in

Kürkler üretilirken hayvanlar nasıl öldürülüyor?

Bir moda ürünü olan kürkler yapılırken hayvanlar canlı canlı öldürülüyor. Peki, hangi hayvan hangi vahşice yöntemlerle öldürülüyor? Kürkler nasıl üretiliyor?

Zorunluluk değil, sadece güzel ve zengin görünme isteğinin bir sonucu “moda” olan kürk için kediler ve köpekler kaynar suya atılıyor, vizonlar gaz ile boğuluyor…

Bir kürk için en az 50 hayvana işkence ediliyor. Kürk vahşeti çeşitli videolar ve fotoğraflarla da sık sık ortaya konuluyor. PETA’nın yayınladığı videolar, kürkleri için öldürülen kedi ve köpeklerin içler acısı durumunu gözler önüne seriyor.

Kürkleri yüzülen bazı hayvanların bu esnada bilinçlerinin kaybolmamış olması ise dikkat çekici.

Hayvan hakları örgütleri, kürkü için zorla öldürülen hayvanlar için şu açıklamayı yapıyor: ” Kürk hayvanları yaşamlarını, kürkleri daha canlı olsun diye soğuk ortamda minicik kafeslerde sürdürmektedir. Bulundukları ortamı pislememeleri için masum canlılara yem ve su verilmez. Ölü hayvanın kürkü albenisini kaybeder. Bu yüzden kürk, hayvan henüz hayattayken onun acı çığlıkları duyulmazlıktan gelinerek yüzülür. Bu işkenceler sırasında masum hayvan hayattadır ve kürkünün bedeninden yüzüldüğünü hissetmektedir.” Bunu bile bile bir cana zarar vermek, vicdanı sorguya itiyor. Peki, kürkleri için bu işkencelere maruz kalan hangi hayvanlar ne şekilde öldürülüyor?

VİZON

Gaz ile boğularak veya yüksek doz zehirle öldürülüyorlar. Bazı yerlerdeyse boyunları kırılarak veya oksijensiz bırakılarak öldürülüyorlar.

TİLKİ

Yabani olanları tuzaklarla yakalanıyor. Tuzağa yakalanan tilki, günlerce acı çekerek can veriyor. Eğer ölmemişse anal bölgeden elektrik veriliyor.

ASTRAGAN

Kaliteli astragan elde etmek için kuzular 10-15 günlük olmadan kesiliyor. Hayvan büyüdükçe, renginin güzelliği ve parlaklığı azalıyor, kıvırcık bukleler kayboluyor.

FOK

Derilerine zarar gelmesin diye geçmişi ucu sivri balta ile vuruluyor. Avcı, bu darbeden sonra eliyle hayvanın yarılan başından içeri parmağını sokup beyninin dağıldığından emin oluyor.

ÇİNÇİLLA

Bazı ülkelerde boyunları kırılarak veya elektroşok ile öldürülüyorlar. Elektroşok yönteminde kulak ve genital bölgelere veya dudak ve ayağa iki metal uçlu elektrik kablosu bağlanıyor.

KEDİ

Kedilerin öldürülmesi zor olduğu için ve kürklerinde herhangi bir hasar istenmediğinden, ağızlarına bir hortum sokularak hortumun diğer ucundaki musluk açılıyor ve önce hortumun içinden geçen su, boynundan telle asılmış kedinin ağzından içeri doluyor. Nefes almaya çalışan hayvanın akciğerlerine su doluyor ve hayvan boğularak can veriyor.

KÖPEK

Kış aylarında küçük kafeslere kapatılarak aç ve susuz bırakılarak barındırılan köpekler sonrasında boyunlarına geçirilen telle boğularak öldürülüyor.

İçeriğimizde kürklerin yapımında hayvan kürklerini elde etmek için hayvanların vahşice öldürülmelerine değindik. Kürk için öldürülen hayvanlar malesef örneklerde verdiğimizden çok daha fazla ve işkence yöntemleri de çok daha çeşitli. Hayvanlara yapılan bu işkenceyi önlemek için lütfen kürk kullanmayıp ve bu konuda duyarlı olunuz.

Bir kedi neden ısırır?

Kediler neden ensesinden tutulmamalıdır?