in ,

Ragamuffin Kedi Cinsi Hakkında Her Şey

İnsana en yakın kedi cinslerinden biri olan Ragamuffin kocaman gözleri ile insanları sevgiyle selamlar.  En büyük kedilerden biri olan Ragdoll’un bir türü olan Ragamuffin diğer birçok evcil kediye göre çok daha yeni bir ırktır, 1994’te ortaya çıkmış olan ırk kısa süredir dünyada olmasına karşın harika özellikleri sayesinde hemen tanınmış ve popüler kedi cinslerinden biri haline gelmiştir. Ülkemizde de her geçen gün daha fazla tanınan bu özel ve güzel kedi ırkı ile ilgili her şey yazımızda sizi bekliyor.

Ragamuffin kedi cinsinin kökeni

Ragamuffin kedisinin kökeni bir İran kedisi ya da Ankara kedisi ile bir Ragdoll kedisi arasında çapraz olduğu için biraz karmaşıktır. Bilinen Ragdoll yetiştiricisi Ann Baker’in bu ırkın gelişiminde de önemli rol oynadığıdır. Yetiştiricilerin ırkı tam olarak nasıl geliştirdikleri bilinmese de ırk ortaya çıkması ile birlikte Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kedi Meraklıları Federasyonu gibi birçok kedi ırk kuruluşu tarafından tanınmıştır. Bugün Ragamuffin akrabası hatta daha doğru bir ifade ile atası olan Ragdoll’dan farklı bir ırk olarak kabul edilmiş durumda, bu arada ırkın Amerika’da ortaya çıktığını da eklemeden geçmeyelim.

Ragamuffin kedisi fiziksel özellikleri

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Ragamuffin aynı atası Ragdoll gibi en büyük kedi cinsleri arasında yer alıyor, yani kocaman bir evcil kedi.

 • Ragamuffin kedilerinin ortalama ağırlığı 5,5 kilodur.
 • Tüyleri siyah, mavi, krem, kızıl, kahverengi, leylak, platin, açık kahverengi, çikolata, kestane, tarçın, lavanta, gümüş yani aşağı yukarı kedilerle görülen her renkte olabilir.
 • Ragamuffin uzun tüylüdür ve tüyleri çok yumuşaktır.
 • Bu iri kedilerin kafaları da vücutlarıyla orantılı şekilde büyüktür, kulakları geniştir ve diktir.
 • Ragamuffin kedilerinin en etkileyici fiziksel özelliklerinden biri iri ve anlamlı bakan gözleridir ki zaten yazımızın başında bu kedilerin gözlerinin insanları çok etkilediğini de belirtmiştir.
 • Ragamuffin kedilerinin gözleri tüylerine bağlı olarak farklı renklerdedir. Irkta görülen göz renkleri mavi, yeşil, turkuaz, yeşil-mavi, derin mavidir. Ancak diğer göz renklerine sahip olanlar da vardır.
 • Kuyrukları uzun ve tüylüdür.

Ragamuffin kedisi karakteri

Ragamuffin için “kucak kedisi” tanımı çok uygundur, bu kocaman evcil kediler kucakta oturmaya bayılırlar, zaten bugün başta Amerika olmak üzere tüm dünyada en sevilen ırklardan biri olmalarında insanlara olan aşırı düşkünlüklerinin rolü büyüktür.

 • Ragamuffin kedisi karakteri çok yumuşaktır, çocuklarla, diğer kedilerle ve yabancılarla yani herkesle çok iyi anlaşırlar.
 • Oyun oynamayı severler ancak çok oyuncu oldukları söylenemez.
 • Ragamuffin kedileri fazla konuşkan değildir, çoğu az miyavlar.
 • Bu kediler insanlarını takip etmeleriyle tanınırlar.
 • Ragamuffin’in köpeklerle de arası iyidir, bu nedenle çocuklu ve köpekli geniş aileler için mükemmel bir kedidir.
 • Çok kolay adapte olurlar ve apartman hayatına kusursuz uyum sağlarlar ki zaten bu kediler dışarıda yaşamaya uygun değillerdir.
 • Son derece de zeki olan Ragamuffin cinsi tüm bu mükemmel özellikleri bir arada taşıyan harika bir evcil dosttur.

Elbette bu anlattıklarımız ragamuffin karakteri hakkında genel bilgilerdir, her ragamuffin kedisi muhakkak bu karakter özelliklerine sahip olmalıdır gibi bir iddiamız yok.

Ragamuffin kedisi bakımı

Ragamuffin kedisi bakımı kolaydır, yumuşak, ipeksi tüylerini uygun fırça ile düzenli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Kulak ve diş temizliğine de özen göstermek gerekir. Kulakları geniş olduğu için kolayca kirlenebilir, kulaklarını temizlemek ya da veteriner hekime temizletmek gerekebilir. Ragamuffin kedilerinin dışarı bırakılması tavsiye edilmez, bu kedilerin evden çıkmadan yaşaması en doğrusudur.

Ragamuffin ırkında görülebilen sağlık sorunları

Hem safkan hem de melez kediler doğada genetik olabilecek çeşitli sağlık sorunlarına yatkın olabilirler. Ragamuffin genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ortalama yaşam süresi 18 yıldır, yani en uzun ömürlü kedilerden biridir ki bu ırkın erişkinliğe ulaşması da 4-5 yıl gibi uzun bir süre alır. Bilinen sağlık sorunu olmayan ırkın kilo almamasına özen göstermek kilolar nedeni ile ortaya çıkabilecek hastalıklardan korunmalarına yardımcı olur.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

 

Birbirinden Güzel Kedi Resimleri

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı