in ,

Türkiye’nin  dünyaca ünlü güzelliği: Ankara kedisi

Ankara kedisi kedi ırkları içinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada en çok tanınan ve sevilenlerden biri.  Ankara kedisi uzun tüylü kedi ırklarının en eskilerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülkemizden çıkıp tüm dünyaya yayılan, kralların, kraliçelerin kalplerini çalan Ankara kedisi estetik görünüşü kadar mükemmel olarak tanımlanabilecek karakteri ile de tanınıyor. Ankara kedisi bugün dünyanın dört bir yanında fanatikleri olan bir kedi ırkı.

KÖKENİ

Adını aldığı Ankara’da ortaya çıkan Ankara kedisinin atası tüm evcil kediler gibi Afrika yaban kedisidir. Ankara kedisi 17. Yüzyılda ırk olarak belgelenmiştir ki ırkın Türkiye dışına çıkışı da bu zaman denk gelir.

Denizcilerin yanlarında Avrupa’ya götürdükleri Ankara kedileri Avrupa’yı kısa sürede etkisi altına almayı başarmış, soyluların, kralların gözdesi olmuş.Beyaz Ankara kedileri Cat Fanciers Association tarafından 1973 yılında tanınmış, kuruluş 1978 yılındaysa Ankara kedilerinin tüm renklerini kabul etmiş.

ANKARA KEDİSİ NE RENK OLUR

Ankara kedisi denilince çoğu kişinin gözünün önüne bembeyaz, uzun tüylü kediler gelir, oysaki bu yaygın bir yanılgı. Ankara kedileri birçok farklı renklerde olabiliyor, tekir, siyah, sarı renklerde Ankara kedileri olabildiği gibi beyaz üstü siyah, tekir ya da sarı gibi renklerde lekeli de olabiliyor. Ayrıca calico olarak adlandırılan üç renkli Ankara kedileri de var. Yani Ankara kedileri sanıldığı gibi illa ki beyaz olmak zorunda değil.

Bir de gözleri konusu var; Ankara kedilerinin gözlerinin ya mavi ya da biri mavi biri sarı olduğu düşünülüyor ancak bu da yanlış. Gözleri mavi ve mavi-sarının yanı sıra sarı ya da yeşil de olabiliyor. Bu arada şunu da ekleyelim; çift renk göz daha çok beyaz kedilerde görülüyor, Ankara kedilerinin de beyaz renkli olanlarında çift renk göz daha yaygın.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Ankara kedilerinin tüyleri farklı renklerde olmakla beraber fiziksel yapıları çok tipiktir. Bir kedinin Ankara kedisi olduğunu anlamak aslında pek de zor değildir.

 • Ankara kedilerinin ortalama ağırlığı 4,5 kilo, ortalama boylarıysa 60 santimdir. Genellikle erkekler dişilerden biraz daha iridir.
 • Ortalama ömürleri 14 yıl olan Ankara kedileri iyi bir bakımla daha uzun süre yaşayabilirler.
 • Tüyleri orta uzunlukta ve kelimenin tam manasıyla ipeksidir.
 • Kulakları sivri ve geniştir.
 • Kuyrukları bu kedilerin en güzel yerlerinden biridir, tüylü kuyruklarını genellikle dik tutarlar.
 • Gözleri badem şekildir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi mavi, sarı, yeşil ya da çift renkli olabilir(bir mavi-bir yeşil ya da bir mavi-bir sarı gibi)

ANKARA KEDİLERİ SAĞIR MIDIR

Beyaz kürk ve mavi gözden sorumlu olan W geninin bu renk ve göze sahip olan kedilerde görülen sağırlıkla ilişkisi olduğu düşünülüyor.  

Bazı tek gözü mavi kedilerin mavi gözün olduğu taraftaki kulağında sağırlık görülürken her iki gözü de mavi olanlar tamamen sağır olabiliyor. Yani beyaz tüylü ve mavi gözlü Ankara kedilerinde sağırlık görülme riski diğer göz ve tüy rengi kombinasyonlarına  kıyasla çok daha yüksek. Ama bu tüm beyaz tüylü mavi gözlü Ankara kedilerinin mutlaka sağır olacağı anlamına da gelmiyor elbette.

KARAKTERİ

Tüm Ankara kedilerinin çok özel karakterleri vardır. Hatta o kadar özel karakterleri vardır ki kimi insanlar Ankara kedileri için “köpek gibi” tanımını kullanırlar.

 • Ankara ya da diğer ismiyle angora kedileri birer anlaşma gurusudur. Çocuklarla, yaşlılarla, yabancılarla yani herkesle harika ilişkiler kurarlar, yani Ankara kedileri aileler için çok uygundur.
 • Kedilerin insanların çok bağlı olmadığı düşünülür oysaki aslında tüm kediler insanlarını çok severler ve insanlarına karşı içten bir bağlılık hissederler. Ankara kedileri ise kediler aleminin insanına en çok bağlanan üyelerinden biridir.
 • Söz konusu diğer kediler ve hayvanlar olduğunda da Ankara kedisinin uyumlu karakteri değişmez, tüm hayvanlarla harika ilişkiler kurabilir.
 • Ankara kedileri genellikle çok konuşkandır, insanlarla konuşmaya bayılırlar.
 • Yalnız kalmaktansa hiç hoşlanmazlar.
 • Ankara kedileri çok zekidir, çok çabuk öğrenirler.
 • Bu güzel kediler ilgi çekmeyi çok severler, insanları başka bir şeyle meşgul olduğunda dikkatini çekmek için türlü hareketler yapabilirler.

YAKTIN OLDUĞU HASTALIKLAR

Yazımızın birçok bölümünde Ankara kedilerinde sağırlık konusuna değindik, yani bu ırkın özellikle beyaz olanlarının sağırlığa yatkın olduğunu anlattık. Bunun yanı sıra Ankara kedilerinde ataksiye de yatkınlık var, ataksi kasların istemsiz kasılması, koordinasyon bozukluğu gibi semptomlara yol açan bir hastalık. Yavruyken ataksiye yakalanan Ankara kedilerinin çoğu yetişkinliğe erişemez.

Hipertrofik kardiyomiyopati de ırkın yatkın olduğu hastalıklardan biridir ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

BAKIMI

Ankara kedisi bakımı çok kolaydır, güzel tüylerini haftada bir taramak tüy bakımı için yeterlidir. Eğer sağırsa çıngıraklı tasma takmak evin içinde bulmayı kolaylaştırır, sağır Ankara kedilerinin evden çıkmaması en sağlıklısıdır, zira duyma yetileri olmadığı için başta trafik kazaları olmak üzere birçok tehlikeye karşı savunmasızdırlar.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Birbirinden güzel kuş dövmeleri

Tüysüz köpek cinsleri hangileridir?