in

Bir Kedi Neden Isırır?

Kediler saldırmak için ısırırlar klişesi aslında tamamen yanlış bir bilgidir. Bazı kediler sevgilerini ısırarak göstermek isterler, bazıları ise sadece oynamak için ısırırlar. Bu ısırmalardan rahatsız olmanız gayet normal. Ancak bu ısırmaları azaltabilmek de sizin elinizde.

Minik patiler sizi ısırdığında derhal acı bir ses çıkarırsanız, canınızı acıttığını anlayıp duracaktır. Durduğu zaman, ona tatlı bir sesle konuşmaya özen gösterin. Tekrar başlarsa, tekrar acı bir ses çıkarın. Bunun, istemeyeceğiniz bir oyuna dönüşmemesi için, ona arkanızı dönün, devam ettiği takdirde onu birkaç dakikalığına ufak bir ceza verin. 2-3 dakikalık oda cezası verebilirsiniz.

Bir Kedi Neden Isırır?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerle küçük tokatlar atarak veya onu kızdırarak oynamayın. Bu sonradan sert davranışlara neden olur. Kendiniz istemediğiniz hareketi, ona yapmak istemezsiniz öyle değil mi?

Bir Kedi Neden Isırır?

Kedilerin doğuştan avcı olduklarını unutmayın. Bazen yaramazlık diye algıladığımız davranışları bu avcılık içgüdüsünden başka bir şey de olmayabilir. Bunu hoş görmelisiniz.

Bir Kedi Neden Isırır?

Ancak kedilerin sevgi, oyun ve tehlike algılaması dışında ısırmasının başka sebepleri de olabilir

Yavru kediler diş çıkardıkları için kamaşan diş etleri sebebi ile bir anlamda masaj niteliğinde bir şeyleri ısırırlar. Yine yavru kediler oyun amaçlı olarak da ısırma eğilimindedirler. Bu açıdan insan doğası ile kedi doğası arasında büyük bir benzeşim vardır. Kediler de insanlarınkine benzer bir sosyalleşme süreci yaşarlar. Doğdukları andan erginleştikleri döneme kadar bir çok evre geçirirler. Erginleşmenin ardından bu evreler devam etse de daha uzun zaman boyunca sürerler. İnsanlarda bahsedilen “oral dönem”in aynısı kedilerde de söz konusudur.

Bebeklerden örnek vermek gerekirse anne sütünün emzirildiği ve ele geçen her cismin ağza götürüldüğü dönem olan Oral dönem dış dünyanın ağız yoluyla tanındığı evredir. Oral dönemde yaşanan sorunlar ergenlikte kendini değişik biçimlerde gösterebilir. Kedi yavruları da oral dönemi geçirirler ve bu dönemde dış dünyayı ısırarak tanırlar. Tabii en yakınlarındaki kedi dostları da bu tanıma sürecinden fazlasıyla nasibini alırlar.

Bir Kedi Neden Isırır?

Peki ısıran kedilerle baş edebilir misiniz?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır! Baş edemezsiniz. Yavru kediler söz konusu ise bu dönemin sabırla geçmesini bekleyeceksiniz. Ama ergin bir kediden söz ediyorsak artık onu öyle kabullenmekten başka çareniz yoktur. Isırma huyu olan ergin bir kedinin ısırmasını engellemek için sert bir tutum takınılması ise istenmeyen sonuçlar doğuracak ve sevgili kedinizi küstürecektir. Çünkü o sevdiği için ısırmaktadır ve siz onun sevgisini reddetmektesinizdir.

Yavru kedilerin ısırma eğilimi 5-6 aylık olduklarında geçmeye başlar. Ergenleşme ile hepten yok olur. Ama eğer çocukluk döneminde ısıran kedinize oyun amaçlı da olsa yanıt verir yani bu işten keyif aldığınızı düşündürürseniz bu oyun erginlik dönemine de kolaylıkla taşınır.

Bir Kedi Neden Isırır?

Bu nedenle ısırma huyu geçmese de azaltmak adına önerilerimizi dinleyebilir ve ısırmanın bir oyun olmadığını sevimli tüy yumağına anlatmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kürk özge özpirinçci ajanimo 2 1

Hayvanlardan Değil Hayranlarından Vazgeçti!

uskudar papagan ajanimo 3 2

Üsküdar’a Gider iken Aldı da Bir Papağan Yağmuru!