in ,

Chartreux Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Adeta gülümseyen yüzü ve muhteşem görünüşü ile Fransa’dan dünyayı selamlayan muhteşem kedi Chartreux yumuşacık karakteri ile de gönülleri kazanıyor. Dünyanın en büyük caz festivali olan Montreal Uluslararası Caz Festivali’nin maskotu da bir Chartreux kedisi, yani bu güzel ve özel kediler popüler kültürde de kendilerine yer edinmiş durumdalar. Haydi hep beraber “gülümseyen kedi” Chartreux kedisini yakından tanıyalım.

Montreal Uluslararası Caz Festivalinin maskotu

En eski kedi cinslerinden biri

Fransa kökenli Chartreux kedisi Siyam kedisi, Sibirya kedisi, Habeş kedisi ve ülkemize özgü Ankara kedisinin de yer aldığı dünyanın en eski kedi ırkları listesinde. 1558 yılında Joachim du Belley tarafından yazılan bir şiirde bahsedilen cins ayrıca birçok ressam tarafından da resmedilmiştir. Tarih boyunca ünlülerin de gözdesi olan Chartreux kedisi Fransız roman yazarı Colette, Charles Baudelaire, Charles de Gaulle gibi birçok ünlü ismin kedisi olarak da tarih sayfalanrında yerini almıştır.

Orta boy bir kedi cinsi

Chartreux orta boyda bir kedi cinsidir, kısa tüyleri sıktır ve mavi ya da mavi gri renklidir. Yuvarlak kafasının üzerinde daima dik duran kulakları kafasına oranla büyüktür. Bu gülümseyen kedilerin gözleri de büyüktür ve her iki gözünün altında ilk görüşte fark edilen siyah çizgiler vardır, gözleri altın ya da bakır rengindedir. Bakışları hem sevimli, hem zeki hem de anlamlıdır. Sağlam yapılı vücutları olan Chartreux kedilerinin erkekleri dişilerine kıyasla daha iridir.

Çok sessiz kedilerdir

Chartreux kedisi en sessiz kedi cinslerinden biridir. Genellikle çok nadir miyavlayan bu kedilerin bazılarıysa hiç miyavlamaz. Tam bir “kucak kedisi” olarak tanımlanabilecek olan Chartreux cinsi insanını nereye giderse gitsin takip etmekten de çok hoşlanır. Çocuklarla, diğer kedilerle, köpeklerle, yabancılarla kısacası karşılaştığı herkesle yakın ilişkiler kurabilen bu tatlı kediler apartman hayatına da kolayca adapte olurlar ki zaten bir Cahrtreux kedisi için en uygun yaşam alanı da apartman ve evlerdir. Bu arada sessiz olsalar da oyun oynamayı çok severler, çok enerjik olmayan bu kedilerle oyun oynayarak hem eğlenip mutlu olmasını hem de egzersiz yaparak sağlığını korumasını sağlayabilirsiniz. Chartreux kedisi karakteri kısaca sevecen, zeki ve uyumlu olarak ifade edilebilir. Bu arada her zaman söylediğimiz gibi her kedinin karakteri elbette farklı ve kendine hastır, dolayısıyla Chartreux kedisi karakteri hakkında verdiğimiz bu bilgiler genellemeden ibarettir.

Taranmayı pek sevmezler

Chartreux kedisi bakımı denilince akla ilk gelen tüy bakımı olsa da bu kediler genellikle taranmayı pek sevmezler bu sebeple çok sık taramak sıkıntılı olabilir. Yine de tüylerini belirli aralıklarla tabi ki taramak gerekir. Chartreux kedisi bakımı bunun dışında diğer kedilerle aynıdır.

Kilo almaya eğilimlidir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Chartreux çok enerjik bir kedi değildir ve bu da kilo almaya eğilimli olmasına yol açar. Fazla kilolarsa kalp hastalığı, diyabet hatta kansere zemin hazırlar, bu sebeple Chartreux kedilerinin kilo almasını engellemek sağlıklarını korumak açısından çok önemlidir. Bunun dışında bu ırkta görülebilecek sağlık sorunları arasında şunlar sayılabilir:

  • Arteriyel tromboembolizm: Kalp hastası kedilerde kedi aort tromboembolizmaları olarak adlandırılan arterlerde kan pıhtıları oluşabilir ve bu pıhtılar arka bacaklara normal kan akışını engeller. Bu durum kedilerin arka bacaklarında soğumaya, ağrıya hatta felce neden olabilir. Bu hastalık ölümcüldür, eğer erken fark edilip hemen veteriner hekime başvurulup gerekli tedavi uygulanmazsa kediler hayatını kaybedebilir.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati: Kısaca kalp kasının kalınlaşması olarak tanımlayabileceğimiz hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı hakkında geniş bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • FLUTD (Kedi alt üriner sistem hastalığı) : Kediler kum kabının dışına çiş yapınca çoğu insan buna sinirlenerek tepki gösterir ancak bu doğru değildir, zira kedilerin kum kabı dışına idrar yapmasının altında çoğu kez bazı sağlık sorunları yatar. Kedi alt üriner sistem hastalığı da bunlardan biridir ve muhakkak veterinere başvurulup kedinin tedavi ettirilmesi gerekir.
  • Patellar luxation: Chartreux kedilerinin en yatkın olduğu sorun budur, patellar luxation diz kapağı kayması olarak tanımlanabilir ve birçok ırkta görülse de Chartreux cinsi bu hastalık konusunda en büyük risk altında olan kedi ırklarından biridir.
NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Border Collie köpek cinsi, özellikleri ve bakımı

Kediler susuzluğa ne kadar dayanır?