in

14 Şubat Evcil Hayvan Hırsızlığı Farkındalık Günü… Köpeğinizi nasıl güvende tutabilirsiniz?

14 Şubat sadece Sevgililer Günü değil aynı zamanda Evcil Hayvan Hırsızlığı Farkındalık Günü. Evcil hayvanların duygusal insanının bilinçlenmesi, köpek kaçakçılarının köpekler için yarattıkları tehlikeleri bilmelerini sağlamak için düzenlenen önemli bir gündür.

2020 verilerine göre köpek kaçırılması önemli ölçüde arttı.

Hayvanlar kaçırılır mı? Çalınır mı?

Hayvanlar evimizde duran sıradan bir obje değildir. Hayatımız da önemli bir yer tutan hayvanlar tıpkı insanlar gibi kaçırılır, çalınmaz. Onları herhangi bir eşya ya da maddi bir unsur yerine koyamayız. Cansız bir maddeyle karşılaştırmak mümkün değildir. Öncelikle toplumumuza bunu aşılamamız gerekmektedir ve bu farkındalıkla bu özel günü önemsemeliyiz.

2020 verilerine göre köpek kaçırılması önemli ölçüde arttı

Ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamaların artmasıyla köpek kaçakçılığı da önemli ölçüde arttı. 2020 yılının Mart ile Ağustos ayları arasında, Kennel Club (KC), web sitesi aracılığıyla alınan verilere göre köpek yavrusu aramalarında 2019 yılına oranla %161’lik bir artış görüldü.

Bir köpeğin kaçırılması, azami yedi yıl hapis cezası ile cezalandırılabilecek bir suçtur. Ancak bu cezalar nadiren uygulanmaktadır. Bu yüzden para cezalarıyla yırtan suçluların bu tarz vakaları daha sık arttı.

Minimal caydırıcılarla, yerel ve ulusal düzeylerde çalışan, özellikle kar amaçlı evcil hayvanları kaçıran çeşitli köpek hırsızlığı ağları vardır. Köpekler sipariş vermek, satmak, üremek, fidye için ve hatta yasadışı köpek mücadelesinde yem olarak kullanmak için çalınır.

En çok hangi cins köpek kaçırılıyor?

Direct Line Pet Insurance tarafından yapılan analize göre, Staffordshire Bull Teriyer, 97’de çalınan 2020 köpekle, kaçakçıların hedefindeki en popüler köpek türü olmaya devam ediyor.

Staffordshire Bull Teriyer

Evcil hayvanların kaçırılmasının yaygın nedeni

Evcil hayvanlar, üreme için kullanılmak üzere yavru değirmenlerine satılabilir ve gönderilebilir.

Kaçakçılar hayvanları kaçırabilir ve büyük bir ödülün gönderilmesini bekleyebilir.

Evcil hayvan kaçakçılığı artarken köpeğinizi nasıl güvende tutarsınız?

Bahçenizi emniyete alın.
Bir dükkana girerken köpeğinizi dışarıda bırakmayın.
Köpeğinizi her zaman size yakın tutun.
Köpeğinizi gözetimsiz olarak arabada bırakmayın.
Akıllı etiketlere, tasmalara ve mikroçiplere yatırım yapın.
Köpeğinizi eğitin.
Köpeğinizi yalnızca güvendiğiniz birine bırakın.
Yabancılara karşı dikkatli olun.

Yüksek teknoloji tasmalar hüsrana uğratabilir

Köpeğinizin GPS koordinatlarını takip eden yüksek teknolojili tasmalar teoride kayıp bir köpek için harikadır, ancak bir insan köpeğinizi bilerek almışsa, eski bir metal etiket seti kadar hızlı bir şekilde süslü bir izleme tasması çıkarılabilir.

Polise bildirin

Eğer köpeğinizin kaçırılma ihtimalini yüksek ölçüde görüyorsanız derhal polise bildirin. El ilanlarıyla sosyal medya paylaşımlarıyla aramaları hızlandırabilirsiniz. Yaşadığınız çevreye, yakınlarınıza bu durumla ilgili bilgi vermeyi unutmayın.Antalya’da ‘yerel hayvan koruma görevlisi’ eğitimi  

Tiyatro oyunlarına alınan biletler hayvanlara mama olacak