in

17 kedi, 5 köpeğe annelik yapan Fatma Girik yaşamını yitirdi

Türk sinemasının usta oyuncusu Fatma Girik 79 yaşında yaşamını yitirdi. Fatma Girik, 17 kedi ve 5 köpeğe annelik yapıyordu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan,Türk sinemasının usta oyuncusu Fatma Girik, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

Yaklaşık altı ay önce tedavi görmek üzere İstanbul’a gelen Fatma Girik, tedavi gördüğü özel hastanede yoğun bakımdayken hayata veda etti.

Kötü haberi, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak duyurdu. 

Eski Şişli Belediye Başkanı olan Girik için Keskin şu ifadeleri kullandı:

“Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim.”

Fatma Girik, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan sanatçı, yazın göğüs hastalıkları enfeksiyonu teşhisi konularak tedaviye alınmış, beş gün hastanede kalmıştı.

17 KEDİ 5 KÖPEK

Yaşamını yitiren Sanatçı Fatma Girik, hayvan sevgisiyle de biliniyordu. Fatma Girik’in Bodrum’daki yaşamına 17 kedi ve 5 köpek eşlik ediyordu.

Sanatçı, Posta gazetesine yaptığı açıklamalarda orta sınıf bir evde yaşadığını söylemiş, tüm servetinin 17 kedi ve 5 köpek olduğunu dile getirmişti.

Fatma Girik, Memduh Ün’ün hayatını kaybetmesinin ardından kendisine miras kalan kitapları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlamıştı.

200 FİLMDE ROL ALDI

Figüran olarak adım attığı Yeşilçam’da, 14 yaşında oynadığı bir filmde yıldızı parlayan Fatma Girik, kariyerinde, çoğu başrol olmak üzere yaklaşık 200 filmde rol aldı. Fatma Girik, “Kanlı Nigar” ve “Yılanların Öcü” gibi filmlerle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına adını yazdırdı.

FATMA GİRİK KİMDİR?

Fatma Girik, 1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyal demokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı.

Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapan Fatma Girik son olarak 2012 yılında yayınlanan Babalar ve Evlatlar dizisi ile ekranlarda yer aldı.

Köpeklerde Neden Yüksek Ateş Görülür?

Sivas’ta bir işletme kışın 15 kediye bakıyor