in

Hayvanları konu alan 10 etkileyici belgesel

Hayvanları konu alan, onların bilinmeyen dünyasına ışık tutan, zorlu yaşam mücadelelerini anlatan ve muhteşem görüntülerin bulunduğu birbirinden etkileyici belgeseller var... Bu belgesellerden en etkileyici 10 tanesini listeledik.

Yedinci sanat yalnızca insanlarla ilgili değil; çevre ve hayvanlarla da alakalı yapımlar üretiyor. Sinemada olduğu gibi belgesel filmlerde de doğa ve hayvanlarla ilgili birbirinden öğretici içerikler mevcut.

Hayvanları konu alan bu belgeseller hem iklim sorunlarına değinirken, hem de onların dünyasını merak eden bizler için ışık tutar nitelikle. Bir yandan zorlu yaşam mücadelelerini görüp bir yandan da sevimli anlarına şahit olabilmemize olanak sağlayan bu belgesellerin kesinlikle izlenmesini öneriyoruz.

Hem iklim krizine sebep olduğumuz için yaşattığımız zorlukları hem de kendi içlerindeki hiyerarşiyi, dışarıda göremediğimiz eşsiz güzellikteki hayvanları görebiliyoruz.

İşte bu hayvanları konu alan 10 etkileyici belgesel…

  • 1. My Octopus Teacher 2020 Netflix yapımı bu belgesel Craig Foster’ın çocukluk zamanlarını geçirdiği Güney Afrika sahillerine girmesi ve orada kendini iyi hissetmek için dalışlar yaparak deniz altı dünyasını keşfetmesiyle başlıyor. Bu keşifler sırasında, Foster bir ahtapot görür ve dalışlarını bu ahtapotu tekrar görebilmek için arttırır, hatta yanında bir deniz altı kamerası da götürmeye karar verir. Foster’ın bu sık gerçekleşen ziyaretlerinin ardından ahtapot da ona güvenerek olan samimiyetini arttırır, böylelikle aralarında inanılmaz bir iletişim ve dostluk olur. İzleyiciye, yabani bir ahtapot bile olsa hayvanlarla iletişim ve dostluk kurup güvenlerini kazanabileceğimizi gösteren etkileyici bir belgeseldir.
  • 2. Seaspiracy 2021 yapımı bu belgesel, okyanuslara büyük hayranlık duyan bir yapımcının, deniz canlılarına verilen zararı ortaya çıkarmasıyla başlar. Belgeselde, okyanuslarda deniz canlılarından, insanların korkunç boyutta plastik kullanımı ve atık üretimi sonucu olan tahribatı görüyoruz. Aynı zamanda küresel balıkçılık endüstrisine de değinerek insanların bu korkunç zararını, tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Canlıların midelerinden çıkan plastik atıkları gördükten sonra plastik kullanımınızı bir kez daha gözden geçireceksiniz.
  • 3. David Attenborough: A Life on Our Planet

2020 yapımı bu belgesel insanlığa çözüm niteliğinde bir belgesel. Yok olan biyoçeşitlilik ve tabiatı konu alıyor. Tabiatın ve içinde bulunduğu biyoçeşitliliğin gördüğü tüm zararı, tüm çıplaklığıyla izleyiciye gösteren bu belgesel, aynı zamanda elimizi çabuk tutarsak tahribatı nasıl onarabileceğimizi, düzelirse neler olacağını çözüm yöntemleriyle anlatıyor. Farkındalık sağlayacak bu belgesel kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında.

  • 4. Animal

2021 yapımı bu belgesel dizi hayvanların sırlarını, vahşi hayatı çok iyi anlatan belgesellerden biri. Belgeselin bölümlerinde yabani köpek ailesi, kanguru, anne aslan ve dev pasifik ahtapotu gibi farklı hayvanlara yer verilmiş. Bu sayede doğada yaşayan farklı hayvan gruplarını, ailelerini, onların ilginç yaşamlarını ve sırlarını inceleme ve öğrenme şansı sunan bu belgesel oldukça ilgi çekici görüntüler içeriyor.

  • 5. Penguin Town

2021 yapımı bu belgeselde Afrika’ya özgü, nesli tehlike altında olan penguen yaşamını konu alıyor. Her ne kadar neşeli bir anlatım seçse de çok önemli bilgiler ve sosyal mesajların olduğu bu belgeselde, halktan insanların ve bilim adamlarının da röportajları yer alıyor. Penguenlerin yaşadığı tüm zorlukların bilinmeyenlerin gözler önüne serildiği bir belgesel.

  • 6. The Last Lions

2011 yapımı bu belgeselde yavrularını güvenle büyütmeye çalışan bir dişi aslanın mücadelesi ve bir o kadar da hüzünlü hikayesi anlatılmış. Botswana’da bir aslanın mücadelesi, yavrularını nasıl koruduğunu izlemekteyiz. Kısaca aslanların Botswana’daki yaşam mücadelesi izleyiciye aktarılmış diyebiliriz. Çekimleri sırasında hayvanların rahatsız olmamasına özen gösteren bu belgesel “Büyük Kediler Girişimi” tarafından nesli tehlike altında olan aslanları koruma altına alabilmek için çekilmiştir.

  • 7. Frozen Planet

2011 yapımı bu belgesel buzullarla kaplı ve canlılar için oldukça zorlu koşullara sahip arktik ve antartik bölgede geçiyor. Bu bölgedeki hayatı, orada yaşayan kutup ayıları, kurtlar, balinalar gibi canlıların iklim değişikliği sebebiyle yaşadığı zorlukları ve yaşamlarını ele almış. Bu kutuplardaki hayat mücadelesi izleyiciye tamamen yansıtılmasının yanı sıra iklim krizine de değinilmiş olması, bizleri bu sorunlar ve canlılar üzerindeki etkisi hakkında üzücü de olsa fazlasıyla bilgilendiriyor.

  • 8. The Crimson Wing: Mystery of the Flamingos

2008 yapımı bu belgesel, Afrika’da pek kimsenin ayak basmadığı topraklarda geçiyor. Orada yaşayan milyonlarca flamingoların pek fazla bilinmeyen ve değinilmemiş hayatlarına, mücadelelerine, başlarına gelen tehlikelere tanık oluyoruz. Hayatları gizli kalmış bu kuş türünü daha yakından tanımamızı sağlayan bir belgesel

  • 9. Winged Migration

2001 yapımı bu belgesel, göçmen kuşları, onların akıl almaz yolculuklarını ve büyüleyici dünyalarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bir belgesel. Belgeselde çoğunlukla yabani kuşlar yer alıyor. Şaşırtıcı bir nokta var ki bu belgeseldeki görüntülerde herhangi bir görsel efekt veya bir animasyon kullanılmadan tamamen gerçek görüntüler verilmiş. İzleyenler için tam bir görsel şölen niteliğinde diyebiliriz.

  • 10. Monkey Kingdom

2015 yapımı bu belgesel, Güney Asya’nın zorlu ormanlarında geçiyor. Bu ormanlarda yaşayan maymunun bir annesi ve yavrusu ile yaşadığı zorluklar, onların bu zorlu ormandaki hayat mücadelesi, ormanın içindeki hiyerarşiyi ve rekabetçi hayatı gösteren sıra dışı bir belgesel. Orman içindeki hayata ve maymunların dünyasına ışık tutan bir belgesel.

Kıvanç Tatlıtuğ pitbull evlat edindi

Nesli tehlikede olan Akdeniz foku doğum yaptı