in ,

Selkirk Rex Kedi Cinsi Hakkında Her Şey

Selkirk rex en yeni doğal kedi cinslerinden biridir. Bu ırk yumuşacık kıvırcık tüyleri ve kıvırcık bıyıkları ile tanınır. Selkirk rex diğer kıvırcık tüylü kedi cinsleri arasında yer alan devon rex ve cornish rex’den farklı olarak kalın bir kürke sahiptir. Kıvırcık ve yumuşacık tüylerinin yanı sıra insan odaklı bir cins olması da selkirk rex kedilerinin çok sevilmesinde rol oynayan önemli bir unsur. Bu arada selkirk rex her ne kadar kıvırcık tüylü bir kedi cinsi olarak tanınsa da kısa ya da uzun tüylü ve kıvırcık ya da düz tüylü de olabildiğini belirtmemizde fayda var.

Noface Oscar Kowalski

Selkirk rex kedisi kökeni

Kedi ırklarının çoğuna kıyasla daha yeni bir ırk olan selkirk rex’in ortaya çıktığı yer Amerika Montana Sheridan. 1987 yılında normal tüylü bir kediden kıvırcık tüylü bir yavru kedi dünyaya geldi. Anne, bebekleri ile birlikte Wyoming’de bulunan bir hayvan barınağına götürülmüştü. Qurly-Q ismi verilen yavru bir yuva buldu ancak çok miyavladığı için barınağa iade edildi. Bu kez Wyoming’den Peggy Voorhes isimli bir kadın yavruyu Jeri Newman isimli bir İran kedisi yetiştiricisine götürdü, Newman kedinin ismini Bayan De Pesto olarak değiştirdi ve 14 aylıkken Photo Finish isimli siyah bir İran kedisi ile çiftleştirdi. Bayan De Pesto 6 yavru dünyaya getirdi, yavruların üçü kıvırcık tüylü üçüyse düz tüylüydü. Kıvırcık tüylü üç yavru kediden biri siyah-beyaz bir erkekti ve Noface Oscar Kowalski ismi verildi. Diğer iki yavruysa dişiydi ve biri siyah-beyaz diğeriyse üç renkliydi. Ertesi yıl Oscar annesi ile çiftleşti ve bu çiftleşmeden doğan dört yavrunun ikisi kıvırcık tüylüydü. Böylece ırk ortaya çıkmış oldu. Irkın adının Wyoming’deki Selkirk Dağları’ndan aldığı söylense de bu doğru değil zira böyle bir dağ yok. İşin aslı ırk adını yetiştirici Jeri’nin üvey babasının soyadından almış.

Selkirk rex kedisi fiziksel özellikleri

Selkirk rex orta büyüklükte bir kedi ırkıdır, kaslı ve güçlü bir vücut yapısı vardır.

 • Selkirk rex kedilerin ortalama ağırlığı dişilerde 3-6, erkeklerdeyse 5-7.5 kilo arasındadır.
 • Kafaları yuvarlak, geniş ağızlarıysa küçüktür.
 • Gözleri iridir, badem ya da oval şekilli olan gözleri mavi, yeşil, altın, bakır ya da sarı tonlarında olabilir. Tüyleri genellikle uzundur ama yukarıda da belirttiğimiz gibi kimileri kısa tüylü de olabilir.
 • Selkirk rex kedilerinin çoğunun tüyleri kıvırcıktır, kıvırcık tüylü olanların genellikle bıyıkları da kıvırcıktır.
 • Tüyleri beyaz, siyah, krem, çikolata, lavanta, tekir, duman gibi farklı renklerde olabilir.
 • Kıvırcık tüylü selkirk rex yavruları aşırı kıvırcık ve yoğun tüylerle doğarlar ancak yaklaşık 16 haftalık olduklarından tüyleri düzleşmeye başlar. Kedi 8-10 aylık olduğundaysa tüyler tekrar kıvırcıklaşmaya başlar, kedi 2 yaşına geldiğindeyse tamamen kıvırcık tüylü hale gelir.

Selkirk rex karakteri

Selkirk rex kedisi karakteri İran kedisi atasına benzer özellikler taşır, sakin bir kedi cinsidir ancak sakin olmaları eğlenceli yapılarını gölgelemez.

 • Selkirk rex çok sevecen bir kedi cinsidir.
 • Çok kolay adapte olurlar.
 • Nazik ve sosyal bir ırk olan selkirk rex çocuklarla en iyi anlaşan kedilerden biridir. Kendisine kibar ve yumuşak davranan çocuklarla zaman geçirmeyi çok severler. Bu özellikleri sebebiyle selkirk rex kediler çocuklu aileler için mükemmel bir evcil dosttur.
 • Gayet sosyal olan selkirk rex kediler yabancılarla da iyi anlaşır.
 • Slkirk rex kediler tahmin edilebileceği üzere köpeklerle de sıcak ilişkiler kurar, yani köpekli aileler için de kusursuz bir seçimdir.

Hepimizin bildiği gibi her kedinin karakteri aynı insanlar gibi eşsizdir, yani yukarıda anlattıklarımız bu ırkın genel karakter özellikleridir, tüm selkirk rex kedileri anlattıklarımıza harfiyen uyacak bir karaktere sahip olmalıdır gibi bir iddiamız yok.

Selkirk rex kedisi bakımı

Selkirk rex bakımı genel olarak diğer kedilerden farklı değildir. Tüm kediler gibi kaliteli mamalar, taze su, temiz kum kabına ihtiyaçları vardır. Bu kedilerin özel bakım isteyen yeriyse kıvırcık tüyleridir. Selkirk rex kedi tüy bakımı için uygun taraf ya da fırça ile tüylerini haftada iki kez düzenli olarak taramak gerekir.  Bunlar dışında kulak ve diş temizliklerine özen göstermek, periyodik veteriner kontrollerini aksatmamak da selkirk rex bakımının rutin parçasıdır.

Selkirk rex ırkında görülebilen sağlık sorunları

Karizmatik ve sevecen selkirk rex kedilerinde her ırkta olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına yatkınlık görülebilir. Irkta karşılaşılabilecek sağlık sorunları arasında diş ve diş eti hastalıkları, konjonktivit (göz kapaklarının iç kısmında ortaya çıkan iltihaplanma), hipertrofik kardiyomiyopati isimli kalp hastalığı, çeşitli mide-bağırsak sorunları ve pankreasın iltihabı olan pankreatit sayılabilir.

 

G harfi ile başlayan hayvan isimleri

Ş harfi ile başlayan hayvan isimleri