in ,

American Bobtail Kedi Irkı Ve Özellikleri

Köpek bakımının tartışmasız olarak en önemli kısmı besleme. Köpeklere yavruluktan başlayarak doğru ve yeterli besin vermek hayatlarının her döneminde sağlıklı olmalarını ve daha uzun, mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için vazgeçilmez. Köpek beslenmesi denilince hemen herkesin aklına ilk gelen et ve et ürünleri oluyor, bu da gayet normal ancak sebzelerin de köpek beslenmesinde önemli bir yeri var ve hatta bazı sebzeler köpekler için gerçekten çok faydalı. Siz de köpekler için faydalı sebzelere dostunuzun diyetinde yer vererek daha sağlıklı olmasına yardım edebilirsiniz.

İLK OLARAK 1960’LARDA ORTAYA ÇIKTI

İlk olarak 1960’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ırkın kökeni ile ilgili bir şehir efsanesi var; ırkın evcil bir tekir kediyle bir vaşağın çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı şeklinde, ancak bunun doğru olduğunu kabul etmek pek de mümkün değil.

Irkın kökeni ile ilgili daha akla yatkın olan iddia ise bir siyam kedisi ile tekirin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış olduğu. Irk 1960’larda ortaya çıksa da tanınması 1989 yılını bulmuş. Bugün bu kedi cinsi hemen hemen tüm kedi ırkları kuruluşları tarafından tanınmış durumda.

GELİŞİMLERİ YAVAŞTIR

American bobtail kedilerinin gelişimleri birçok kedi ırkına kıyasla yavaştır, bir American bobtail kedinin gelişimini tamamlaması iki hatta üç yılı bulabilir. Bu tıknaz ve kısa kuyruklu kedilerin dişileri erkeklerden daha küçüktür, tüyleriyse orta uzunluktadır.

American bobtail kedilerin tüyleri her renkte olabilir, gözlerinin rengiyse tüy rengine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. American bontail kedilerin gözleri genellikle mavidir ama belirttiğimiz gibi tüy rengine bağlı olarak farklı renklerde gözleri de olabilir.

20 YILA KADAR YAŞAYABİLİRLER

American bobtail doğal olarak ortaya çıkmış bir ırktır ve ortalama yaşam süreleri 10-20 yıl arasında değişir. Bu da ırkın birçok ırktan daha uzun bir yaşam süresi olduğunu gösteriyor zira kedi cinslerinin çoğunun ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasındadır. İyi bakılan bir American bobtail rahatlıkla 20 yaşını görebilir.

ÇOK EĞLENCELİ KEDİLERDİR

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi American bobtail karakteri ile köpeğe benzetiliyor. Kedi görünümlü köpek olarak anılan bu kediler çok şefkatli bir yapıya sahiptir. Çocuklarla, kedilerle, köpeklerle yani herkesle sıcak ilişkiler kurar ve tüm ev halkını önemsediğini kolayca fark edebilirsiniz. Oyun oynamaya bayıldığı için özellikle çocuklarla harika vakit geçiren bir ırktır.

Bu arada American bobtail en zeki kedi cinsleri arasında da yer alıyor, bu kedilerin kapalı kapıları açma, kedi boxlarından kaçmayı başarabilme gibi yetenekleri olduğu biliniyor. Tabi bu yetenekleri başlarının derde girmesine sebep olabileceği için bir American bobtail ile birlikte yaşarken dikkatli olmak gerekiyor.

BAKIMLARI KOLAYDIR

Bu ırk yetiştiriciler tarafından ortaya çıkartılmış bir ırk değil, yani kuyruksuz bir ırk ancak bu doğal olarak meydana gelmiş bir mutasyon ve ırkın hemen hiçbir özel bakıma ihtiyacı yok.

Bir American bobtail kedinin tüylerini haftada 1-2 kez taramak ve arada sırada veterinerde kulak temizliğini yaptırmak bakımı için yeterli.

BAZI HASTALIKLARA YATKINLIKLARI OLABİLİR

American bobtail genel olarak sağlıklı bir kedi cinsi olsa da kalça displazisine ve dışkılamayı kontrol yeteneklerini etkileyen omurga sorunlarına yatkınlığı vardır.

Özellikle hiç kuyruğu olmadan dünyaya gelen American bobtail kedilerin omurgaları kısadır ve kısa omurga sebebiyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunları göz önünde bulundurularak çiftleştirilmemeleri en doğrusudur.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvankar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Köpeklerde aşırı salya neden görülür?

Danua Köpek Irkı, Özellikleri Ve Bakımı