in

Köpekler neden ulur? Köpeklerin uluması ne anlama gelir?

Doğada kurtların uluma sebebi bir iletişim yolu olarak bilinse de, köpekler için her zaman bu durum geçerli olmayabilir. Köpek uluması bazı sorunların göstergesi olabilir. Köpeğinizin bir sorunu olup olmadığını anlamanız için köpekler neden ulur sorusunun cevabını öğrenmek çok önemlidir. İşte köpekler neden ulur sorusunun cevapları…

Uzmanlar köpeklerin dikkat çekmek, tehlikeye karşı uyarmak, başka köpeklerle iletişim kurmak ve bazı seslere tepki göstermek gibi birçok farklı sebepten uladıkları tahmin edilir. Bu davranışlar tamamen normaldir. Fakat bazen köpeğinizin uluması bir problemin göstergesi olabilir.

Siren sesi, korna gibi yüksek sesler uluma

Köpeğinizin sirenler, kornalar gibi yüksek seslere tepki göstermek için uluması normaldir ama sürekli uluması kaygı uyandırabilir. Sürekli uluyan köpekler ayrılık kaygısı veya bir hastalıktan sıkıntı yaşıyor olabilir.

Ayrılık kaygısından uluma

Ayrılık kaygısı köpekler arasında yaygın bir davranıştır. Eğer komşularınız siz evde yokken köpeğinizin sürekli ulumasından şikayetçiyse, köpeğiniz dikkatinizi çekmeye veya sizi eve geri çağırmaya çalışıyor olabilir. Köpeğinizin sahibi evde yokken sıkıntıdan uluması da olası bir davranıştır.

Bir hastalık veya rahatsızlığa uluma

Köpeğiniz sizin yanınızdayken belirli bir neden olmaksızın uluyorsa bir veterinere danışmalısınız. Bu bir hastalığın işareti olabilir ve uzman bir kişiyle görüşmekte fayda vardır. Ayrıca veterineriz hayvan davranışları konusunda iyi bir bilgi kaynağıdır ve kendisinden istenmeyen ulumaları azaltmak için köpek eğitimi tavsiyeleri isteyebilirsiniz.

Ezan sesine uluma

Köpeklerin ezan sesine neden havladıklarına dair farklı rivayetler vardır. Bunlardan biri de, ezan okunurken cinlerin ve şeytanların ezan sesiyle birlikte kaçıştığı ve köpeklerin buna uluduğudur. Bilimsel kaynaklarda ise bu durum köpeklerin yüksek seslere karşı duyarlı olduğu ve bu sebepten olabileceği olarak belirtilmiştir.

Kedinizi ısırma alışkanlığından nasıl vazgeçirirsiniz?

Kediler ve kuşlar birlikte yaşayabilir mi?