in

Mavi gözlü köpek cinsleri hangileridir?

Köpeklerde de tıpkı insanlarda ve kedilerde olduğu gibi mavi göz rengi görülebilir. Bu ihtimal genel olarak düşük olsa da bazı köpek cinslerinde diğerlerine göre mavi göz ihtimali daha yüksektir. Peki, mavi gözlü köpek cinsleri hangileridir?

Köpeklerde mavi göz rengi tıpkı insanlar ve kedilerde olduğu gibi görülürken bazı cinslerde bu ihtimal daha yüksektir. Mavi gözlü pek çok yavru köpek görüyoruz. Bunun nedeni kedi ve köpekler yeni doğduklarında gözleri mavi olabiliyor.

Ancak bu renk ilerki aylarda değişir. Köpeklerin göz rengi genetik yapıdan kayaklandığı gibi bazen farklı etkenlerle de mavi olabilir. Örneğin katarakt ve albino gözleirn mavi olmasına neden olur.

İşte karşınızda mavi gözlü köpek cinsleri;

SİBİRYA KURDU (HUSKY)

Mavi gözü köpeklerin en ünlüsü Sibirya kurtlarıdır. Masmavi gözleri ile ilgi çeken sibirya kurtları husky adıyala da bilinir. Sibirya kurtlarının hepsinin gözleri mavi değildir.

WEİMARANER

Weimaraner mavi göz görülen köpek cinslerinden biridir. 19.yy’ın başında avcılar tarafından kullanılan Weimaraner kürk rengi ile de dikkat çeker.

ALMAN KURDU

Alman kurdu ya da diğer ismi ile Alman çoban köpeği dünyanın en tanınan, sevilen ve bunların yanı sıra birçok farklı işte insanlara yardım eden köpek ırklarından biridir. Bu ırkta nadir de olsa mavi göz rengi görülebiliyor.

PİTBULL

Pitbullarda mavi göz rengi çok sık olmamak ile beraber görülüyor. Pitbull olarak tanımlanan tüm köpekler terrier ve bulldog melezlenerek İngiltere’de geliştirildi. Bu köpekler yiğitlik ve çevikliklerini terrierlerden, güçleriniyse bulldogdan aldılar.

AVUSTRALYA SIĞIR ÇOBAN KÖPEĞİ

Genelde kahverengi gözlü olan Avustralya sığır çobanı köpeklerinde mavi göz de görülüyor.

DANUA

Dünyanın en uzun köpeklerinden olan Danua’nın bir de göz rengi mavi olunca epey dikkat çekici bir köpek oluyor.

SHİH TZU

Anavatanı Çin olan bir tür köpek uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir. Shih Tzu cinsinde mavi göz rengi genetik bozukluk olarak görülür.

ALASKA KURDU

Alaska kurdu olarak bilinen Alaska malamutu maalesef Alaska’da işçi olarak kullanılan köpeklerdendir.  Sıklıkla Sibirya kurdu ile karıştırılan Alaska malamutu aslında Sibirya kurdundan tamamen farklı bir köpek cinsi.  

Kutupların soğuk havasında ve engebeli arazilerde çalışmak için üretilen bu güzel kızak köpekleri aynı zamanda çok sevecen ve arkadaş canlısı olmalarıyla da tanınıyorlar.  Kocaman cüssesi, kurda benzeyen yüzü ve size salladığı dev tüylü kuyruğuyla bir Alaska malamutu gördüğünüzde etkilenmemeniz zordur.  Alaska kurtlarında da mavi göz rengi görülüyor.

Kedi Cinsleri

Kediler regl olur mu?