in

Kedilerin çok su içmesinin nedeni nedir?

Su içmek her hayvan için olduğu gibi kediler için de oldukça önemlidir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kedilerde de su içmenin fazlası zarar hatta bazı problemlerin belirtisidir. Peki, bu problemler hangileridir?

Hepimizin bildiği gibi su kedilerin sağlıklı olması için çok önemlidir. Bu yüzden kedilerin mama kabının yanında daima bol ve taze su ile dolu su kabı da bulunması gerekir.

Kedimizin yeterince su içmemesi genellikle sağlık sorunlarına işaret eder, zaten hayatını kedilerle paylaşan herkes kedi dostunun yeterince su içmediğini fark ettiğinde bunun bir soruna işaret edebileceğini düşünerek veteriner hekime başvurur.

Ancak söz konu tam tersi olduğunda yani kedilerimiz aşırı su içtiğinde bunun sağlık belirtisi olduğunu düşünür içten içe seviniriz. Oysa ki kedim çok su içiyor diyorsanız buna sevinmek yerine yine veterinere başvurmanız gerekir. Çünkü kedilerde aşırı su içme de çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.

İşte kedilerin bol su içmesinin sebepleri;

DİYABET

Kedilerde de aynı insanlar gibi diyabet hastalığı görülebiliyor ve bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de aşırı su içme. Kedi dostunuz aşırı su içmeye ve idrara çıkmaya başladıysa şeker hastalığından muzdarip olabilir. Özellikle yaşlı ve kilolu kedilerde diyabet görülme olasılığı daha yüksektir. Bu arada yeri gelmişken kedilerin çok kilo almasının yalnızca diyabete değil birçok sağlık sorununa zemin hazırladığını da ekleyelim.

BÖBREK HASTALIĞI, BÖBREK YETMEZLİĞİ

Böbrek yetmezliği kedilerde özellikle de yaşlı kedilerde en sık görülen sorunlardan biridir. Kedilerde böbrek yetmezliği belirtilerinin de en önemlisi aynı diyabet de olduğu gibi aşırı su içmektir. Aynı zamanda aşırı idrara çıkmaya da neden olur. Böbrek yetmezliği kedilerin ölüm nedenleri arasında da ne yazık ki ilk sıralarda yer alır. Kedinizin aşırı su içmeye başlamasının altında yatan neden böbrek yetmezliğiyse onu hemen veterinere götürmeniz hastalığın tedavi edilip en azından ilerleyişinin yavaşlatılmasını sağlayabilmenizin tek yoludur. Kedilerde böbrek yetmezliği belirli bir aşamaya geldikten sonra tedavi edilemez hale gelir, dolayısıyla kediyi olabildiğince erken veterinere götürmek hayati önem taşır.

HİPERTİROİDİ

Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkan hipertiroidi de kedilerde aşırı su içme durumuna sebep olabilir. Hipertiroidi tiroit bezlerinde geline tümörler, tiroit bezinin iltihaplanması ya da genişlemesi gibi etkenler nedeniyle görülebilir. Kedilerin aşırı su içmesinin yanı sıra iştah artışı, ishal ya da kusma, iştah artışına karşın kilo kaybı gibi belirtilere de neden olabilen hipertiroidi de muhakkak tedavi edilmesi gereken bir durumdur bir durumdur. Yani yine kedinizi veterinere götürmeniz gerekir.

İSHAL-KUSMA

İshal de kusma da kedilerin ciddi şekilde su kaybetmesine yol açar ve bunun neticesinde kedi kaybettiği sıvıyı geri kazanmak için aşırı su içer. Özellikle 24 saatten uzun süre geçmeyen ishal ve kusma kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Eğer kedinizin ishali geçmiyor, sık sık kusuyorsa onu veterinere götürmemeniz üzücü sonuçlarla karşılaşmanızla sonuçlanabilir.

DİĞER SEBEPLER

  • Kuru mama ile beslenen kediler diğerlerine kıyasla daha çok su içerler çünkü kuru mama kedilerin susamasına neden olur.
  • Bazı kediler insanlarının yanında su içmeyi sever, bu kediler özellikle musluğu açtırıp musluktan su içmeyi tercih ederler, yani sadece siz musluğu açtığınızda uzun uzun su içiyorsa bu normaldir.
  • Tabii ki hava koşulları da kedilerin su tüketim miktarını etkileyen bir unsurdur, sıcaklıkların yüksek olduğu yani su kaybının da daha fazla olduğu yaz aylarında kedi dostlarımız kışa kıyasla daha fazla su tüketebilirler.

Köpeklerde kanlı idrar neden olur?

Kediler neden insana sürtünür