in

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir mi?

Evde bir kuşunuz var ve bir kedi sahiplenmeye karar verdiniz. Peki bir kuş ve bir kedi aynı evde yaşayabilir mi?

Öncelikle yazımıza başlamadan önce şunu belirtmeliyiz; hiçbir kuşun evi kafes değildir. Birçok egzotik kuş ülkemize kaçak yollardan sokuluyor. Tabii ki kafeste doğmuş bir muhabbet kuşu doğada yaşamaya devem edemez. Ancak ömrünü kafeste geçirmesi için üretilen bu hayvanların mağdur edildiği kirli ticarete ortak olmayalım 🙏

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi 8

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evet bir kuşun eve hapsedilmesini doğru bulmuyoruz ancak bu binlerce evde bir kuş ile yaşayan aileler olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Peki bir kuşu olan aile eve bir kedi almaya karar verdi. Tabii ki akla gelen ilk soru ‘kuşumuz ve kedimiz birbirlerine nasıl alışacak?’

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi 1

Kedi ve Kuş Aynı Evde Yaşayabilir mi?

Evde veya sokakta yaşaması farketmeksizin her kedi kuşlarla ilgilenir. Bir elektrik diğreğinde ya da ağaçta duran kuş bir kedinin avcılık duygusunu harekete geçirebilir. Ancak bu durum bir kedi ve kuşun aynı evde yaşamasına engel değildir.

Kediler ve Kuşlar Birbirlerine Ne Kadar Zarar Verebilir?

Kediler canlı olsun olmasın hareket eden her şeye atlamaya bayılır. Tabi kuşlar söz konusu olduğunda avcılık duyguları da onları tetikler. Eğer kedi kuşu yakalarsa amacı çoğu zaman onu öldürmek olmaz. Onu daha çok eğlenmesini sağlayacak bir oyuncak olarak görür. Ancak minik pençeleri ve dişleri istemeden de olsa bir kuşu ağır yaralayabilir. Ve bu ağır yaralanmalar ölümle sonuçlanabilir.

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi 6

Tabi ki zarar verecek tek taraf kediler değildir. Kuşlar da kedilere zarar verir. Özellikle büyük papağanlar güçlü gagaları ve pençeleri ile bir kediye zarar verebilir. Eğer kediniz korkaksa kuşunuz tarafından ısırılması çok zor olmaz.

Kuşlar ve Kediler Birbirlerine Nasıl Alıştırılır?

Her kedi ve kuş aynı özelliklere sahip değildir. Sahiplendiğiniz kedi eve geldiğinde belki de kuş hiç dikkatini çekmeyecektir. Ya da saldırgan taraf kuşunuz olabilir. Dediğimiz gibi her kedi ve kuşun vereceği tepki farklı olabilir.

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi 5

Peki bir kuş ve kedi nasıl tanıştırılır?

  • Kuşun kafesini sabitleyin: Eğer eve bir kedi aldıysanız ilk yapacağınız işe kuşunuzun kafesini sabitlemek olmalı. Kedinin ulaşamayacağı bir yerde olmalı ve kedinizin pati darbelerine mağruz kaldığında devrilmemeli. Kafesin kapısının kedi tarafından açılamayacak şekilde olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Ayrı odada tutun: Kuşunuzun kafesini onun giremeyeceği bir odaya koyun ve asla onları yalnız bırakmayın. Kuşunuz kediye henüz alışmadan onunla aynı odada kalırsa (kafesi güvenli de olsa) strese girmesine neden olabilir.
  • Kedinizi kafesi sahiplenmesine izin vermeyin: İçinde kuş olsun veya olmasın kedinizin kuş kafesinin üstüne ya da yanına yatmasına izin vermeyin. Aksi taktirde kediniz burayı sahiplenip üzerinde hak iddia edebilir.
  • Kediniz ve kuşunuzu yavaş yavaş tanıştırın: Kuşunuzun kafesini kedinizden uzak bir yere asın ancak ilk olarak birbirlerini uzaktan görmelerini sağlayın. Her iki hayvanın da stresli omadığını anladığınzıda mesafeyi kısaltın. Eğer kediniz saldırma belirtileri göstermiyorsa kuşun kafes kapısını açın. Eğer kuşunuz aşırı stresli değilse onu elinize alıp kediniz ile tanıştırabilirsiniz. Ancak yanınızda, ani bir harekette hem kediyi hem de kuşu kontrol edebilecek bir kişi daha olsa çok daha iyi olur. Kuşunuzun korkup elinizden kaçma ihtimalini unutmayın. Ve her iki hayvanın da birbirlerine alışması için onlara zaman verin. Alışma süreci aşılıncaya kadar kuşunuz kafaste de olsa onları asla evde aynı odada yalnız bırakmayın.

Kediler ve Kuşlar Birlikte Yaşayabilir Mi 1

Yorum

Yorum Ekle
  1. eve kedi aldık [3 tane kuşumuz var] birzcık yetişkindi alıştırmaya çalıştım olmadı ayrı odalarda kaldılar falan bir aralık bulup 3 senelik kuşumuz maşuğa pati atmış ve o öldü kediyi başkasına vermek bile istiyorum kuşum az önce öldü o kadar öfkeliyim ki kediye zarar veririm diye odaya kapattım keşke bunlar olmasaydı

    • olabilmesi muhtmel bir olay yasanmis ve siz kediye zarar vermekten bahsediyorsunuz. Madem boyle bir sey olsa kaldiramayacaksiniz bu durumu kediyi niye aliyorsunuz ? Umarim sirf bir suru hayvanim var cok hayvanseverim ayaklarina yapmamissinizdir bu hareketi yoksa yazdigim seyler cok az kalir diye uzulurdum.

  2. olabilmesi muhtmel bir olay yasanmis ve siz kediye zarar vermekten bahsediyorsunuz. Madem boyle bir sey olsa kaldiramayacaksiniz bu durumu kediyi niye aliyorsunuz ? Umarim sirf bir suru hayvanim var cok hayvanseverim ayaklarina yapmamissinizdir bu hareketi yoksa yazdigim seyler cok az kalir diye uzulurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cananekinciyılmaz amanavcıvurmabeni

Aman Avcı, Vurma beni!

Yangında Dumandan Etkilenen Köpek 112 Ambulansı ile Veteriner Kliniğine Yetiştirildiö.

Yangında Dumandan Etkilenen Köpek, 112 Ambulansı ile Veteriner Kliniğine Yetiştirildi