in ,

Kıvırcık Tüylü Kedi Cinsleri

Kediler aleminin en ilginç görünüme sahip elemanları olan kıvırcık tüylü kedi cinsleri genellikle karakterleri ile de en az görünüşleri kadar dikkat çekiyorlar.  Tipik bir evcil kedinin kürkü üç katmandan oluşur;  dış katmandaki tüyler genellikle oldukça sert ve düzdür. Koruyucu tüyler olarak adlandırılan bu katmak yalıtım sağlar, yağmur suyunun kedilerin cildine ulaşmasını engeller. Orta tabakadaki tüyler çoğunlukla uzun değildir ancak genellikle dış katmana göre hem daha yumuşak hem de daha kalındır. Üçüncü ve son katmansa çok ince, yumuşak ve kısa kıllardan oluşur. Kıvırcık tüylü kedi cinslerinde temel olarak üç kattan oluşan kürkün bir ya da daha fazla katı eksik veya değişiktir, tüylerinin kıvırcık olmasının sebebi de budur.  İşte karşınızda kıvırcık tüylü kedi cinsleri.

LaPerm Kedisi

LaPerm

LaPerm ismi size de permayı çağrıştırıyor mu? LaPerm kedilerinin tüyleri permalıymışçasına kıvırcıktır. LaPerm ırkının temeli olan mutasyonla dünyaya gelen ilk kedi 1982 yılında Oregon’da bir çiftlikte tamamen tüysüz olarak doğmuş. Cildinin üstünde tekir desenine benzeyen desenler olan yavru 8 haftalık olduğunda kıvırcık tüyleri çıkmaya başlamış. Bugün LaPerm kedisi kıvırcık ve yumuşacık tüyleri ile dünyanın en güzel ve en ilginç görünen kedi cinslerinden biri. Bu arada LaPerm kedisi yalnızca kıvırcık tüyleri sebebiyle değil insan odaklı, sevgi dolu ve nazik kişilikleri sebebiyle de çok seviliyorlar.

Selkirk Rex Kedisi

Selkirk Rex

En yeni kedi cinslerinden biri olan Selkirk Rex Montana’da 1987 yılında bir yaban kedisinin yavrusu olarak dünyaya gelen Miss DePesto isimli bir kediden ortaya çıkmış. Anormal tüyleri olduğu söylenen Miss DePesto’nun sadece tüyleri değil bıyıkları da kıvırcıkmış ve bu ilginç görünümlü kediyi Jeri Newman isimli bir kedi yetiştiricisi sahiplenip siyah bir İran kedisi ile çiftleştirerek ırkın geliştirilmesine başlamış. Irk bugün hemen tüm kedi ırkları kuruluşlarınca tanınmış durumda. Bu kıvırcık tüylü kedi cinsi diğer kedilerle uyumlu, hoşgörülü, sabırlı karakterleri ile de tanınıyor bu arada.

Devon Rex Kedisi

Devon Rex

Devon Rex kıvırcık tüyleri kadar kocaman kulakları ile de çok ilginç görünen bir kedi cinsidir. Ünlü sinema karakteri E.T’yi andıran kocaman gözleriyle de iyice ilginç görünen bu kedi de İngiltere Devonshire’da bulunan kıvırcık tüylü bir vahşi kedi yavrusundan üremiştir. Devon Rex kedileri ilginç ve sevimli bir görünümün harika bir karakterle birleşimidir. Köpeklerde çok iyi anlaşan, insanına çok düşkün olan bu cins için çoğu kez “hep yavru kalan” tanımı kullanılır çünkü yetişkinliklerinde bile yavru bir kedi gibi davranmaya devam ederler.

Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex

1950’lerde İngiltere’nin Cornwall kentinde ortaya çıkan cins adeta minyatür bir kuzuya benzeyen görünümü ile hemen dikkat çekmiş. Uzun vücudu ve bacakları, kısa kıvırcık tüyleri, kocaman kulakları ve gözleri ile Cornish Rex en sevilen kıvırcık tüylü kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bu özel kedilere dokunma şansı yakalayanların anlatılamayacak kadar yumuşak şeklinde tanımladıkları kıvırcık tüyleri bu kedileri sıcaktan ve soğuktan korumakta yetersizdir bu sebeple Cornish Rex yalnızca ev içinde bakılması gereken bir ırktır. Cornish Rex de yumuşak karakterlidir, insan odaklı olan bu güzel kediler insanları ile birlikte zaman geçirmeye bayılırlar.

Kıvırcık tüylü kedilerin alerji yapma riski düşüktür

Kıvırcık tüylü kedi cinsleri ile ilgili önemli bir detay da az tüy döktükleri için alerji yapma risklerinin diğer birçok ırka kıyasla daha düşük olmasıdır. Alerji yapmayan kedi cinsleri yazımızda ayrıntılı şekilde anlattığımız gibi elbette her kedinin alerji yapma olasılığı vardır ancak az tüy döken kediler alerjenleri etrafa daha az yaydığı için alerji yapma riski düşük cinslerdir.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

Kedilere tasma takmak doğru mudur?

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır?