in

Köpekler insanları neden yalar?

Köpekler insanları birçok anda yalar, peki bunun sebebi nedir?

Köpeklerde sevgi göstergesi olarak düşündüğümüz yüz yalama, onların en sevdiği aktivitelerden biridir. İnsanıyla oyun oynarken heyecanlı bir şekilde onun yüzünü yalar.

Ancak bu durum birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kendi içinde geliştirdiği bir davranış ya da bir alışkanlıktan ötürü bunu gerçekleştirebilir. Özellikle bir arzu ve isteğini belirtmek ve duygularını dile getirmek için de köpekler bu fiziksel hareketi yapabilmektedir.

Sevgi Göstermek

Köpekler insanı neden yalar diye sorulduğunda çoğu kişinin vereceği ilk yanıt tabi ki sevgi göstermek için olacaktır ki bu kesinlikle doğrudur. Köpek dostlarımız bizlere olan sevgilerini birçok farklı yolla gösterirler ve yalamak da bunlardan biridir.

İletişim Kurmak

Köpeklerde iletişim denildiğinde çoğumuzun aklına havlamak ve kuyruk sallamak gelir, oysaki köpek iletişimi bunlardan çok daha fazlasıdır ve yalamak da köpeklerin iletişim kurma şekillerinden biridir. Köpekler bazen acıktıklarını, susadıklarını ya da farklı bir şeyi anlatmak için de insanları yalarlar.

Keşfetmek

Köpekler doğada canlı ve cansız nesneleri keşfetmek için koku duyusunun yanı sıra tat alma duyusundan da faydalanırlar, bu da köpeklerin özellikle yeni tanıştıkları insanları yalayarak keşfetmek istemesine yol açar. Yalamak köpeklerin yeni şeyleri keşfetme yollarından biridir.

Dikkat Çekmek

Köpekler için insanlarının ilgisini çekmek, daima onların ilgi alanında olmak neredeyse hayati önem taşır, zira köpekler insanlarına gerçekten derin duygularla bağlılardır. Köpekler birçok kez insan dostlarını ilgilerini çekmek için yalarlar.

Parfüm Gibi Farklı Kokuları Keşfetme Dürtüsü

İnsanların kullandıkları parfüm, losyon ya da krem gibi değişik ürünlerin kokuları köpeklerin ilgisini çeker. Özellikle meyve aromalı farklı kokular köpekleri çeker ve onların tadını almak için bu yola başvururlar.

Alakarga kuşu hakkında bilinmeyen gerçekler

Evlerinizde kedi ve köpekler için zararlı olabilecek bitkiler