in

Köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonu kişilikleri hakkında bilgi veriyor

Köpekler ruh hallerine bağlı olarak farklı uyku pozisyonları almayı severler. Siz de uykucu dostlarınızın uyurken nasıl hissettiğini merak ediyor musunuz? İşte köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonundaki duygusal durumları…

Köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonu kişilikleri hakkında bilgi veriyor

Eğer bir köpeğin duygusal insanıysanız ve birlikte bir yaşamı paylaşıyorsanız, uyurken farklı farklı pozisyonlara girdiğini gözlemlemişsiniz ve “Nasıl bu durumda rahat olabilirler?” sorusunu kafanızı kurcalamış olabilir.

Ancak bu düşünceyi bir kenara atarsak uyuma şekillerinden onların nasıl hissettiklerini anlamanın mümkün olduğunu görebiliriz. 

Birleşik Krallık’ta köpek eğitmenlerini sigortalayan bir şirkette çalışan Lynne Fisher, 5 farklı uyku pozisyonunun onlar için ne anlama geldiğini açıkladı. 

Böylece patilerinin neden başlarının yanında olduğunu veya bacaklarının neden bu kadar geniş yayıldığını asla sorgulamayacaksınız.

İşte köpeklerin 5 farklı uyku pozisyonuyla anlatmak istedikleri:

1. YAN YATMA

Bu pozisyon duygusal insanlarına güvendiklerini gösteriyor.

Köpeklerde en yaygın görülen uyku pozisyonlarından biri yan yatıştır. Lynne, göbeklerini açan hayvanların duygusal insanlarına oldukça güvendiğini söylüyor:

“Köpeklerin uyuması için en yaygın pozisyonlardan biri ve duygusal insanları olarak sizin için iyi haber – bu, size güvendiklerini göstererek midelerini size gösterecek kadar rahat oldukları anlamına geliyor.

Bazen uykularına böyle başlamazlar. Önce sfenks ya da aslan pozisyonundadırlar ama sonra buna geçerler. Eğer yan yattıklarını görürseniz, bu onların güzel ve derin bir uyku uyuduğunun kesin kanıtıdır. En iyisi onları rahatsız etmeyin. Ama uyanıklarken böyle görürseniz göbeklerini kaşımayı ihmal etmeyin.”

2.KIVRILMA

Bu pozisyon köpekleri güvende hissettiriyor. Lynne’de bunun genetik bir alışkanlık olduğunu söylüyor:

“Köpeklerin güvenli bir konuma yerleşmeden önce tehditleri kontrol etme yöntemi eskiden daire çizmekti. Kıvrılarak olası tehditlere karşı küçük gözükmeye çalışıyorlar. Böylece güvende hissediyorlar. 

Dört ayaklı dostlarımız için en rahat uyuma pozisyonu da bu, çünkü vücutlarını bu sayede ısıtabiliyorlar.

Bu insanlar için de içgüdüsel bir pozisyon. Bizler de üşüdüysek ve uyumaya çalışıyorsak vücudumuz kıvırırız.”

3.GÖBEK ÜSTÜ UYUMA

Yürüyüşten eve gelen köpeklerde yaygın olarak görülen bir pozisyondur. Köpekler bunu vücut sıcaklıkları fazla arttığında serinlemek için kullanırlar. Lynne şöyle açıklıyor:

“Yürüyüşten sonra eve gelen köpeklerde bu pozisyona sıklıkla rastlanır ama bu ille de yoruldukları anlamına gelmez. Soğuk zemine uzanarak vücut sıcaklıklarını dengelerler. Bu pozisyon da derin uykuda olduklarını göstermez. Onları çağırırsanız ya da başka odaya geçerseniz kendilerine gelirler.”

4. ASLAN POZU

Bu pozisyon, köpeğinizin oyunculuğunu gösteren işaretlerden biri olabilir. Göbek üstü uyumadan farklı olarak hayvanın bacaklarının üstüne yattığı gözlemlenmektedir.

Lynne, “Eğer köpeğinizi bu pozisyonda görürseniz, anlayın ki dinleniyorlar ama tamamıyla uyumuyorlar.

Eğer sizin hareket ettiğinizi duyarlarsa onlar da muhtemelen hareketlenecektir. Eğer evcil hayvanınızla hareketli anlar yaşamak istiyorsanız, bu müthiş bir zaman. Eğer köpeğinizin en sevdiği pozisyon buysa, onun oyunculuğundan emin olabilirsiniz” diyor.

5. SARILMAK

Son olarak, eğer köpeğiniz size sarılmaktan başka bir şeyi sevmiyorsa, onur duyun bu, size karşı hissettikleri bağın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor! Lynne’de bu durumu şöyle açıklıyor:

“Eğer köpeğinizin en sevdiği şey size sarılmaksa onur duyun zira bu size ne kadar bağlandıklarını gösteriyor.”

“En sevgi dolu olanların bu köpekler olduğunu söylemem sürpriz olmaz. Kardeşlerini korumaya eğilimli olurlar.”

Kaynak: Mirror

Avustralya’dan Türkiye’ye taşınan adamın köpeklerini öldürdüler

Caretta carettaların yumurta bıraktığı kumsal temizlendi