in

Papağanların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Papağanların cinsiyetini belirlemek pek kolay değildir.

Bir papağan evlat edinmeyi düşünen ya da evlat edinmiş olan herkesin aklına gelen sorulardan biridir papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır? Ancak papağanların cinsiyetini anlamak kolay değildir, hatta çoğu zaman yetişkin olmalarına dek cinsiyetleri anlaşılamaz. Birçok kişi erkek sandığı papağanının dişi çıktığını, dişi sandıklarının ise erkek çıktığını görmüştür. Peki, papağanların cinsiyetini anlamak için neler yapılabilir?

understanding your bird the basics 53fd8dba47ba6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yumurtlayıp yumurtlamadığını takip edin

Papağanların cinsiyetini anlamanın en kesin yolu tabi ki yumurtlayıp yumurtlamadıklarını takip etmektir. Yalnızca Dişi papağanlar yumurtlar yani eğer bir papağan yumurtluyorsa bu dişi olduğu anlamına gelir. Çoğu papağan türünün cinsel olgunluğa ulaşması yaklaşık 3 yıl sürer ve dişiler olgunluğa ulaştıktan sonra yumurtlarlar.

istockphoto 489360977

DNA testi

Papağanlarda cinsiyet belirleme konusunda en güvenilir yöntemlerden biri de DNA testidir.  Dişi kuşların eşey kromozomları (WZ) farklı, erkek kuşlarınsa aynıdır (ZZ). Kuşların eşey kromozomlarındaki bir gen bölgesi moleküler biyoloji tekniklerinden biri olan PCR ile analiz edilir ve böylece papağanların cinsiyeti belirlenir. Elbette papağanların cinsiyetinin belirlenmesi için DNS testini her yerde yaptırmak mümkün değil, bulunduğunuz yerde bu işlemi yapan bir veteriner hekim ve klinik ya da kuş hastanesi yoksa papağanınıza DNA testi yaptıramayabilirsiniz.

2215190900000578 0 image a 106 1465862760967

Ötüş farkı cinsiyet belirlemeye yardımcı olabilir

Kuşların çoğunda dişiler daha sıradan bir ötüşe sahipken erkek kuşların ötüşü daha melodiktir. Bunun sebebiyse erkek kuşların dişileri ötüşleri ile etkileyip çiftleşmeye ikna etmeye çalışmalarıdır. Örneğin sultan papağanı cinsiyetini ayırt etmek için ötüş farkı işe yarayabilir. Sultan papağanlarının dişileri sıradan sesler çıkartırken erkekleri dişilerden belirgin biçimde daha melodik öterler. Yine de ötüş ile bir papağanın cinsiyetinin kesin olarak belirlenebileceği iddia edilemez tabi ki.

papağan
Belirgin ve parlak turuncu benekli olan erkek diğeri ise dişi

Tüy renklerindeki farklılıklar

Papağanların cinsiyetini anlama konusunda tüy renklerindeki farklılıklar da işe yarayabilir, ancak bu tüm papağan türleri için geçerli değildir, dolayısıyla bu yöntemin çok faydalı olduğunu da iddia etmek mümkün değil. Çoğu papağan türünün dişileri ve erkekleri arasında renk farkı yoktur, ancak bunun istisnaları da vardır. Örneğin erkek gri papağanların yanaklarındaki turuncu benekler dişilerden daha belirgin ve daha parlak turuncu renktedir. Ama belirttiğimiz gibi bu istisnadır, yani tüy renklerindeki farklılıklar için papağanların cinsiyetini belirleme konusunda etkili bir yöntemdir diyemeyiz.

Kısacası papağanın cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek en net yanıt DNA testi iledir. Ya kuşunuzun büyümesini bekleyip yumurtlayıp yumurtlamadığını görmeniz ya da DNA testi yaptırarak cinsiyetini öğrenmeniz gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedilerde kulak kokusu

Kedilerde Kulak Kokusu Ve Nedenleri

kedi ile kopegin dostlugu

Minnoş Kedi ile Bobi Köpeğin Görülmeye Değer Dostluğu