in

Papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Papağanlar cinsiyeti zor fark edilen canlılardır. Peki papağanlaraın cinsiyeti nasıl anlaşılır? Papağanların cinsiyetini anlamak için çoğu zaman yetişkinlik seviyesine erişmelerini beklemek gerekir. Ancak bazı belirgin özellikler sayesinde papağanların cinsiyeti anlaşılabilir. 

Öncelikle şunu ifade edelim ki papağanlar ev hayvanı değildir. Yaban hayatının özgürlüğüne en düşkün canlılarından biri olan papağanlar ev hayvanı olarak görülse de evde kesinlikle bakılmamaıs gereken bşr hayvan türüdür. İnsanların ev hayvanı hevesi yüzünden de nesilleri ne yazık ki tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Öte yandan uzun yıllardır insanlarla birlikte yaşayan evcilleştirilmiş papağan sayısı ise bir hayli fazla. Bir papağanı evlat edinmiş olan herkesin aklına gelen sorulardan biridir papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır? Ancak papağanların cinsiyetini anlamak kolay değildir, hatta çoğu zaman yetişkin olmalarına dek cinsiyetleri anlaşılamaz. Birçok kişi erkek sandığı papağanının dişi çıktığını, dişi sandıklarının ise erkek çıktığını görmüştür. Peki, papağanların cinsiyetini anlamak için neler yapılabilir?

1# Yumurtlayıp yumurtlamadığını takip edin

Papağanların cinsiyetini anlamanın en kesin yolu tabi ki yumurtlayıp yumurtlamadıklarını takip etmektir. Yalnızca dişi papağanlar yumurtlar. Yani eğer bir papağan yumurtluyorsa bu dişi olduğu anlamına gelir. Çoğu papağan türünün cinsel olgunluğa ulaşması yaklaşık 3 yıl sürer ve dişiler olgunluğa ulaştıktan sonra yumurtlarlar.

2# DNA testi

Papağanlarda cinsiyet belirleme konusunda en güvenilir yöntemlerden biri de DNA testidir.  Dişi kuşların eşey kromozomları (WZ) farklı, erkek kuşlarınsa aynıdır (ZZ). Kuşların eşey kromozomlarındaki bir gen bölgesi moleküler biyoloji tekniklerinden biri olan PCR ile analiz edilir ve böylece papağanların cinsiyeti belirlenir. Elbette papağanların cinsiyetinin belirlenmesi için DNS testini her yerde yaptırmak mümkün değil, bulunduğunuz yerde bu işlemi yapan bir veteriner hekim ve klinik ya da kuş hastanesi yoksa papağanınıza DNA testi yaptıramayabilirsiniz.

3# Ötüş farkı cinsiyet belirlemeye yardımcı olabilir

Kuşların çoğunda dişiler daha sıradan bir ötüşe sahipken erkek kuşların ötüşü daha melodiktir. Bunun sebebiyse erkek kuşların dişileri ötüşleri ile etkileyip çiftleşmeye ikna etmeye çalışmalarıdır. Örneğin sultan papağanı cinsiyetini ayırt etmek için ötüş farkı işe yarayabilir. Sultan papağanlarının dişileri sıradan sesler çıkartırken erkekleri dişilerden belirgin biçimde daha melodik öterler. Yine de ötüş ile bir papağanın cinsiyetinin kesin olarak belirlenebileceği iddia edilemez tabi ki.

Belirgin ve parlak turuncu benekli olan erkek diğeri ise dişi

4# Tüy renklerindeki farklılıklar

Papağanların cinsiyetini anlama konusunda tüy renklerindeki farklılıklar da işe yarayabilir, ancak bu tüm papağan türleri için geçerli değildir, dolayısıyla bu yöntemin çok faydalı olduğunu da iddia etmek mümkün değil. Çoğu papağan türünün dişileri ve erkekleri arasında renk farkı yoktur, ancak bunun istisnaları da vardır. Örneğin erkek gri papağanların yanaklarındaki turuncu benekler dişilerden daha belirgin ve daha parlak turuncu renktedir. Ama belirttiğimiz gibi bu istisnadır, yani tüy renklerindeki farklılıklar için papağanların cinsiyetini belirleme konusunda etkili bir yöntemdir diyemeyiz.

Kısacası papağanın cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek en net yanıt DNA testi iledir. Ya kuşunuzun büyümesini bekleyip yumurtlayıp yumurtlamadığını görmeniz ya da DNA testi yaptırarak cinsiyetini öğrenmeniz gerekir.

O Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Boxer Köpek Cinsi Hakkında Her Şey