in

Boji’yi evlat edinen Ömer Koç kimdir?

Boji’yi evlat edinen Ömer Koç kimdir, daha önce adından nasıl söz ettirmiştir. Boji’ye kapısını açan Ömer Koç’u yakından tanıyalım.

İstanbul’u ulaşım araçlarıyla turlayan köpek Boji’yi evlat edinen Ömer Koç, yaşam hakkına saygılı insanlar tarafından merak edildi.

İş insanı Ömer Koç’a ve onun daha önce yaptığı bazı projelere yakından bakalım….

KOÇ HOLDİNGİN BAŞKANI

24 Mart 1962 yılı Ankara doğumlu Türk iş insanı Ömer Koç, Rahmi Koç’un oğlu, Mustafa Koç’un kardeşi; Ali Koç’un ağabeyidir.

Ömer Koç, lise eğitimini Robert Koleji’nde  tamamladıktan sonra  Columbia Üniversitesi’nde Yunan Filolojisi üzerine lisans eğitimini 1985’te tamamlamıştır.

2016’da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmiştir.

SANAT TUTKUNU VE BÜYÜK BİR KOLEKSİYONER

Yabancı gazeteler ve sanat dergilerinde sıkça adı geçen Ömer Koç, Osmanlı tarihi ve Büyük Önder Atatürk’e olan ilgisiyle de müze ve sergilerde sıkça kendini göstermektedir.

Tarihe olan tutkusu çok küçük yaşlardan itibaren başlayan Koç, Ortaokulda Osmanlıca dersleri almıştır.

Aynı zaman da sanat tutkunu ve büyük bir koleksiyoner olan Ömer Koç’u yakından bilen ünlü sahaf Emin Nedret İşli, “Ömer Koç’un kitaplığı, bugün tüm dünyada, İstanbul şehri, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye ve Ortadoğu üzerine kaleme alınmış seyahatname, hatırat, atlas, gravür, fotoğraflardan oluşan koleksiyonların en büyüğüdür” diyor.

Ömer Koç, kitaplığını günün birinde bir müze-kütüphaneye dönüştürmeyi planladığı bilinmektedir.

Dünyanın en büyük çini koleksiyonuna da sahip olan Koç, kendini koleksiyonculuk ‘deva nâ-pezir’ yani çaresi olmayan bir hastalık olarak tanımlıyor.

2004 yılında Oscar Wilde koleksiyonu satışa sunulduğunda koleksiyonun yüzde 35’ini satın alarak müzayedenin ana alıcısı olmuştur.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERE ÖNEM VERİYOR

Sanat ve tarih tutkusunun yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de sıkça adını duyuran Ömer Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldikten sonra bir çok sosyal sorumluluk projesine de imza atmıştır. 

Koç Holding Türkiye’nin “öncü” kurumsal sosyal sorumluluk projelerini başlatan bir şirket olarak da tanınmaktadır.

Sürdürülebilir sosyal sorumluluk stratejisini benimseyen Ömer M. Koç, Koç Topluluğu olarak dünyanın son 10 yılda artan sosyal eşitsizliklerin karmaşık sonuçları ve iklim krizi ile mücadele ettiklerini bir çok kez dile getirmiştir. 

2017 yılında Birleşmiş Milletler yürütülen  HeforShe hareketinin küresel liderleri arasına katıldı.

Koç “Türkiye’de kadının ekonomiye katılımı kendi potansiyelinin çok altında” diyerek toplumsal eşitlik konusunda önemli bir sorumluluk üstlendiklerini dile getirmiştir.

Su taşkınında ahırda mahsur kalan hayvanlar kurtarıldı

İtfaiye ekipleri çaya düşen köpeği kurtardı