in ,

American Curl Kedi Cinsi ve Özellikleri

California’da yaşayan Joe ve Ruga çiftinin evlerinin yakınlarında buldukları Shulamit cinsi kedi ve bu kedinin dört yavrusundan iki tanesinin kulaklarının geriye doğru kıvrık , düz ve uzun tüylü olduğunu farketmesiyle; American Curl, yeni bir kedi cinsinin habercisi olmuştur. Yapılan genetik araştırmalar sonucunda bu durumun baskın bir gen kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. American Curl cinsi ilk kez 1983’de tanımlanmış 1986’da CFA (Cat Federal Assocesetion – Kedi Meraklıları Derneği) tarafından saf ırk olarak kabul edilmiş ve 1987’de TICA (Uluslararası Kedi Örgütü) tarafından yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.1993’de de iki farklı tüy uzunluğuna sahip ilk ve tek kedi cinsi olarak kabul edilmiştir.

American Curl‘un ilk bakışta dikkati çeken en karakteristik özelliği geriye doğru kıvrılmış kulaklarıdır. Kulakları normalden daha yakındır birbirine. Bu durum aslında orta boy sayılabilecek kafasının daha uzun algılanmasına yol açar. Uzun, dik ve geriye doğru kıvrık kulakları ağzı ile orantılandığında geniş bir yapıya sahiptir. Burnu kare şeklindedir. Küçük bir ağzı ve güçlü bir çenesi vardır. Özellikle alt çenesi oldukça güçlüdür.

Ceviz şeklinde genellikle mavi olan büyük gözleri vardır. Zayıf bir kas yapısı vardır. Ancak hareketli yapısı nedeniyle kasları sağlıklıdır. Geniş ve gösterişli bir kuyruğa sahiptir. Sarkık ancak buruşuk olmayan bir derisi vardır. American Curl, iki farklı kürk yapısına sahip (uzun-düz / kısa-kıvrık) tek kedi cinsidir uluslararası olarak kabul edilmiş. Tüyleri parlak ve oldukça göz alıcıdır.

Kedi dünyasının en güçlü işitme gücüne sahip olan cinsi American Curl.

American Curl kedilerin farklı renkleri vardır. Asıl rengi siyah olmakla birlikte gri, duman rengi, gölgeli ve beyaz renkli olanları da vardır. Bir American Curl yavru kedinin yetişkin kedi özelliklerine tam olarak erişmesi yaklaşık 2-3 yıl alır.

American Curl, tüm kediler gibi sevimli, çok konuşkan olmayan, oyun oynamayı seven bir kedi cinsidir. Yavru dönemindeki karakter özelliklerini yetişkin döneminde de devam ettirdiği için kedi dünyasının Peter Pan’ı olarak kabul edilir. Öğrenmeye açıktırlar. Etrafına karşı dikkatli ve fazlasıyla meraklıdır. Sezgileri güçlüdür. Siz farkında olmasanız da onun gözleri hep üzerinizdedir. İlk fırsatta kucağınıza yerleşmenin bir yolunu bulur. Öğretildiğinde cisimleri getirebilir.

Yetişebileceği mesafedeki kapı kollarını ve dolap kapılarını ustalıkla açar. Bunun için yetişebileceği mesafedeki yerlere konulan eşyalara dikkat edilmeli. Akıllı, mantıklı, asil ve duyarlıdır. Oyun oynamayı severler ve yeni oyunlar öğrenmeye yatkındırlar. Kendisine gösterilen sevgi ve ilgiye karşı duyarlıdırlar ve bu ilgiye mutlaka olumlu karşılık verirler.

 

Yüzmeyi Seven Tek Kedi Irkı: Van Kedileri

Uğur böceğinin neden uğurlu olduğuna inanırız?