in

Kediler Susuzluğa Ne Kadar Dayanır?

Aşırı yükselen hava sıcaklığı kedileri, özellikle de sokak kedilerini ciddi anlamda tehdit ediyor zira kediler susuzluğa dayanamıyor ve çok kısa sürede sağlık sorunları yaşamaya başlıyor ve ardından da hayatlarını kaybedebiliyor, bu nedenle sokak canlarına bu sıcak günlerde bol bol su vermemiz gerekiyor.

Ülkemiz son yılların en sıcak yazını yaşıyor ve sıcaklardan tek etkilenen bizler değiliz tabi ki. Tüm doğa ve hayvanlar da sıcaklardan hem de fazlasıyla etkileniyor ve özellikle de sokak kedileri için bu günler son derece zor geçiyor zira ne yazık ki sokaklarda zaten zor bir yaşam sürdüren bu harika canlılar sıcak havalarda bir de sususuzluk ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Bu nedenle henüz yazımızın başındayken yılın tümü boyunca ama en çok da yaz aylarında sokak canlarına su vermeyi unutmayalım diyoruz.

Kediler için susuz kalmak ölüm anlamına geliyor.

Kediler açlığa susuzluktan çok daha dayanıklı

Kediler uyum sağlama konusunda inanılmaz başarılı canlılar ve zor koşullara da büyük bir başarı ile uyum sağlayabiliyorlar, ancak elbette kedi dostlarımız süper kahraman değiller ve düzenli olarak besin ve su almaya gereksinimleri var. Kediler açlığa susuzluktan çok daha uzun süre dayanabiliyorlar. Kediler yaşlarına, genel sağlık durumlarına, aktivite seviyelerine bağlı olarak değişmekle birlikte açlığa ortalama olarak 1 hafta kadar dayanabiliyorlar.

doha_musheirib_qatar-sneaking_stray_cat_musheirib_area

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler susuzluğa çok dayanıksızlar

Söz konusu susuzluk olduğundaysa durum değişiyor zira kedi dostlarımızı açlığa 1 hafta hatta bazen koşullara bağlı olarak daha uzun süre dayanabilirken susuzluk konusunda süre çok daha kısalıyor. Yine genel sağlık, aktivite ve tabi ki hava sıcaklığına bağlı olarak değişse de bir kedinin susuzluğa dayanabileceği en uzun süre 3 gün.

SONY DSC

Aşırı sıcak havalarda bu süre daha da kısalıyor

Şu an yaşadığımız gibi aşırı sıcak havalarda kedilerin susuzluğa dayanma süresi daha da kısalıyor, bir kedi 1-2 gün su içmediği ya da daha doğru bir ifade ile yeterli miktarda sıvı tüketmediği takdirde sağlığı hızla bozulmaya başlıyor.

cats-in-garbage

Tüyleri pis bir kedi gördüğünüzde susuz kaldığını anlayabilirsiniz

Kedi denilince akla gelen ilk şey bu güzel canlıların temizliğe olan düşkünlükleri. Eğer sokaklarda tüyleri pis bir kedi görürseniz bu onun susuz kaldığını anlamanız için yeterli. Çünkü sıvı kaybı yaşayan, yeterli sıvı alamayan kediler tükürük üretemedikleri için kendilerini temizleyemiyorlar.

skinny-cat

Susuzluk organ yetmezliklerine ve sonunda ölüme neden oluyor

Kediler yeterli su içemediklerinde bir de üstüne sıcak nedeni ile sıvı kaybettiklerinde organ yetmezlikleri gelişiyor ve ne yazık ki sonunda hayatlarını kaybediyorlar. Bu nedenle lütfen sadece kapımızın önüne değil sokaklarda gölge noktalara bol bol su koyalım ve böylece sokaklarda yaşam savaşı veren canların susuz kalıp acı içinde hayatlarını kaybetmelerine engel olalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

600px calico cat and covered litterbox 758x426

Kedilerin Kum Kabı Dışına Tuvalet Yapmasının Nedenleri

Fast breathing check it up 758x426

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme