in

Kediler neden yatağa çiş yapar?

Kedilerin yatağa çiş yapmasının altında psikolojik ya da başka çeşitli sorunlar yatıyor olabilir. Kedinizin yatağınıza çiş yapmasının sebeplerini sizin için derledik.

Kum kabının konumu yanlış

Kedilerin yatağa çiş yapmasının altında kum kabı sorunları yatabiliyor. Kum kabı sorunu denilince çoğu kişinin aklına kumun pis olması geliyor ve “ben kum kabını düzenli temizliyorum” diye düşünüyor.

Oysaki kum kabı sorunları yalnızca kumun kirli olması ile sınırlı değil. Kediler için kum kabının nerede durduğu da çok önemli, kediler tuvaletlerini yaparken mahremiyete de önem veriyorlar ve kum kabının evin hareket olan ya da gizli bir köşe yerine ortalık olarak tanımlanabilecek bir yerinde durması da kedileri rahatsız edebiliyor ve bu da kedilerin yatağa çiş yapmasına yol açabiliyor.

Güven duygusu ile ilgili olabilir

Kediler için yüksek yerler potansiyel tehlikelerden uzak durmak ve kaçmak için iyi alanlardır. Kedilerin iç güdülerinde hayatta kalmak başta gelir. Yatak, kanepe gibi yüksek yerler kediniz için güvenli hissedilen yerlerdir.

Kimi zaman kedinizin yatağa ve kanepeye işemesi size bu yerleri kedi kumundan daha güvenli bulduğunu söylemesinin bir yoludur. 

Hastalıklar yatağa çiş yapmasına sebeptir

Kedilerin istenmeyen yerlere özellikle de insanlarının yataklarına idrar yapmaları genellikle hormonal ve kimyasal dengelerini de etkileyebilen anksiyete ve/veya stresten kaynaklanan bir sorun nedeniyle gerçekleşmektedir.

Bu genellikle idiyopatik sistit olarak adlandırılır ve mesanenin bilinmeyen bir nedenden dolayı iltihaplanması olarak açıklanabilir. Bu durumun muhtemelen hormonal dengesizliklerden kaynaklandığı ve en iyi şekilde çevredeki stresi azaltarak önlendiği düşünülmektedir. Böyle bir durumda ilk olarak, kedide mesane, idrar yolu enfeksiyonunun var olup olmadığından emin olmak için veteriner hekim bir dizi inceleme yapmalıdır.

Evde yaşanan değişimler

Yeni bir bebek sahibi mi oldunuz? Ya da eve yeni biri mi taşındı, belki de yeni bir kedi ya da köpek evlat edindiniz, taşındınız. Bu ve bunlar gibi evde yani kedinin hayatında, rutininde değişikliklere neden olan etkenler kedilerin kendini çok stresli hissetmesine yol açabiliyor ve bunun bir yansıması da kedinin yatağa çiş yapması olabiliyor.

Yanlış kum seçimi kedimizin yatağa çiş yapmasına yol açabilir

Kediler kum konusunda da oldukça seçiciler ve kullandığınız kum kedi dostunuzun hoşuna gitmiyor olabilir o da bu nedenle çişini yatağınıza yapmayı tercih edebilir. Bunun için farklı kedi kumları alıp deneyerek kedi dostunuzun hangi kumu sevdiğini bulmanız en doğru çözüm yolu.

Papağanlarda sık görülen hastalıklar

Tek eşli hayvanların sadakati