in

Yavru Karga Bulduğumuzda Ne Yapmalıyız?

Yavru karga bulduğumuzda ne yapmalıyız? Okuyalım, öğrenelim.

Özellikle yaz aylarında yerde henüz uçamayan minik kargalar ile karşılaşabiliriz. Peki bu minik kargalar ile karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Onlara dokunmalı mıyız? Eve mi götürmeliyiz yoksa yuvasına geri mi koymalıyız. Tüm bu soruların cevabını Veteriner Hekim Nilay Tezsay‘dan öğreneceğiz.

Yerde yavru karga görüyorsak ne yapmalıyız?

Yavrular büyüdüklerinde çok hareketli olur ve yuvaya sığamazlar. Yan dallara atlarlar ve anne-baba onları dalda besler ancak bazen yere düşerler. Anne-baba alıp taşıyabilir, yuvayı görüyorsak o ağacın mümkün olan yüksek bir dalına yavruyu koymaya çalışın.

Yavru kargayı ağaca koyarken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi Durumlarda kargayı evmizde misafir etmeliyiz?

Yavruyu ağaca koyarken kafanızda örtü, gözünüzde gözlük olsun, kargalarca tanınmayın. Eğer yuvaya geri koyamıyorsak, etrafta fazla kedi varsa, arabaların fazla olduğu bir yol ise ona kısa süre (15gün-1 ay) kadar evde bakmanız gerekecek. Diğer kargalar görmesin.

Evimizde misafir olan yavru kargayı nasıl beslemeliyiz?

Yavru kargayı beslemek için  ıslanmış ve şişmiş tavuklu kuru kedi maması kullanabilirsiniz. İyi kalitede bir mama tercih etmelisiniz. Doyana kadar yiyebilir, daha küçük yavrularda yavrular sürekli anne peşinden dolanır gibi sizin yanınızda ağzı açık şekilde dolanabilir ve sürekli mama isteyebilir, 8-10 tane mamayı, enjektörle suyu verebilirsiniz. Yemiyor ise ağzını açarak 1-2 mamayı ağzına tıkıştırarak onu beslemeye çalıştığınızı anlatmalısınız. Farklı yiyecekler önermiyoruz, ishal yapabiliyor, kontrol altına almak imkansız haline gelebiliyor. (Eğer kedi mamasını hiç bir şekilde yemiyor ise, taze tavuk ciğeri, tavuk göğüs eti kıyarak verilebilir, haşlanmış yumurta verilebilir, bazen çok seçici olmaları sebebiyle yeme sorunu olabiliyor.) Su vermek için toprak güveç veya porselen mama kapları ideal.Suyu dökememesi için kabın içine ağır bir taş koyabilirsiniz.

Yavru karga ve diğer hayvanların beslenmesi hakkında bilgi almak için Veteriner Hekim Nilay Tezsay’ın YouTube  kanalını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Poşete Dolanan Martı için Deniza Atladılar

Poşete Dolanan Martı için Deniza Atladılar

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANINDAN ÇAĞIR

Başkan Zorluoğlu’ndan “Sahiplenme” Çağrısı