in

Köpekler için çok faydalı 5 sebze

Köpeğinizin diyetinde sebzelere yer vermek köpeğiniz için oldukça faydalı olabilir. Ancak bazı sebzelerin köpeğiniz için faydalı olabileceği gibi bazıları da oldukça zararlı olabilir. Peki köpeğiniz için faydalı olan sebzeler hangileridir?

Köpek bakımının tartışmasız olarak en önemli kısmı beslemedir. Köpeklere yavruluktan başlayarak doğru ve yeterli besin vermek hayatlarının her döneminde sağlıklı olmalarını ve daha uzun, mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için çok önemlidir.

Sebzelerin köpek beslenmesinde önemli bir yeri var ve hatta bazı sebzeler köpekler için gerçekten çok faydalı. Siz de köpekler için faydalı sebzelere köpeğinizin diyetinde yer vererek daha sağlıklı olmasına yardım edebilirsiniz.

Ancak bu konuda bir noktanın altını çizelim: Köpeğiniz için faydalı sebzeler olabileceği gibi köpeğiniz için zehirli sebzeler de bulunmaktadır. Zehirli olan bu sebzeleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

İşte köpek dostunuzun sağlığına sağlık katacak ve büyük bir zevkle yiyeceği sebzeler:

1- TAZE FASULYE

Çoğu köpeğin büyük bir keyifle yediği sebzelerden biri olan taze fasulye aynı zamanda köpekler için gerçek bir sağlık kaynağı. Kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, manganez, A,C ve K vitamini ve potasyum içeren taze fasulye bu nedenle köpekler için mükemmel bir besindir.

2- BALKABAĞI

Balkabağı köpekler için en sağlıklı sebzelerden biri. Bal kabağı ülkemizde pek bulunmasa da yurt dışında birçok kişi köpeklerine balkabağı maması veriyor. Balkabağı yüksek lif içermesi sebebiyle köpeklerin sindirim sistemi için mükemmel bir destekleyici. Kabızlığı da ishali de önleyen balkabağı bunun yanı sıra köpekler için harika bir antioksidandır. Bununla da kalmaz zira balkabağının içerisinde bolca A vitamini de bulunması bu leziz sebzeyi köpekler için çok daha sağlıklı hale getirir. Ayrıca balkabağının çekirdeği de köpeklerin idrar yolları sağlığı için destekleyici rol oynar.

3- ISPANAK

Temel Reis’in çocuklara sevdirdiği ıspanak çocuklar için olduğu kadar köpekler için de sağlıklı bir besin.Yüksek miktarda demir içeren bunun yanı sıra kanseri engelleyici etkisi olduğu da bilinen ıspanak köpekler için hem lezzetli hem de sağlıklı bir öğündür.

4- TATLI PATATES

İşte köpeklerin bayıldığı sebzelerden biri daha, tatlı patates. Hemen her köpeğin büyük bir zevkle yediği tatlı patates sadece lezzetli değil çok da sağlıklı bir yiyecek. İçerisinde bolca yer alan A,C ve E vitaminleri ile köpekler için çok faydalı olan tatlı patates bu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir ve potasyum içermesi ile de köpeğinizin sağlığına doping etkisi yapabilecek bir sebze.

e

5- BRÜKSEL LAHANASI

Listemizin son sırasında yer alan Brüksel lahanası belki köpeklerin çok hoşuna gitmeyebilir. Ancak bu şifa kaynağı sebzeye köpeğinizin diyetinde az miktarda da olsa yer vererek köpeğinize A, B1, B6, K vitamininin yanı sıra manganez ve potasyum desteği de sağlayabilirsiniz. Ayrıca Brüksel lahanası son derece zengin bir lif kaynağıdır.

Yazımızı bitirirken bu sebzeleri köpekler için özel olarak yağsız, tuzsuz ya da eser miktarda tuz ile ve kesinlikle soğansız, baharatsız pişirip vermek gerektiğinin de altını çizelim.

Keneler köpeklere ne gibi zararlar verebilir?

Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri