in ,

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Köpeğinizi gezdirirken ya da evinize misafir geldiğinde köpeğiniz ile ilgili sorulan ilk sorulardan biri de “kaç yaşında” olur. Bazen bu sorunun cevabını net olarak verebiliriz. Bu sorunun arkasından şu soru da gelebilir “İnsan yaşına göre kaç yaşında oluyor?”

Eğer bir köpeğiniz varsa siz de mutlaka köpeğinizin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu hesaplamışsınızdır. Genelde bu hesaplama yapılırken köpeğin yaşı 7 ile çarpılır ancak bu çok doğru bir hesaplama değil. Çünkü her köpeğin olgunlaşma dönemi farklıdır.

Köpeğinizin ırkı hesaplamanın sonucunu değişitirir

Köpekler yaşamlarının ilk yıllarında insanlara göre daha hızlı gelişim gösterir. Bu gelişim daha sonraki yıllarda yavaşlar. Küçük ırık köpekler ilk yıllarında, bir büyük ırk köpeğe göre daha hızlı olgunlaşır. Ancak küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklere göre daha uzun yaşarlar. Bu durumda köpek yaşı hesaplanmasını değiştirir.

Köpeklerin insan yaşını bu tablo ile çok daha rahat hesaplayabilirsiniz.

Peki geçmişini bilmediğiniz bir köpeğin yaşını nasıl hesaplayacaksınız ? Köpeğin ortalama yaşını nasıl bulacaksınız? Tabi ki bir veteriner hekime danışarak köpepinizin ortalama yaşını öğrenebilirsiniz. Köpeğin doğum tarihi belli olmasa da veteriner hekimler bazı ipuçları ile köpeklerin yaşını tahmin edebilir. Dişleri, tüyleri vücut gelişimleri köpeğin yaşını hesaplamada veteriner hekimlere yardımcı olabilir.

Sekiz hafta sonunda köpeklerin süt dişleri tam anlamıyla çıkmış olur.

Yedi ay sonunda tüm kalıcı dişleri çıkmış olur. Ve bu dişler beyaz ve temiz olur

İki yaşında dişlerin rengi matlaşır. Arka dişlerin rengi sarı rengine döner.

Üç ve Beş ya arası tüm dişlerde sararma olur. Dişlerde tartar oluşur ve aşınma başlar.

Beş ve on yaş arası dişlerde fazla aşınma olur. Ve bu aşınmalar sonucu dilerde hastalık belirtilri görülür.

On yaşından sonra dişlerde ağır hasarlar olur ve diş kaybı olabilir.

Veteriner hekimler sadece diş muaynesi ile değil başka yöntemlerle de köpeklerin yaşını tahmin edebilir. Yapılan fiziksel muayneye ek olarak yapılacak testler ile de köpeğin yaşı tahmin edilebilir. Bu testlerde kemikler, kaslar ve iç organlar incelenir. Bu test sonuçlarına göre köpeğin ortalama yaşı hesaplanır.

Gözlerde bulutlanma, kaslarda gevşeme tüylerde beyazlama köpeklerin yaşlılık evresinde olduğunu gösterir.

Köpeklerin yaşını hesaplamayı öğrendik ama bizce yaş hesaplamayı boşverin, gidip köpüşünüze sarılın

Kaynak: https://pets.webmd.com/dogs/how-to-calculate-your-dogs-age

Bilgisayar Oyunları, Çocukları Hayvana Şiddete Teşvik Ediyor Olabilir Mi?

Kedi İsimleri