in ,

Tüysüz Cüce Bambino Kedisi

İsmini İtalyancada “bebek” anlamına gelen bambino kelimesinden alan Bambino kedisi tüysüz kedi cinsleri arasında yer alan Sphynx ve kısa bacakları ile tanınan Munchkin ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmış bir ırk. Bambino kedilerinin görünümü her iki atasından da net izler taşıyor ve tüm dünyada yoğun ilgi görüyor. Bu ufak tefek ve tüysüz kediler sevimli ve ilginç görünümlerinin yanı sıra harika karakterleri ile de insanların gönlünü fethediyor.

Bambino kedisi kökeni

Bambino yeni olarak tanımlanabilecek bir kedi ırkı. Stephanie ve Pat Osborne tarafından yetiştirilen ırk 2005 yılında tescil edildi. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu ırk tüysüz kedilerden biri olan Sphynx ile kısa bacaklı Munchkin kedisi arasındaki geçişle ortaya çıkmış Amerika menşei bir kedi cinsidir.

Bambino kedisi fiziksel özellikleri

Bambino kedileri tüysüzdür ancak bazıları dünyaya tüylü olarak da gelebilir ve bunlara tüylü Bambino denir.

 • Bambino kedilerinin bacakları kısadır ve genellikle arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur.
 • Gövdeleri uzuncadır ve göğüsleri geniştir.
 • Kuyrukları tüysüzdür, bazı Bambino kedilerinde aslan kuyruğu görülebilir, yani kuyruğun ucunda bir tutam tüy olabilir.
 • Siyah, beyaz, krem ya da herhangi bir renkte olabilirler.
 • Ağrılıkları erkeklerde 2,5-4, dişilerdeyse 1,5-3,5 kilo arasındadır.
 • Ortalama yaşam süreleri 12-14 yıldır.
 • Ciltleri buruşuktur.
 • Elmacık kemikleri çok belirgindir, bıyıkları kısa ve seyrektir.
 • Kulakları uzun, geniş ve diktir. Koca kulaklı olduklarını söyleyebiliriz 🙂
 • Gözleri büyük ve belirgindir.

Bambino kedisi karakteri

Bambino kedisinin karakteri harikadır, kusursuz bir aile kedisi olarak tanımlanabilirler.

 • Bambino kedileri kolay adapte olurlar.
 • Çok sevecendirler.
 • Çocuklarla, diğer kedilerle ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar.
 • Çok enerjiklerdir, minik bacaklarıyla etrafta bıdır bıdır koşuşturabilirler.
 • Bu kediler çok da zekidirler.
 • Genellikle orta seviyede miyavlama eğilimindedirler.
 • Yabancılara karşı ne iyi ne kötüdürler.
 • Kucağa alınmayı, okşanmayı çok severler. Bambino için kucak kedisi demek pek de yanlış olmaz.

Bambino kedisi bakımı

Tahmin edilebileceği gibi tüyleri olmayan kedilerin özel bakıma ihtiyaçları vardır. Bambino ve diğer tüm tüysüz kediler hem soğuğa hem de sıcağa karşı ciddi şekilde hassastırlar. Kışın soğuktan korunmaları, gerekirse giydirilmeleri önemlidir.  Yine kışın soğuktan korunabilmeleri için yüksek kalorili bir diyete ihtiyaç duyarlar. Yazında aşırı sıcak ortamlarda bırakılmamaları gerekir, güneşe karşı çok hassastırlar. Güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaları durumunda ciltlerinde güneş yanıkları oluşabilir.

Olası yaralanmalara açıktırlar, çünkü kedilerin tüyleri onları sadece sıcaktan ve soğuktan değil yaralanmalardan da korur ve tüyleri olmayan Bambino kedisini yaralanmalardan korumak gerekir.

Bambino kedisinde görülebilecek sağlık sorunları

Bambino kedilerinde bazı sağlık sorunları sıklıkla görülebiliyor. Bu sağlık sorunlarının bu kedilerin fiziksel yapılarıyla direkt ilgisi var.

Cilt kanseri: Kedileri güneşin zararlı ışınlarından tüyleri korur ancak Bambino kedileri tüysüzdür bu da bu kedileri güneş yanıklarına karşı korumasız hale getirir. Bu sebeple Bambino kedilerinde cilt kanseri görülme olasılığı tüylü ırklara kıyasla çok daha yüksektir.

Lordoz: Tüm kısa bacaklı kedi ırklarında olduğu gibi Bambino ırkında da lordoz yani omurganın aşırı eğriliği durumuna yatkınlık vardır. Bu hastalık kimi zaman çok ağrılı olabilir.

Pectus excavatum: Munchkin kedisinde de görülen bu durum içi boş göğüs anlamına gelir. Göğüs içe çökebilir ve kalp ve solunumu olumsuz etkileyebilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati: Çoğu kedi ırkında görülebilen bu kalp hastalığı Bambino kedilerini de etkileyebilir.  Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı konusunda bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hipertermi: Tüysüz oldukları için sıcak ortamlarda vücut ısısının aşırı ve hızlı yükselmesi durumu olan hipertemiye de yatkındırlar.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

 

Türk köpeği Akbaşın Özellikleri

En Sağlıklı Ve Alerji Yapma Riski Düşük Kedi Irklarından Biri: Russian Blue