in

Kediler neden insana sürtünür

Hayatını kedilerle paylaşan herkes kedi dostlarının hatta sokakta, parklarda karşılaştıkları kedilerin bile kendilerine sürtündüğüne sayısız kez şahit olmuştur.  Bazı kediler bacaklara sürtünme konusunda çok ısrarcıdır, sevgili insanlarını takip edip o yürürken bacaklarına sürtünüp dururlar. En karakteristik kedi davranışlarından biri olan sürtünmenin ne anlama geldiğini ise çoğumuz bilmeyiz ama tahminlerimiz vardır tabi ki bu konuda. Bakalım kediler neden sürtünür sorusunun cevabı hakkındaki tahminlerimiz gerçeği yansıtıyor muymuş?

Kediler vücutlarının farklı bölgeleriyle sürtünürler

Kediler vücutlarının farklı bölgeleriyle sürtünebilirler, kimi zaman gövdeleriyle kimi zaman kafaları ya da yanaklarıyla sürtünürler. Ancak aslında kedilerin sürtünürken kullandıkları bölgeleri rastgele seçilmiş değildir, kedi dostlarımızın sürtündükleri bölgelerinde feromon salgılayan bezleri vardır. Feromon nedir bilmeyenler için kısaca açıklayalım; feromonlar kedilerin yanaklar, ağız, alın ve çenelerindeki bezler tarafından salgılanan ve iletişim için kullanılan bir maddedir. Feromonlar özellikle kedilerin birbirlerine üreme durumları ile ilgili bilgi vermesini sağlar. Ancak kediler feromonları kullanarak işaretleme de yaparlar, yani vücutlarını, kafalarını, yanaklarını kısacası kendilerini insanlara, diğer kedilere ya da eşyalara sürterek sürtündükleri yere kendi feromonlarını bırakırlar.

Kediler dikkat çekmek için sürtünür

Kediler neden insana sürtünür sorusunun yanıtlarından biri dikkat çekmektir. Özellikle acıkan kedi dostlarımızın ayaklarımıza ısrarla sürtündüğünü hepimiz deneyimlemişizdir, işte bu sürtünme dikkat çekme sürtünmesidir. Bazen sıkıldıklarında da dikkat çekmek için sürtünürler.

Kedi dostunuz sizi işaretlemek için sürtünür

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kedilerin vücudunda feromon salgılayan bezler vardır ve kediler sürtünerek feromonlarını yani kokularını bırakırlar. Kedilerin insanlara sürtünmesinin sebeplerinden biri de insanları işaretlemek istemeleridir. Bu çoğu kez “seni seviyorum” anlamına gelir, sevgili kediniz sizi işaretleyerek “bu benim insanım ve onu çok seviyorum” demek ister :).

Sürtünme kedinin rahat hissettiğini gösterir

Elbette sokakta bir kedi ile karşılaştığınızda onun bacaklarınıza sürtünmesi “bu benim” anlamına gelmez, sokak kedilerinin sürtünmesi kendilerini sizin yanınızda rahat hissettiklerini gösterir. Bu bizlerle yaşayan kedi dostlarımız için de geçerlidir, sürtünme hareketi kedilerin beden dilinde rahatlık anlatır. Yani size sürtünen bir kedi sizin yanınızda kendini güvende ve rahat hissediyor demektir.

Görüldüğü gibi kediler neden insana sürtünür sorusunun tüm yanıtları bizler için mutluluk verici, öyle ya kim bir kediye güven vermekten, kendisini rahat hissetmesini sağlamaktan ve bir kedi tarafından sevilmekten mutlu olmaz ki?

Kedilerin çok su içmesinin nedeni nedir?

Kelebekler Kaç gün Yaşar? Kelebeğin Ömrü Gerçekten Bir Gün mü?