in

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Bu içeriğimizde çok sorulan bir sorunun cevabını arayacağız. “Kediler kaç yıl yaşar?” hadi bir göz atalım

Kediler binlerce yıldır insaoğluna dostluk yapan canlılardan biri. Ancak kedi dostlarımız maalesef tüm ömrümüz boyunca bizimle birlikte yaşayamıyor. Bu yazımızda, “Kediler Kaç Yıl Yaşar? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Tabi ki bu sorunun net bir cevabı yok. Kedilerin yaşı, yaşam süresi yaşadığı yer, yaşam koşulları, ırkı gibi birçok unsura bağlıdır.

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ev kedileri, sokak kedilerinden 3 kat fazla yaşıyor

Kedi dostlarımız ortalama 12-18 yıl arasında yaşarlar. Ancak sokakta yaşayan dostlarımız bu kadar şanşlı olamayabiliyor. Çoğu henüz yaşını bile görmeden can verebiliyor. Sokak hayvanlarının yaşam süresi evde bakılan bir hayvanın üçte biri kadar desek abartmış olmayız. Sokaktaki kedilerin yaşam süresi araba çarpması, insanlar tarafından şiddete uğrama, salgın hastalık, açlık, susuzluk, diğer kedilerle kavga etmek gibi olumsuz koşullar nedeniyle maalesef çok kısa.

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

En uzun süre yaşayan kedi

Şu ana kadar en uzun süre yaşayan kedi, 2005 yılında 38 yaşındayken ölen kedi Creme Puff olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıla kadar dünyanın yaşayan en yaşlı kedisi olarak kabul edilen Nutmeg 32 yaşında hayatını kaybetmişti.

yaşlı kedi 1
Kedi Nutmeg

Kedilerin ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?

Kedi dostlarımız ilgi ve bakımla çok daha uzun süreler bizimle birlikte yaşabilir. Peki kedi dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir hayat geçirmesi için neler yapabiliriz?

  • Kediniz tanıyın. Kedinizi tanımak onun sağlık durumu hakkında size oldukça fazla fikir verir. Ondaki küçük değişiklikleri fark ederek olası bir sağlık sorununu erkenden önleyebilirsiniz
  • Veteriner kontrollerini aksatmayın.  Kedinizin yaşamı boyunca olması gereken aşılarını ve rutin kontrollerini aksatmamanız çok önemli.
  • Beslenmesine özen gösterin. Kedi dostumuzun beslenmesini mutlaka yaş vb. koşullara göre dengeleyin.
  • Kilosunu kontol altında tutun.  Kedilerin sağlıklı bir yaşamı için ideal kiloda olması çok önemlidir. Aşırı zayıflık ya da fazla kilo kedinizin sağlığını olumsuz etkiler.
  • Egzersiz yaptırın. Köpek dostlarımız kadar olmasa da kedi dostlarımızın da egzersize ihtiyacı vardır. Sevdiği oyunlarla oynatarak onlara küçük egzersizler yaptırabilirsiniz.
  • Sevin, çok sevin.  Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için en gerekli şeylerin başında sevgi gelir. Kedinize çok sevildiği ve mutlu olduğu bir ortam sağlarsanız, kedinizin sağlıklı yaşamına sağlam bir temel atmış olursunuz.

 Kaynak:  Catster, Vetwest

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalya kuduz vakası

Antalya’da Uygulanan Kuduz Karantinası Hayvanseverleri Tedirgin Etti

Elektrik Trafosunda Mahsur Kalan Kedileri Kurtarmak İsterken Akıma Kapıldılaröç

Elektrik Trafosunda Mahsur Kalan Kedileri Kurtarmak İsterken Akıma Kapıldılar