in

İsimleri kadar kendileri de komik olan mavi ayaklı sümsük kuşları

Mavi ayaklı sümsük kuşu, Sulidae familyasından bir kuş türüdür.

Ortalama 81 cm. boyunda ve 1,5 kg. ağırlığındadır. Dişi kuşlar erkeklerden biraz daha büyüktür. Uzun ve sivri uçlu kanatları kahverengidir. Boynu ve kafası beyaz kırçıllı açık kahverengidir. Karnı ve arkası ise beyaz tüylüdür. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere ayakları mavi renklidir.

‘Sümsük’ kelimesinin dilimiz de aşağılayıcı bir anlamda kullanılmasının sebebi Sümsük kuşlarının diğer ismi olan Bubi’nin(Booby) İspanyolcada aptalca anlamına gelmesinden kaynaklanıyor.

Mavi ayaklı sümsük kuşları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşar.

Bu tatlı kuşların Mavi ayakları sadece bizlerin dikkatini çekmiyor. Mavi ayaklı sümsük erkeği üreme döneminde dişisinin ilgisini çekmek için ayaklarını kullanır. Erkek kuşun ayakları ne kadar mavi ise o kadar dikkat çeker.

Sümük kuşları tek eşli kuşlardır. Binlerce kuşun bulunduğu kolonide kendi eşlerini seslerinden tanıyabilirler.

Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Kuluçka sırasında perdeli ayaklarında damarlar artar ve yumurtaları sıcak ayak perdelerinin altında tutarlar. Kuluçkanın ilk yarısında kaybolan yumurtaların yerine yenisi yumurtlanır.

Mavi ayaklı sümsük kuşları çok iyi birer yüzücüdürler.

Havadan denize dalarak ve sualtında yüzerek avlarını avlarlar. Suya giriş esnasındaki şoku sönümlemek için yüzlerinde deri altında hava keseleri bulunur.

Bir dalışta suyun bir ila iki metre altına inebilirler. Eğer ilk seferinde avları kaçarsa ayak ve kanatlarını kullanarak su altında yüzerek avlarını kovalayabilirler.

İnsanlardan kedilere grip geçer mi?

Köpeklerde ishal, nedenleri ve tedavisi