in ,

Devon Rex Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Kocaman gözleri, belirgin elmacık kemikleri ve kulakları ile adeta bir elf gibi görünen devon rex en ilginç kedi cinslerinden biri tabi ki. Kimilerince “kedi dünyasının E.T’si olarak da anılan ve en popüler kedi cinsleri arasında yer alan devon rex şaşırtıcı görünüşü kadar mükemmel karakteri ile de sahip olduğu popülerliği sonuna kadar hak ediyor.

Devon rex kedisi kökeni

1960 yılında Beryl Cox adlı İngiliz bir kadın Devonshire’daki Buckfastleight yakınlarındaki terk edilmiş bir maden ocağının yakınlarında kıvırcık tüylü, garip görünüşlü bir kedi buldu. Kediyi bir türlü yakalamayı başaramasa da kediyi sürekli gözlemlemeye devam etti ve bir dişi ile çiftleştiğini belirledi. Dişi kedinin güvenini kazanan bayan Cox doğum yaptığında dünyaya gelen yavrulardan birinin yakalayamadığı kıvırcık tüylü kedi ile aynı şekilde tüylere sahip olduğunu fark etti. Erkek olan bu yavruyu aldı ve büyük bir özenle büyüttü, ismini Kirlee koyduğu bu yavru Devon rex ırkının kurucu babası oldu.

Devon rex kedisi fiziksel özellikleri

Devon rex kıvırcık tüylü kedi cinsleri arasında yer alıyor, ancak bazılarının tüyleri çok seyrek olduğu için tüysüz kediler denilince de akla gelebilen ırklardan biri. Yani bu ırkın en önemli fiziksel özelliği kıvırcık tüyleridir, ancak bazıları tüysüz de olabilir.

 • Devon rex kedilerinin vücudu orta büyüklüktedir, göğüsleri geniş, bacakları sağlam yapılıdır. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur.
 • Ağırlıkları 2,5-4 kilo arasındadır.
 • Kulakları kafalarına oranla büyük ve üçgen biçimlidir.
 • Gözleri ovalimsi ve parlaktır. Göz renkleri tüy renklerine bağlı olarak mavi ya da sarı tonlarındadır, ancak bazen başka renklerde gözleri de olabilir.
 • Kuyrukları uzun ve incedir, uca doğru sivrileşir.
 • Devon rex kedileri her renk ve desende olabilir, buna iki renk, calico olarak tanımlanan üç renk de dahildir.

Devon rex karakteri

Rex olarak adlandırılan tüm kedi ırkları gibi devon rex de sevecen bir yapıya sahiptir. Zaten bu kedilerin dünyanın en popüler kedi cinsleri arasında yer almasında ilginç, hatta sıra dışı görünüşleri kadar yumuşak karakterlerinin de rolü vardır.

 • Devon rex diğer kedilerle de köpeklerle de iyi anlaşır.
 • Çocuklarla da arası iyi sayılır, en çocuk dostu kedidir denilemese de çocuklu aileler için gayet uygun bir evcil dosttur.
 • Oyun oynamayı çok severler, sadece insanlarla değil kediler ve köpeklerle de keyifle oyun oynarlar.
 • Devon rex kelimenin tam manasıyla bir zıplayıcıdır, bu enerjik kediler evin her yerine zıplamayı, yükseklerde dolaşmayı da çok severler.
 • Bu ilginç görünümlü kedilerin en ilginç karakter özelliklerinden biri de köpekler gibi insanlarını takip etme eğilimleridir. Bir devon rex insanını her yerde takip eder, odadan odaya onunla birlikte gitmekten asla sıkılmaz.
 • Devon rex yalnızlığı hiç sevmez, uzun süreler yalnız bırakılırsa sıkılmanın da ötesinde strese girebilir.
 • Suyu seven nadir kedi ırklarından da biridir, bir devon rex ile birlikte yaşayan çoğu kişi kedilerinin kendileri ile birlikte duşa girmeyi sevdiğini söyler. Elbette, kendi isteği dışında bu kedileri suya sokmak kesinlikle doğru değildir.
 • Çok meraklı kediler olan Devon rex kedileri etrafı karıştırmaya da bayılırlar, ayrıca özellikle yiyecek çalma konusunda şaşırtıcı yetenekleri olabilir :).

Kısacası devon rex karakteri gerçekten de çok eğlenceli ve sevecendir. Elbette yukarıda anlattıklarımızın bu ırkın genel karakter özellikleri olduğunun, dolayısıyla tüm devon rexlerin muhakkak bu karakterde olmasının gerekmediğinin de altını çizmemizde fayda var.

Devon rex bakımı

Devon rex bakımı konusunda en önemli unsur çok az olan tüyleri sebebiyle kışları üşümemelerine özen göstermektir. Tüyleri az ve kırılgan olduğu için çok sık değil arada sırada taramak gerekir. Ayrıca bu kedilerin kulakları çok büyük ve açıktır, bu da kulaklarının enfeksiyonlara karşı korunmasız olması anlamına gelir, devon rex kedilerin kulaklarının mutlaka düzenli olarak veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Tüyleri güneşten de tam anlamıyla korunmalarını sağlayamadığı için yaz aylarında güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkartılması tavsiye edilmez.

Devon rex ırkında görülebilen sağlık sorunları

Devon rex için sağlıklı bir kedi ırkı denilebilir, bu kedilerde görülebilecek sağlık sorunları arasında kedilerde en sık karşılaşılan kalp hastalıklarından biri olan hipertofik kardiyomiyopati, patellar lüksü, kas fonksiyonunu etkileyen kalıtsal miyopati ve yukarıda da altını çizdiğimiz gibi az tüyleri nedeniyle güneş yanığı sayılabilir.

 

 

 

French Bulldog Köpek Cinsi Ve Özellikleri

E Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri