in

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir kedinin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu nasıl hesaplarız? Hadi öğrenelim.

“Kediniz kaç yaşında? Yani insan yaşına göre kaç oluyor?” sorusunu sıkça duymuşsunuzdur. Kedi ve köpeklerin insan yaşındaki karşılığını öğrenme gibi bir merak yıllardır süre geliyor. Aslında onların yaşı ve bizim yaşımızı karşılaştırmak pek de doğru değil. Ancak uzamanlar insanların bu merakını gidermek için ortalama bir sonuç veren yöntemler geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde köpeklerin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu hesaplama yöntemini sizlerle paylaşmıştık.

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Şimdi sıra kediciklerde. Kedilerin yaşı köpeklerin yaşından farklı bir yöntem ile hesaplanır.Aklınızda “Kedim insan yaşına göre kaç yaşında?” sorusu varsa doğru içeriktesiniz.Kedi yaşı hesaplamak biraz karmaşık gibi görünse de aslında çok basit…

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi yaşı nasıl hesaplanır?

Tıpkı köpeklerde olduğu gibi kedilerin yaşını hesaplarken de yaşını 7 ile çarparak insan yaşının hesaplandığı sanılır. Ancak bu sağlıklı bir hesaplama yöntemi değil. Çünkü kedi dostlarımız yaşamlarının ilk iki yılında hızlı büyüme gösterir.

Kaba bir hesapla bir kedinin ilk oniki ayı on-ondört insan yaşına eşittir. Kedilerin iki yaşına geldiklerinde insan yaşına göre ortalama yirmibeş yaşında olurlar. İki yaşından sonra kedilerin büyümesi yavaşlar ve bu yaştan sonra her yıl 4-5 insan yaşına eşittir.

Kedinizin insan yaşını öğrenmeye hazır mısınız? Aşağıdaki tablo ile kedinizin insan yaşını kolayca hesaplayabilirsiniz

 

Kedi Yaşı İnsan Yaşı
1 10-15
2 25
3 29
4 33
5 37
6 41
7 45
8 49
9 53
10 57
11 61
12 65
13 69
14 73
15 77
16 81
17 85
18 89
19 93
20 97

Kediniz ile aranızda kaç yaş varmış öğrendiniz mi? Yoksa sizden büyük mü çıktılar 🙂 Üzülmeyin, onlar kaç yaşında olursa olsunlar birer küçük çocuklar.

Kedinizin insan yaşındaki karşılığını öğrenmenin olumlu bir yanı da vardır. Kedinizin insan yaşını öğrendiğinizde onunla empati kurmanız daha kolay olacaktır. Kediler için 1 yıl çok önemlidir.Her yıl vücutlarında gelişmeler olur. Kedinizin insan yaşını hesapladığınızda veteriner hekim ziyaretlerinin de hangi dönemde daha önemli olduğunu anlayabilirsiniz

Bazen kedilerin kaç yaşında olduğunu bilemeyiz. Barınaktan ya da sokaktan sahiplendiğimiz kedilerin ne zaman doğduğun bilmediğimiz için yaşını da hesaplayamayız. Bu durumda veteriner hekim muynesinde kedinin ortalama yaşı ortaya çıkar. Peki veteriner hekimler kedilerin yaşını nasıl anlıyor. Geçmişini bilmediğimiz bir kedinin kaç yaşında olduğu öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz:

Bir Kedinin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kaynak: Pet MD

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled 1

İzmir’in Geleceği İçin Hukuk Zaferi: Körfez Geçiş Projesi Hakkında Yürütmeyi Durdurma Kararı Verildi

HAYTAP Daha Fazla Hayvan Dostumuza Acil Değilse Destek Olamayacağızöç

HAYTAP: “Daha Fazla Hayvan Dostumuza Acil Değilse Destek Olamayacağız”