in

En Küçük Köpek Cinsleri

Köpek cinsleri ile ilgili hemen her yazımızda altını çizdiğimiz bir nokta köpek ırkları arasındaki büyük farklılıklar. Öyle ki en büyük köpek cinsleri ile en küçük köpek cinsleri arasında hem boyut hem de ağırlık olarak gerçekten de inanılmaz büyük farklar var. Bazı köpek cinsleri 150 kilo ağırlığa ulaşabilirken bazılarıysa 1 kilogramdan bile daza hafifler. İşte yazımızın konusu da bu minnak köpekler. Tahmin edilebileceği üzere en küçük köpek ırkları dünyanın en popüler ırklarının birçoğunu barındırıyor. Karşınızda ufacık tefecik sevimli kuçular.

1#Chihuahua

Meksika kökenli bir köpek cinsi olan Chihuahua en küçük köpek cinsi. Bu küçük köpeklerin boyu maksimum 23 santime, ağırlıklarıysa maksimum 3 kiloya ulaşabiliyor ki çoğu Chihuahua köpeklerin çoğu bu boyutlardan daha küçükler. İsmini Meksika’nın Chihuahua eyaletinden alan bu minik köpekler tek insan köpekleri, yani genellikle ailenin bir üyesine bağlanırlar ve insanlarını hem çok severler hem de kıskanırlar.

2# Yorkshire Terrier

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla beslenen köpeklerden biri olan Yorkshire Terrier 17,5 santim yüksekliği ve 3,2 kilo ağırlığı ile en küçük köpekler listesinin ikinci sırasında. Yorkie olarak da tanınan bu küçük köpeklerin tüylerinin uzun ve ipek gibi yumuşak olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

3# Pomeranian

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler olan Pomeranian köpekler maksimum 30 santime ulaşan yükseklikleri ve 3 kiloluk ağırlıkları ile küçük köpekler listesine isimlerini yazdırıyorlar. Kimilerince oyunca ayılara kimilerince minnak birer tilkiye benzetilen bu köpekler aynı zamanda çok neşelidir ve insanlarına da çok bağlıdırlar, gerçi hangi köpek insanına bağlı değil ki?

4# Oyuncak Kaniş (Toy Poddle)

Kanişler en akıllı köpek cinsleri arasında yer alıyor ve bu akıllı köpeklerin standart, minyatür, oyuncak olmak üzere üç farklı boyu var. Kanişlerin en küçük boyu olan oyuncak Kaniş 25 santim yüksekliği ve en fazla 4 kiloya ulaşabilen ağırlığı ile tabi ki çok ufak tefek bir ırk. En zeki köpeklerden biri olmaları sebebiyle eğitimleri de çok kolay olan bu küçük köpeklerin insanların vazgeçilmez dostu olmalarına pek de şaşırmamak gerekli.

5# Papillon

İsmi kelebek anlamına gelen Papillon cinsi maksimum 28 santimlik yüksekliği ve 4,5 kilogram ağırlığı ile küçük köpekler arasında yer alıyor. Son derece enerjik ve sevecen karakterli bu köpekler aynı zamanda yaklaşık 700 yıllık geçmişleri ile eski köpek ırklarından da biri. Oyun oynamaya bayılmaları ve çocuklarla çok iyi anlaşmaları da Papillon köpekleri mükemmel birer aile köpeği haline getiriyor.

6# Pug

Her geçen gün daha popüler hale gelen Pug milattan önce 400 yılında ortaya çıktığına inanılan bir ırk ki bu da Pugların da en eski köpek cinslerinden biri olduğu anlamına geliyor. Yükseklikleri ortalama 32 santim ağırlıklarıysa en fazla 6-9 kiloya ulaşan Pug cinsi küçük olduğu kadar da sevimli. Diğer köpeklerle, petlerle ve çocuklarla iyi ilişkiler kurabilen bu küçük köpekler de tabi ki çok seviliyor.

7# Shih Tzu

Tibet Lhasa Apso ırkı ile Pekineslerin çaprazlanması neticesinde ortaya çıktığı düşünülen Shih Tzu 28 santim boyu ve 4-7 kilogram arasındaki ağırlığıyla listemize giriyor. Küçük boyut kadar ipeksi uzun tüyleriyle de tanınan ırk yumuşak huylu, sakin, sadık ve sevecendir.  Ancak bazılarının çok inatçı oldukları da söylenir.

8# Bichon Frise

Poddle yani kaniş ile Barbet su spanieli melezi olarak ortaya çıkan Bichon Frise ortalama 28 santim yüksekliğe ve 5-9 kilo ağırlığa sahip. Eskiden Fransız sarayının maskotu olan ırk çok neşeli, arkadaş canlısı, eğlenceli ve zeki olarak tanımlanıyor. Yoğun kıvırcık beyaz tüyleri sayesinde de harika görünen Bichon Frise ülkemizde pek tanınmasa da dünyada fanatikleri var.

9# Boston Terrier

Kısa fakat kaslı vücutlarının yüksekliği 38-43, ağırlığıysa 4,5-11 kilo arasında olan Boston Terrier kalabalık bir köpek ailesi olan terrierlerin bir üyesi ki listemizin 2 numarası olan Yorkshire terrier de yine aynı aileden. Kısa tüylü olan ırk da harika bir evcil hayvan zira hem çok neşeli hem de çok eğlenceli.

10# Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher ya da kısa ismi ile Pinscher isminin hakkını verecek kadar minik bir köpek cinsi. Tam bir kucak köpeği olan Pinscher köpeklerin yükseklikleri erkeklerde 35-30, dişilerdeyse 25-28 santim arasındadır. Pincher köpeklerin ağırlıklarıysa erkeklerde 4-5, dişilerde 4 kilodur. Bu küçük köpeklerin kendilerine güvenleriyse çok büyüktür bu da beraberinde cesur olmalarını getirir. Pinscher küçük köpek cinsleri içinde yavruluktan itibaren doğru eğitilmediği ve yeterli sosyalleştirilmediği takdirde agresiflik eğilimi sergileme riski en yüksek olanlardan biridir.

11# Fransız Bulldog

En küçük köpek cinsleri listemizin son sırasında hemen herkesin yakından tanıdığı Fransız Buldogu ya da diğer ismi ile French Bulldog var. Yükseklikleri ortalama 30 santim ağırlıklarıysa maksimum 13 kilo olan Fransız bulldog köpekler şefkatli, uyanık ve eğlencelidir.  Bunun yanı sıra çocuklar ve diğer hayvanlarla da iyi geçinirler.

Küçük köpeklerde görülen sağlık sorunları

Evet, dünyanın en küçük köpek cinsleri listemizin sonuna geldik ancak yazımızı burada bitirmiyoruz zira küçük köpeklerde görülen sağlık sorunları hakkında da sizleri bilgilendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Küçük köpeklerin birçoğu bazı hastalıklara genetik yatkınlık taşıyor, dolayısıyla bu ırklardan birini evlat edinmeyi düşünen herkesin tüylü dostunda karşılaşabileceği olası sağlık sorunları hakkında bilgi sahibi olması son derece önemli. İşte küçük köpek cinslerinde görülebilen hastalıklar.

  • Brakisefali sendromu: Bu özellikle Pug gibi basık burunlu küçük köpeklerde gerçekten çok sık görülen bir sorundur ve horlama başta olmak üzere bazı olumsuzluklara yol açabilir ki horlama söz konusu olumsuzlukların en basitidir, çünkü bu durum köpeklerin hayatını tehdit de edebilir.
  • İntervertebral disk hastalığı: Omurilikle ilgili bir sorun olan bu durum ağrılara, rahatsızlığa hatta ne yazık ki felce sebep olabilir. Örneğin küçük köpek cinslerinden biri olan Shih Tzu bu hastalığa yatkındır.
  • Hipoglisemi: Kan şekerinin hızlı düşmesi olan hipoglisemi özellikle oyuncak köpek olarak adlandırılan küçük ırkların 6-12 haftalık yavrularında oldukça yaygındır. Bir küçük ırk köpeğin yavrusunda uyuşukluk, zayıflık, titreme gibi belirtiler fark ettiğinizde hızla veteriner hekime yetiştirmeniz hayati önem taşır.
  • Pankreatit: Bu aslında her ırktan köpeği etkileyebilen bir hastalıktır ancak en sık küçük ırklarda görülür. Pankreas iltihabı olan hastalık köpeklerde ateş, kusma, ishal, dehidrasyon gibi belirtilere sebep olabilir.

Bunlar küçük ırk köpeklerde sık görülen sağlık sorunları, ancak unutmamak gerekir ki her köpekte birçok farklı hastalık da görülebilir.

Siyah Rus Terrieri özellikleri nelerdir?

Kedilerde Karın Şişliği Neden Kaynaklanır?