın eline konarsa o kızın yakın zamanda evleneceğine inanılır.

Uğur böceklerinin dünya üzerinde 5 bin kadar türü olduğu biliniyor. En çok bilinen türü ise 7 benekli olanalarıdır. Uğur böcekleri genelde kırmızı gövde üzerine siyah benekli olarak bilinse de birçok farklı renkli türü de bulunmaktadır.

Tarım ilaçlarının kontrolsüzce çoğalması uğur böceklerinin yaşamını tehdit ediyor.

Uğur böceği ülkemizde ve birçok toplumda şans getirdiğine inanılan en sevimli batıl inanç.

American Curl Kedi Cinsi ve Özellikleri

N Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri