in

Maltese Terrier Köpek Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Parıltılı ipeksi bembeyaz tüyleri ve beyaz tüylerin içinde ışıldayan gözleri ve düğme gibi burnuyla Maltese terrier ilk görüşte insanları kendine hayran bırakıyor. Terrier köpek grubunun en küçük üyelerinden biri olan Maltese terrier ya da diğer ismiyle Malta köpeği köpekler aleminin hem en sevimli hem de en sevilen üyelerinden biri olarak ülkemizde de oldukça popüler.

Çok eski bir köpek ırkı

Maltese terrier cinsi çok eski, öyle ki milattan önce 500’lü yıllara ait bir amforanın üzerindeki köpek resminin Maltese terrier olduğuna inanılıyor. Bu cinsten Antik Yunan ve Roma edebiyatında da bahsediliyor, yani Maltese gerçekten çok eski bir köpek cinsi.  Maltese terrierin bir spitz köpeğinden geliştirildiği düşünülse de bu bilgi kesin değil.  Bu arada ünlü filozof Aristotales’in de Maltese terrier ırkından bahsettiği biliniyor. Yani Malta teriyeri kesinlikle en eski oyuncak köpek cinslerinden biri.

Maltese terrier minnak bir köpek cinsi

Oyuncak köpekler grubundaki Maltese terrierlerin erkeklerinin ağırlığı 1,4-3,6, dişilerininse 0,91-3,18 kilo arasında değişiyor. Yani bazı Maltese terrier köpekler 1 kilodan bile daha hafif olabiliyorlar. Bu minnak köpeklerin yüksekliğiyse erkeklerde 20-25, dişilerdeyse 20-23 santim arasında değişiyor. Tam burada çok önemli bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor, “teacup” olarak adlandırılan ve ortalama boyutlarından çok daha küçük olan Maltese terrier köpeklerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Zira hayvan üreticileri tarafından erken doğum yaptırılarak prematüre olarak dünyaya gelmesine neden olunan bu normalden küçük köpekler birçok genetik hastalığa yatkınlık taşıyorlar ki zaten çoğu kısacık ömürlerinde ciddi sağlık sorunları ile boğuşup, acılı bir yaşam sürdürdükten sonra hayatlarını kaybediyorlar

Maltese terrier daima beyaz kürklüdür

Malta teriyeri tipik olarak beyaz tüylere sahiptir. Nadiren bazılarının kulaklarında soluk fildişi tonu ya da limon rengi izler olabilir, ancak çoğu tamamen beyaz renklidir. Maltese terrier cinsi aynı zamanda uzun tüyleriyle de tanınır, upuzun, ipeksi ve düz tüyleri vardır. Bazılarının kulaklarının arkasında kıvırcık tüyler olabilir. Tüyleri uzun olmakla beraber hemen hiç tüy dökmez, bu sebeple Maltese terrier cinsi köpek alerjisi olanların birlikte yaşayabileceği evcil köpeklerden de biridir.

Maltese terrier karakteri de tüyleri gibi yumuşacıktır

Bu minik köpeklerin karakterleri de gerçekten yumuşacıktır, ailelerine karşı aşırı düşkün ve sevgi dolu olan Maltese terrier köpekler hayatları boyunca neşeli ve canlı olmaya devam ederler. Maltese terrieri yalnızca çocuklarla anlaşma konusunda pek başarılı değildir, diğer köpeklerle ve kedilerleyse gayet iyi anlaşabilirler. Yabancılara karşı da sevecen olma eğilimindedirler, bu da bir Maltese terrier evlat edindiğinizde onu rahatlıkla her yere yanınızda götürebileceğiniz anlamına gelir. Son derece zeki de olan bu küçük köpekler oyun oynamayı da severler. Kısacası Maltese terrier karakteri uyumlu, neşeli ve sevecen olarak tanımlanabilir. Bu minik köpeklerin çoğunun aşırı havlama eğilimi olduğunun da altını çizelim.

Maltese terrier bakımı özen ister

Maltese terrier köpeklerin uzun ve ipeksi tüylerini mutlaka düzenli olarak taramak gerekir. Ayrıca bu köpeklerde ağız çevresinde ve göz çevresinde lekelenme görülebilir, bunu engellemek için bu bölgeler düzenli olarak temizlenmelidir. Maltese terrieri bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir unsur da kulak temizliğidir. Kulaklarının içi oldukça tüylüdür, kulak sağlığı için kulak içindeki tüyleri kısaltmak ve kulaklarını da düzenli temizlemek gerekir. Ortalama ömrü 12-15 yıl arasında olan Maltese terrier cinsinin fazla egzersiz ihtiyacı yoktur, günlük kısa yürüyüşler yaptırmak egzersiz ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

Tüm küçük köpekler bazı sağlık sorunlarına yatkındır

Tüm küçük köpek cinsleri bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Maltese terrier cinsinde de kimi hastalıkların görülme riski vardır. Maltese terrier köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

  • Patellar lüksü: Kısaca dizkapağı çıkığı olarak tanımlanabilecek bu hastalık çoğu küçük köpek cinsi gibi Maltese terrier cinsini de etkileyebilir.
  • Sağırlık: Beyaz köpek cinslerinde sağırlık görülme riski diğer köpeklere kıyasla oldukça yüksektir.
  • Beyaz köpek titreme sendromu: Beyaz köpekleri etkileyen bu hastalık tüm vücutta titreme, gözlerin hızlı hareket etmesi ve koordinasyon bozukluğuna neden olur. Semptomlar genellikle köpekler 6 aylık ila iç yaşındayken ortaya çıkar. Ayrıca köpek aşırı strese girdiğinde d bu durum ortaya çıkabilir.
  • Trake çökmesi: Maltese terrierin de dahil olduğu bazı köpek cinsleri akciğerlere hava taşıyan trake borusunun çökmesi durumuna yatkındır. Bu sorunun en önemli belirtisi kronik, kuru ve sert öksürüktür.

En ilginç savaş: Leylekler ve Kartallar

Labrador Retriever Köpek cinsi hakkında her şey