in

Kelebekler Kaç gün Yaşar? Kelebeğin Ömrü Gerçekten Bir Gün mü?

Kelebeklerin ömrünün hep 1 gün olduğunu duymuşuzdur. Peki kelebekler gerçekten 1 gün mü yaşıyor?

Kelebeklerin 150.000 kadar türü bilinmektedir. Ancak her kelebek türünün yaşam süresi farklıdır.

Kelebekler kaç gün yaşar?

Kelebekler faaliyet durumlarına göre gece ve gündüz kelebekleri olarak iki gruba ayrılırlar.Gece kelebekleri kalın ve ağır vücutlarıyla alaca karanlıkta veya gece uçarlar. İnce kıl gibi olan antenlerinin ucu sivridir. Bazı türlerde antenlerde birer dizi tüy bulunduğundan tarak görünümündedirler. Genellikle renkleri mattır. Hızlı uçucudurlar.Bu uçucular diğer kelebeklere göre daha hızlı uçarlar fakat daha az uçarlar. Tehlike anında sürüden ayrılarak farklı yönlere kaçışırlar ve tehlike bittiğinde tekrar toplanırlar.

Gündüz kelebekleri gece istirahat edip, gündüz uçarlar. İnce ve hafif vücutludurlar. Anten uçları topuzludur. Kanatları gâyet güzel renk ve desenlerle süslüdür. Uçuşları yavaştır. Bir yere konduklarında kanatlarını yukarıya dik tutarlar. Gece kelebekleri ise dinlenme hâlinde kanatlarını çatı gibi gövdelerinin üzerine kapatırlar veya tamâmen açık bırakırlar. Bu kâideler bütün kelebekler için geçerli değildir. Meselâ; Skiperler pervâne olmadığı halde antenleri incedir. Vücutları kalın ve renkleri mattır. Gündüz uçarlar. Çoğunlukla pervanelerle karıştırılırlar.

Kelebeklerin 1 gün yaşadığı doğru mu?

Yapılan araştırmalarda binlerce kelebek türü arasından 1 gün yaşayan bir kelebek türüne rastlanmamıştır. Kelebeklerin ömrü 1 hafta ve 1 yıl arasında değişmektedir. Ancak koza ve tırtıl dönemi de dahil edilirse bu süreç daha da uzar.

Kediler neden insana sürtünür

İnsanlardan kedilere grip geçer mi?