in

Köpeklerde aşırı salya neden görülür?

Sağlıklı bir köpekte aşırı salya akmasına rastlanmaz. Eğer köpeğiniz aşırı salya akıtıyorsa bu durum bir problem olduğunu gösteriyordur. Peki aşırı salya akıntısı hangi hastalıkların habercisidir?

Köpek bakımının en önemli parçalarından biri gözlemdir, zira köpekler hasta olduklarını, herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarını konuşarak anlatamazlar. Dolayısıyla köpeğimizin sağlık durumunu kontrol edebilmek açısından gözlem yapmak son derece önemlidir. Köpeklerde hastalık belirtilerinden biri de aşırı salya akıntısıdır. Sağlıklı bir köpeğin aşırı salya akıntısı olmaz, dolayısıyla eğer köpeğiniz aşırı salya akıntısı sorunu yaşıyorsa yapmanız gereken mutlaka bir veteriner hekime başvurarak bu sorunun altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Köpeklerde aşırı salyanın nedenlerine gelirsek bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

AĞIZ İÇİ YARALARI

Köpeklerin ağzının içinde herhangi bir nedenle oluşan yaralar, aftlar aşırı salya akıntısının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir.

ÇÜRÜK DİŞLER

Köpeklerde diş çürümesi özellikle yanlış besleme nedeni ile ortaya çıkıyor ve sanılandan çok daha fazla sayıda köpek bu sorunu yaşıyor. Çürük dişlerin en önemli belirtilerinden biri de aşırı salya akıntısıdır.

BÖCEK SOKMALARI

Köpeklerin yine sıkça başlarına gelen kazalardan biri de böcek ve özellikle de arı sokmalarıdır. Köpeklerin böcekleri ve arıları ağızları ile yakalamaya çalışması nedeniyle dillerinden ve ağız içlerinden sokulmaları beraberinde bu durum aşırı salya akıntısını getiriyor.

AĞIZ İÇİ TÜMÖRLERİ

Köpeklerde çok sayıda farklı kanser türü görülebiliyor ve ağız içi tümörleri de bunlardan biri. Köpeklerde ağız içi tümörleri de aşırı salya akıntısına neden olabiliyor.

ZEHİRLENME

Köpeklerde organik ya da inorganik maddeler nedeni ile ortaya çıkan zehirlenmeler de aşırı salya akıntısına yol açabilir. Özellikle de aniden ortaya çıkan aşırı salya akıntılarında zehirlenme olasılığını göz ardı etmemek gerekir.

DİL YARALARI

Köpeklerin dillerinde farklı nedenlerle ortaya çıkabilen yaraların da belirtilerinden biri aşırı salya akıntısıdır.

YABANCI CİSİMLER

Köpeklerde aşırı salyaya sebep olan bir başka sebep ise köpeklerin ağızlarına aldıkları yabancı cisimlerdir. Köpeklerin ağızlarına soktukları yabancı cisimler dile, diş etlerine, diş aralarına, ağızın farklı bölgelerine ve yemek borusuna sıkışabilirler. Köpeğinizin ağzına yabancı bir cisim soktuğundan şüpheleniyorsanız hemen müdahale edin, durum ciddiyse vakit kaybetmeden köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

DİĞER NEDENLER

Bunların yanı sıra çeşitli farklı etkenler de köpeklerde aşırı salya akıntısına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar, bazı metabolizma hastalıkları, kas sorunları, sıcak çarpması, apse, bazı ilaçların yan etkisi gibi daha birçok etkenler de bu soruna yol açabilir. Ayrıca boxer gibi bazı köpek ırklarının da aşırı salya akıtması normal kabul edilir.

PEKİ AŞIRI SALYA AKMASI DURUMUNDA NE YAPMALIYIZ

Köpeğinizin ağız bakımı ve diğer sağlık bakımlarını sürekli olarak yapmalısınız. Köpeğinizi iyi gözlemlemeli ve anormal bir durum fark ettiğinizde nedenini araştırmalısınız. En önemlisi köpeğinizin anlayamadığınız bir davranışı, bir belirtisi dikkatinizi çektiyse ve sürekli devam ediyorsa köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Arı sokması köpekleri öldürür mü?

American Bobtail Kedi Irkı Ve Özellikleri