in

Yavru köpeği annesinden erken ayırmanın zararları

Yavru köpekler hayatlarının ilk zamanlarında birçok bakımdan annelerine muhtaçdırlar. Yavru köpek ile anneyi birbirinden erken ayırmanın sakıncaları vardır. İşte bu sakıncaları sizler için derledik.

Yavru köpekler dünyanın en şeker canlılarından biri olmakla birlikte aynı zamanda çok da savunmasızdırlar. Yavrular dünyaya geldiklerinde gözleri kapalıdır, işitme duyuları henüz devreye girmemiştir, sadece burunları koku alır ve annelerini de koku alma duyuları sayesinde bulurlar. Yavru köpeklerin belirli bir süre anne sütü emmesi gerektiğini herkes bilse de ne yazık ki birçok kişi yavruları annelerinden erken ayırmakta bir sakınca görmez. Bir yavru biraz tombullaşmış, enerjisi yüksekse “nasılsa artık topladı kendini” bakış açısıyla annesinden ayrılması nadir görülen bir durum değildir. Oysaki yavru köpekler için anneleri ile yeterli zaman geçirmeleri yalnızca yeterli anne sütü içmeleri açısından önemli değildir. Köpekleri annelerinden erken ayırmanın zararları bununla sınırlı kalmaz. Annelerinden erken ayrılan köpeklerde sadece fiziksel değil psikolojik sorunlar da görülebilir.

KÖPEKLERİN İLK AŞISI ANNE SÜTÜDÜR

Anne sütü yavru köpekler için mükemmel bir besindir ancak anne sütünün önemi bundan çok daha büyüktür. Köpekler doğumdan sonraki ilk 24-72 saat içinde kolostrum ya da diğer ismi ile ağız sütü olarak bilinen bir süt üretirler. Bu sütün içinde bebek köpeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlayacak, onları virüs ve bakterilere karşı koruyacak antikorlar vardır. İşte bu nedenle anne sütü bebek köpeklerin ilk aşısıdır. Her köpeğin doğduktan sonraki ilk saatlerde anne sütü içmesi tam da bu sebeple hayati önem taşır.

YAVRULAR HAYATI ANNELERİNDEN ÖĞRENİRLER

Köpekler sürü hayvanıdır ve görerek öğrenirler. Yavru köpeklerin anneleri ile geçirdikleri zaman hayat boyu ihtiyaçları olabilecek birçok şeyi öğrenmelerini sağlar.

Yavruların anneleri ile ve varsa kardeşleri ile birlikte geçirdikleri zaman sağlıklı bir sosyalleşme açısından da hayati önem taşır. Bu nedenledir ki annesinden erken ayrılan yavrularda ileride sosyalleşme ve uyum problemleri ile karşılaşılma riski çok yüksektir.

YAVRULARI ANNELERİNDEN EN ERKEN 2-3 AYLIKKEN AYIRMAK GEREKİR

Yavru köpekleri annelerinden ayırmak için en erken zaman 2-3 aylık olmalarını beklemektir. Unutmayın, anne köpekler yavrular için yalnızca süt kaynağı değil, hayatı tanımalarını, ileride sağlıklı, sosyal bir yetişkin köpek olmalarını sağlayan birer öğretmendir.

Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri

Kedilere ev yemeği verilmesi doğru mudur?