in

Evcil hayvanlara kıyafet giydirilmeli mi?

Bazen soğuktan korumak için bazen de tatlı bulunduğu için evcil hayvanlara kıyafet giydirilmek isteniyor. Peki kıyafetler gerçekten giydirilmeli mi?

Evcil hayvanlarımızı kimi zaman soğuktan korumak için, kimi zaman ise kıyafetler içinde tatlı gözüktükleri için giydirmek istiyoruz. Bazı durumlarda gerekli olsa da kıyafet giydirmenin evcil hayvanlarınız üzerinde istenmedik etkileri de olabilir.

Yapılan bir anket, hayvan uzmanlarının üçte birinin, hayvanların giydirilmesinin bazı endişelere ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini düşündükleri sonucuna vardı.

Uzmanlara göre, evcil hayvanınız, siz ona süslü elbisesiyle gülüp arkadaşlarınızla fotoğraflarını paylaşırken sessizce acı çekiyor olabilir, çünkü kıyafetler onun sağlığına zarar verebilir.

Veteriner hekimler, giydirilen kıyafetlerin hayvanların cildinde ağrılı sürtünmeye neden olabileceğine ve ayrıca potansiyel olarak aşırı ısınmasına ve strese girmesine neden olabileceğine inanıyor.

Anketin arkasındaki veteriner danışma servisi Pawsquad’ın Operasyon Direktörü Dr Andrew Francis, “Anket ayrıca evcil hayvan sahiplerinin %78’inin tüylü arkadaşlarını giydirmeyi sevdiğini ortaya koyarken, o kostümleri ve paltoları çıkarmanın ve zavallı hayvanınıza bir mola vermenin zamanı gelmiş olabilir.”

Ayrıca zorunlu haller dışında hayvanların giydirilmesi kendini yalamasına, temizlemesine de büyük ölçüde engel olmaktadır. Hareket alanını kısıtladığını da atlamamak gerek.

EVCİL HAYVANLAR HANGİ DURUMDA GİYDİRİLMELİ?

Bazı sağlık ve özel durumlarda hayvanları giydirmek uygun olacaktır. Örneğin; yavru köpekler savunmasızdır ve soğuğa ve güneş yanığına maruz kalma riski yüksektir. Böyle bir durumda uygun olan tabii ki dışarı çıkarken evcil hayvanınızı giydirmektir.

Bazı evcil hayvanların, özellikle tüyleri kesildikten sonra ciltleri hassaslaşabilir.Bu nedenle, giysiler onları güneş yanıklarından ve diğer tehditlerden koruyabilir. 

Ek olarak, kış gibi soğuk mevsimlerde evcil hayvanlar, özellikle de genç olanlar soğuğa karşı savunmasızdır. Evcil hayvanlar, soğuk mevsimlerde vücutlarına yeterli sıcaklık sağlamakta zorlanıyor. Bu nedenle, giysiler onları sağlık sorunlarından korumanın yanı sıra sıcak ve rahat tutmalarına yardımcı olabilir.

Ev içerisinde kesinlikle kıyafetsiz olması gerekse de dışarıya çıkan, dışarıda oynamayı seven hayvanlarınızı dışarıdayken uzun saatler olmayacak şekilde giydirmek hijyenlerini sağlamaya yardımcı olabilir.

EV İÇERİSİNDE HANGİ DURUMLARDA GİYDİRİLMELİDİR?

Felçli, özellikle arka ayaklarını kullanamayan, yerde kendini sürüyerek yürümek zorunda kalan engelli bir evcil hayvanınız varsa uzun süre ayakları bacakları yere sürtüneceğinden dolayı sadece arka bacaklarını kapatacak yumuşak pamuklu bir giysi giydirmek, uzun süre sürtünmeden dolayı bacaklarının aşınmaması, yara olmaması için onun faydasına olacaktır.

Ameliyattan çıkmış, yarasını/dikişini yalamaması, kaşımaması gereken durumda veteriner hekiminizin de onayını alarak o bölgeyi çok sıkı olmayacak ve rahatsız etmeyecek şekilde yumuşak bir giysi ile kapatmak iyi olacaktır.

Kaynaklar: Prima – The important reason you shouldn’t dress up your dog

P.l.a.y. – Why Clothing Your Pets is So Important

Ispartakule Evlerinde kedilere ‘tuzak kapan’

Zehirli yiyecek verilen 5 köpek öldü; soruşturma başlatıldı