in

Judy: 2. Dünya Savaşı’nda esir düşen köpek

Judy 2. Dünya Savaşının kahraman köpeğiydi. Batan bir gemiden kurtulan, sayısız onlarca hayatı kurtaran ve üç yıl boyunca toplama kampında esir tutulan tek hayvan olarak tarihte yer edinmiş ve gönüller taht kurmuş bir köpektir.

Köpek Judy

İnsanların savaşında birçok hayvan görev almış ve onlarca hayat kurtarmıştır. Judy’de o kahramanlardan biriydi.

Şubat 1936’da savaştan önce Şanghay’da doğan Judy, İngiliz denizciler tarafından evlat edinildi, çok zeki bir köpek olan Judy dostlarının birçok kez hayatını kurtardı ve bir savaş esiri olarak hapsedilen tek köpek oldu.

ÜSTÜN SEZGİ YETENEKLERİYLE JUDY

Judy gemide

Judy birçok askerden daha iyi sezgilere sahipti. Denizcileri karanlıkta onlara zarar verebilecek deniz korsanlarının varlığına karşı uyardı. Üstün işitme duyusuyla düşman Japon uçaklarının yaklaşmakta olduğunu işaret ediyordu.

Judy’nin bulunduğu gemi Japon hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğradı ve mürettebatın bir kısmı adada mahsur kaldı. Adada tatlı su kaynağı bulmakta zorluk çeken askerleri yine bu durumdan Judy kurtarmıştı. Üst düzey sezgi yeteneklerini kullanarak adada tatlı su kaynağı bulmuştu. 

HMS Grasshopper’da görev yapan İngiliz denizci Leonard Walter Williams, İmparatorluk Savaş Müzesi’ne verdiği bir röportajda Judy ile ilgili anılarından şöyle bahsetti.

“Adaya indik ve doğal olarak su azdı. Judy bir gün kayboldu ve onu bulamadık, bu yüzden onu aramaya gittik ve büyük bir çukur kazdığı bir yama buldu ve kurtulanlar için tatlı su buldu.”

Askerler İngiliz tahliye gemisine ulaşmak için 5 hafta boyunca yürüdükleri halde ne yazık ki son tahliye gemisini kaçırmışlardı ve vardıkları köy çoktan Japon birlikleri tarafından işgal edilmiş bir Endonezya köyüydü.

Grup Judy ile birlikte savaş esirleri olarak gözaltına alındıktan sonra Kuzey Sumatra’daki Medan’daki bir kampa götürülmüştü.

Denizciler Judy’ye zarar gelmemesi adına onu bir pirinç çuvalında Japon askerlerinden sakladı.

Judy esir kampında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde uçak ustası olan Frank Williams ile tanıştı. Kısıtlı miktarda olan yemeğini Judy’le paylaşan Frank Williams, Judy’nin kahramanı olmuştu.

Williams’ı dövmeye kalkışan gardiyanlara saldıran Judy biz kez daha dostlarından birini kurtarmış oldu.

İLK SAVAŞ ESİRİ KÖPEK

Japon askerleri Judy’i öldürmeye karar vermişti ki Japon birliği komutanı buna izin vermedi ve Judy’nin savaş tutsağı olarak kayıt altına alınmasını emretti. Böylelikle Judy tarihteki ilk savaş tutsağı olan köpek oldu.

Judy’nin varlığı mahkumlar için psikolojik rahatlama sağladı. Williams daha sonra, sabahları onun sevgi dolu bakışının kendisine tutsak olarak geçirdiği yıllar boyunca hayatta kalma isteği verdiğini söyledi.

ASKERLERİ BOĞULMAKTAN KURTARDI

Haziran 1944’de Judy’nin bulunduğu gemi Japon hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğrayıp batınca, gemide bulunan herkesi en yakın adaya yönlendirerek bir gemi askeri boğulmaktan kurtarmıştır.

Haziran 1944’de mahkumlar başka bir gemiye transfer edildi ancak gemi batırıldı. Judy yüzerek 500’den fazla kişiye kurtuluş yolunu gösterirken yüzme bilmeyenlere ise tahta parçalarını götürmüştü.

Başka bir esir kampına düşen Judy ve grubu 1945 yılında savaşın sonunda serbest kaldılar. Williams’la Judy’nin dostluğu hayatının sonuna kadar devam etti.

DİCKİN YİĞİTLİK MADALYASI ALDI

Dickin Yiğitlik Madalyası

Judy’nin yaptıkları duyulunca 1946 yılında  Mayıs 1946’da cesaretinden dolayı Dickin Yiğitlik Madalyası aldı. 

Judy 1950 yıllında yani tam 13 yaşındayken kansere yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Yıllarca süren savaştan galip çıkan Judy kanserle olan savaşını yenememişti…

Judy’nin Tanzanya’da bulunan mezarı

Bülent Emrah Parlak’tan o görüntülere tepki: Kahrol inşallah!

Köpeğe ateş edip değnek fırlatan şahıs tutuklandı