in

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

Tüysüz kediler maalesef bir dönem popüler olmuş ve insanlar tarafından binlerce liraya satın alınmışlardı. Hala popülaritesini koruyan bu kediler maalesef insalar tarafından üretilip satılıyor. Eğer tüysüz kedileri merak ediyorsanız biz sizin için onları tanıtan ve bolca fotoğrafları olan br içerik hazırladık. Umarız bu merakınızı gideririz ve bu merakınız bir hayvan satın almakla sonuçlanmaz. Eğer bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız yuva bekleyen binlerce kediden birinin ailesi olabilirsiniz.

Tüysüz kediler, farklı zamanlarda dünyanın çeşitli pek çok bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında muhtemelen en önemlisi, kökenleri Kolomb öncesine dayanan, 20. yüzyılın başlarında Frances Simpson’un kediler hakkındaki kitabında kayıt altına aldığı Mexican Hairless olarak bilinen kedidir. Bunun yanı sıra, farklı bölgelerde özellikle Don Sphynx(Donskoy) ve Peterbald kedilerinin üretildiği Rusya’da da farklı örnekler geliştirilmiştir.

Günümüzde bildiğimiz sfenks kedisinin kökenleri ise, 1960’lı yıllara, evcil bir kediden tüysüz bir yavrunun doğduğu Ontario’ya(Kanada) uzanmaktadır. Daha sonra bu kediden daha fazla tüysüz kediler üretme çabaları kısmen başarılı olmuştur. Yıllar sonra, ABD’nin Minnesota eyaletinde ve Kanada’nın Toronto şehrinde, vücudunda çok az tüy bulunan bir ırk olan Devon Rex kedisinin yetiştirilmesiyle birlikte başka tüysüz kedi ırkları da ortaya çıkmıştır. Bu kediler ile farklı çiftleştirmelerden meydana gelen yavrular, bu ırkın temellerini oluşturur. Daha sonra ırkın örnekleri Avrupa’ya gönderilmiş, ve yetiştirilme çalışmalarına burada da devam edilmiştir.

Hadi şimdi tüysüz kedileri tanıyalım. Tüysüz kedi deyince aklımıza ilk olarak Sfenks kedisi geliyor ancak Sfenks tek tüysüz kedi ırkı değildir.

Tüysüz 5 Kedi Cinsi Vardır

1- Sfenks

Tüysüz kedilerin en popüler olanıdır. Bu popüleritesinde Avank Ajan filminin etkisi de büyüktür.  Sfenks, 2016 yılında Cat Fanciers ‘Association tarafından en popüler kedi cinsi seçildi. Sfenks kediler tüysüz olsa da derilerin rengi değişebilir hatta tekir bir sfenks bile olabilir.

2- Bambino

Bu kedi cinsi aslında çok eski bir cins değil. 2005 yılında üretilen bir cins. Diğer tüysüz kedilere göre daha kısa ve kaslı bacaklara sahip olan Bambinolar her üretim hayvanı gibi kendine özel hastalıklara sahip olabilir.

3- Donskoy

Donskoy 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva tarafından keşfedildi. Elena çocukların elinden aldığı yavru kediyi evine aldı ama kedinin tüm tüyleri dökülmüştü. Sonra kedinin yavruları oldu ancak onlarında tüyleri dökülmüştü. Elena başta bunun bir hastalık olduğunu düşünse de daha sonra bunun yeni bir kedi ırkı olduğunu fark etti.

4. Peterbald

Diğer tüysüz kedilerden daha büyük olan Peterbald’ın aslında Donskoy‘ların akrabası. Peterbald’ın metebolüzması da çok hızlı çalışır bu yüzden günlük besin ihtiyacı diğer kedilerden biraz daha fazladır. Peterbalds kediler insanlarıyla konuşmayı çok sever.

5. Ukraynalı Levkoy

Tamamen tüysüz bir deriye sahip olan Levky scottish fold ve Donskoy karışımıdır. İlk bakıştı çok sert görünse de o da her kedi gibi sıcacık bir kalbe sahiptir.

Tüysüz Kedi Irkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Maalesef insan eliyle üretilen her kedide olduğu gibi tüysüz kedilerin de cinslerine özel hastalıkları vardır. Tüysüz kediler tüyleri olmadığı için güneşe karşı oldukça hassastırlar.
  • Ciltlerinde yağ birikmemesi için belli aralıklarla banyo yaptırılmaları gerektir. Soğuk havalardan da etkilenen tüysüz kediler uzaktan bakımı daha kolay gözükse de tüylü bir kediye göre daha hassas ve bakıma muhtaçtır.
  • Tüysüz kedilerde habis tümörü görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Tüysüz kedilerin hepsi tamamen tüysüz değildir. Donskoy ve Peterbald çok kısa da olsa kıl köklerine sahip olabilir anca diğer 3 ırk tamamen tüysüzdür.
Not: Kedi cinsleri içeriklerimiz kedi ırklarını yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriklerimiz de “satın alma sahiplen” mottosuyla hazırlanmıştır. Çoğu safkan cins kediler genetik hastalıklara sahiptir ve kirli hayvan ticaretinin mağdurlarıdır. Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizi petshop gibi hayvan ticareti yapan yerlerden değil, barınaklarda veya sokaklarda yuva bekleyen yardıma muhtaç sevgi dolu canlardan yana kullanmanızı öneririz.

Kaynak: https://www.catster.com, https://www.royalcanin.com.tr

Sarman kediler hakkında her şey

Kediler Aleminin En Gevezeleri: ‘Siyam Kedileri’