in

Köpeklerin en sevdiği oyunlar nelerdir?

Köpeğinizle oyun oynamanız için birçok sebep vardır. Köpeğinizle oyun oynamak, köpeğinizle ilişkinizi güçlendirir, can sıkıntısını engeller ve daha sağlıklı olmasını sağlar. İşte köpeklerin en sevdiği oyunlardan bazıları.

Saklambaç

Köpeğinizin sizi göremeyeceği bir yere geçin ve ona seslenin. Onu çağırırken nasıl çağırırsanız, gel diye ya da direkt ismiyle yine aynı şekilde çağırın. Ve sizi bulup yanınıza geldiğinde çok heyecanlı davranın.

İkinci seferde daha zor bir yere saklanın. Koltuğun arkası, yatağın altı, kapı arkası gibi. Eğer sizi ilk seferinde bulamazsa, tekrar onu çağırın. Eğer köpeğiniz bekle komutunu öğrenmişse, önce onun beklemesini istersiniz ve bu arada siz saklanırsınız ve saklandığınız yerden ona seslenirsiniz.

Bazı köpekler sizi bulmak için burunlarını kullanırken, bazıları sadece bakarak sizi bulmaya çalışırlar. Bu oyun çocukların köpeklerle oynayacağı en güzel oyundur.

Hazine Bulma

Köpeğinize oturmasını söyleyin ve neye düşkünse oyuncağa ya da ödül bisküvisine bu oyun için onu kullanın. Ve istediği hangisiyse göreceği bir şekilde biraz uzağa koyun ve sonra köpeğinizi etrafında döndürün ve uzaklaştırın, sonra da serbest bırakın.

Köpeğinizin oyuncağını ya da bisküvisini alması için cesaretlendirin, “kap” ya da “hadi” diyerek onun koşarak onun almasını sağlayın, heyecanını artırın. Ve onu yemesine ya da oynamasına izin verin. Bunu birkaç kez tekrarlayın!

Sonrasında ise mama ya da topu köpeğiniz görmeden bir yere saklayın, ama onun rahatça bulabileceği bir yer olsun. Mesela sandalyenin arkası gibi. Köpeğinizi serbest bırakın ve bulması için ona “hadi”, “bul” , hani kızım / oğlum diye heyecanlandırın ve bulmasını sağlayın ve çok uzatmadan bulamadıysa ona siz gösterin.

Baloncuk Yakalama

Biraz sıvı deterjan ve küçük bir halka ile bu oyunu kolayca hazırlayabilirsiniz. Hazır satılan şekilleri de var piyasada. Deterjanlı sıvıya halkayı batırıp çıkarın ve halkanın ortasına doğru üfleyin, çıkan baloncukları yakalamaya çalışırken çok eğlenecek.

Engellerden Atlama

Bu oyunu hem evde hem dışarıda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Evde bir marangozdan alacağınız 5 cm eninde ve 1 metre uzunluğundaki bir çıtayı kullanarak ona, üstünden atlayabileceği bir engel oluşturabilirsiniz.

Engeli önce yere yakın tutmalısınız, üstünden atlamaya çalıştıkça azar azar yerden yüksekliğini artırabilirsiniz. Çıtayı yerden yükseltmek için çeşitli malzemeler kullanabilirsiniz, mesela kitapları üst üste koyarak ve yavaş yavaş yeni kitaplar ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Sandalyeleri birleştirerek de engel oluşturabilirsiniz. Dışarıda bu oyunu banklarla ya da çit bitkileri ile oynayabilirsiniz.

Suyla Oynamak-Yüzmek

Bir bahçeniz varsa ve köpeğiniz suyu seviyorsa, tazyikli suyla onu koşturabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde çok severek oynayacakları bir oyundur. Denize yakın bir bölgede oturuyorsanız denize girip yüzmesini sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde hem yorulur hem de çok iyi bir egzersiz yapmış olur. Denizde top oynamak çok hoşlarına gidecektir. Öncelikle suya girmeye alışmış ve gel komutunu öğrenmiş olmalı.

İpli Top

Ucuna ip bağlanmış toplar. Çocuk oyuncakları satan mağazalarda futbol topu büyüklüğünde ucuna ip bağlanmış toplar satılır. Bu topları ya siz bir ucundan tutarak ya da ipini bir direğe ya da tavana top yere değmeyecek şekilde yüksekten bağlayarak oynamasını sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir oyuncak bulamadıysanız aynısını kendiniz de yapabilirsiniz. Uzaktan kumandalı küçük oyuncaklar. O oyuncağı kovalarken siz sadece kumandayı tutarsınız.

Yakalamaca

Yine hazine bulma oyunundaki gibi bir oyuncak seçin ve köpeğinize verin. Sonra “kaç, kaç” vb. şekilde seslenmek ona bir ipucu olacaktır. Burada doğru vücut dilini kullanmanız da önemlidir, ona doğru hızla yürümeniz gibi. Köpeğinizi kovalayın. Bunu yaparken ipucu kelimenizi tekrarlamayı unutmayın. Yakaladığınızda ve oyunu sonlandırdığınızda ona aferin oğlum/ kızım diye sevin.

Köpeğinizle oynarken hiç bir zaman “sadece” yormayın. Mutlaka zihinsel gelişimini destekleyecek oyunlar oynatın. Köpeğin sakinleşmesinde, zihinsel yorgunluk bedensel yorgunluktan çok daha etkilidir.

Yavruyken hayatını kurtardığı karga evladı gibi oldu

Dünyadaki en ilginç 10 güvercin türü