in

Köpekler İçin Çok Faydalı 5 Sebze

Köpek beslenmesi konusunda sebzelerden de faydalanılabiliyor üstelik bazı sebzeler köpek dostlarımızın sağlığına çok iyi geliyor.

Köpek bakımının tartışmasız olarak en önemli kısmı besleme. Köpeklere yavruluktan başlayarak doğru ve yeterli besin vermek hayatlarının her döneminde sağlıklı olmalarını ve daha uzun, mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için vazgeçilmez. Köpek beslenmesi denilince hemen herkesin aklına ilk gelen et ve et ürünleri oluyor, bu da gayet normal ancak sebzelerin de köpek beslenmesinde önemli bir yeri var ve hatta bazı sebzeler köpekler için gerçekten çok faydalı. Siz de köpekler için faydalı sebzelere dostunuzun diyetinde yer vererek daha sağlıklı olmasına yardım edebilirsiniz.

İşte köpek dostunuzun sağlığına sağlık katacak ve büyük bir zevkle yiyeceği sebzeler.

1- Taze fasulye

Çoğu köpeğin büyük bir keyifle yediği sebzelerden biri olan taze fasulye aynı zamanda köpekler için gerçek bir sağlık kaynağı. Kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, manganez, A,C ve K vitamini ve potasyum içeren taze fasulye bu nedenle köpekler için mükemmel bir besindir.

dog-with-green-bean-diet

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2- Balkabağı

Balkabağı köpekler için en sağlıklı sebzelerden biri ve ülkemizde pek bulunmasa da yurt dışında birçok kişi köpeklerine balkabağı maması veriyor. Balkabağı yüksek lif içermesi sebebiyle köpeklerin sindirim sistemi için mükemmel bir destekleyici. Kabızlığı da ishali de önleyen balkabağı bunun yanı sıra köpekler için harika bir antioksidandır. Bununla da kalmaz zira balkabağının içerisinde bolca A vitamini de bulunması bu leziz sebzeyi köpekler için çok daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca balkabağının çekirdeği de köpeklerin idrar yolları sağlığı için destekleyici rol oynar.

pumpkin-lab

3- Ispanak

Temel Reis’in çocuklara sevdirdiği ıspanak çocuklar için olduğu kadar köpek dostlarımız için de sağlıklı bir besin.Yüksek miktarda demir içeren bunun yanı sıra kanseri engelleyici etkisi olduğu da bilinen ıspanak köpekler için hem lezzetli hem de sağlıklı bir öğündür.

spinach-good-dogs_31775935d2fab335

4- Tatlı patates

İşte köpeklerin bayıldığı sebzelerden biri daha, tatlı patates. Hemen her köpeğin büyük bir zevkle yediği tatlı patates sadece lezzetli değil çok da sağlıklı bir yiyecek. İçerisinde bolca yer alan A,C ve E vitaminleri ile köpekler için çok faydalı olan tatlı patates bu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir ve potasyum içermesi ile de köpek dostunuzun sağlığına doping etkisi yapabilecek bir sebze.

dsc_0264

5- Brüksel lahanası

Listemizin son sırasında yer alan Brüksel lahanası belki köpeklerin çok hoşuna gitmeyebilir ancak bu şifa kaynağı sebzeye köpeğinizin diyetinde az miktarda da olsa yer vererek A, B1, B6, K vitamininin yanı sıra manganez ve potasyum içerir, ayrıca son derece zengin bir lif kaynağıdır.

indir

Yazımızı bitirirken bu sebzeleri köpekler için özel olarak yağsız, tuzsuz ya da eser miktarda tuz ile ve kesinlikle soğansız, baharatsız pişirip vermek gerektiğinin de altını çizelim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru köpekler taş ocağına terk edildiöç

Onlarca Yavru Köpeği Taş Ocağına Terk Ettiler !

Kastamonuda 14 Köpek İle 18 Kedi Zehirlenerek Öldürüldüöç

Kastamonu’da 14 Köpek İle 18 Kedi, Zehirlenerek Öldürüldü