in

Cher Ami; I. Dünya Savaşı’nın kahraman güvercini

Hayvanlar her zaman bizlere yoldaş olmuş, en vahim en kötü durumlardan biri olan savaş sırasında bile onlarca insanın hayatını kurtarmış kahramanlardır. Bu kahramanlardan biri de “Cher Ami”.

Kahraman güvercin Cher Ami

Savaşlar insanların, hayvanların, doğanın katledildiği insanlık tarihinin büyük kara lekesidir. Ama yine de insanların yapmış olduğu bu katliamda, hayatların kurtulması için hayvanlar onlara yardımcı olmuştur.

Cher Ami I. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu Sinyal Birliklerine yardımcı olması için eğitilen 600 güvercinden biriydi.

Güvercinler savaş sırasında birçok alanda aktif rolde çalışmıştır. Uçaklarla yarışmış hatta günümüzün dronları gibi düşman birliklerinin fotoğraflarını çekmek kameralarla donatılmıştır.

Cher Ami

Ama çalıştıkları en önemli alan habercilikti. Bir kağıda yazılan önemli notları karşı taraftaki taburlara iletirlerdi.

Muhtemelen tüm taşıyıcı güvercinlerin en ünlüsü, “Sevgili Dostum” anlamına gelen Fransızca kelime Cher Ami idi. 

Cher Ami, 1918 sonbaharında ön saflarda birkaç ay geçirdi. Mesajları iletmek için 12 önemli görevde uçtu. Ama en önemlisi 4 Ekim 1918’de taşıdığı mesajdı.

SAVAŞ SIRASINDA EN GÜVENİLİR İLETİŞİM GÜVERCİNLERDİ

 Savaş sırasında iletişim teknolojisindeki gelişmelere rağmen, güvercinler çok değerliydi. Telsizler, büyük oldukları ve hala hassas tellerle bağlı oldukları için güvercinler kadar güvenilir değildi.

Ayrıca yeni kabloları hızlı bir şekilde döşemek her zaman mümkün değildi ve çoğu zaman son derece tehlikeli olabiliyordu. Ortalama bir posta güvercini saatte yaklaşık elli mil uçabilir, bu da onları hızlı bir iletişim yöntemi haline getirir.

1918 Meuse-Argonne Taarruzu sırasında, taşıyıcı güvercin cesur çabalarıyla tanındı.   

200 ASKERİN HAYATINI KURTARAN KAHRAMAN CHER AMI

3 Ekim 1918’de Binbaşı Whittlesey ve 500’den fazla adam tepenin kenarındaki küçük bir çöküntüde mahsur kaldı. İlk gün düşman askerleri tarafından kuşatılan alanda birçok kişi öldü ve yaralandı. İkinci gün, sadece 200’den kadar asker hayatta kalmıştı.

Amerikalıların kendi hatlarıyla iletişim kurabilmelerinin tek yolu posta güverciniydi. Ancak gökyüzü de yer kadar tehlikeliydi. Kayıp Tabur makineli tüfekler ve yağmurdan oluşan korkunç bir alanda mahsur kaldı.

4 Ekim’de Amerikan ağır topçuları, Kayıp Tabur’un pozisyonunu kazayla bombalamaya başladı ve hattı elinde tutan otuz kişiyi öldürdü. 

Binbaşı Whittlesey, komutanlarına nerede olduğunu ve tuzağın ne kadar kötü olduğunu söylemek için birkaç güvercin gönderdi ancak hiçbiri başaramadı. Ertesi gün öğleden sonra sadece bir güvercini kaldı, Cher Ami. 

Binbaşı Whittlesey umutsuzca son güvercini Cher Ami’yi Amerikan hatlarına basitçe şöyle bir notla gönderdi: 

“276.4’e paralel yoldayız. Kendi topçumuz doğrudan üzerimize bir baraj atıyor. Tanrı aşkına kes şunu.”

Cher Ami

ZORLUKLARA RAĞMEN BAŞARDI

Cher Ami uçmaya çalışırken, Almanlar onun çalılardan çıktığını gördü ve ateş açtı. Birkaç dakika boyunca mermiler onun etrafında havada uçuştu. Bir an için küçük güvercin düşecekmiş, başaramayacakmış gibi göründü. 

Cher Ami bir şekilde kanatlarını açmayı başardı ve düşman silahlarının menzilinin ötesine geçerek tekrar tırmanmaya başladı. Küçük kuş, mesajını iletmek için 25 dakikada 25 mil uçtu. Bombardıman durdu, mesajı birliklere ileten Cher Ami  200’den fazla Amerikan askerinin hayatını kurtardı.

CHER AMI SON GÖREVİNDE AĞIR YARALANDI

Son görevinde ağır yaralanan Cher Ami, kümesine ulaştığı zaman uçamaz hale gelmişti.

Bir gözü kör olan güvercinin, göğüs kemiğine kurşun isabet etmiş ve çeyrek büyüklüğünde delik açılmıştı. Cesur küçük kuşun neredeyse kopan bacağı, sadece birkaç tendonla sarkıyordu. Bu bacağa çok önemli mesajın yazılı olduğu gümüş bir kutu iliştirilmişti. Bir kez daha, Cher Ami işini bitirene kadar bırakmayacaktı.

Cher Ami, 77. Piyade Tümeni’nin kahramanı oldu ve sağlık görevlileri onu düzeltmek için çok büyük bir çaba sarfetti. 

 Amerikalıların yardım ettiği Fransız askerleri, Cher Ami’nin yaptığı kahramanlığı duyduktan sonra ona kendi ülkelerinin en büyük onur madalyalarından biri olan Palmiye askeri dekorasyonlu Croix de Guerre ödülünü verdiler.

Cher Ami’ye verilen Palmiye askeri dekorasyonlu Croix de Guerre.

Kendini işine adamış sağlık görevlileri Cher Ami’nin hayatını kurtarsalar da bacağını kurtaramadılar. 200 arkadaşını kurtaran Cher Ami için tahtadan küçük bir bacak yaptılar.

Cher Ami seyahat edebilecek kadar iyileştiğinde, küçük tek bacaklı kahraman, Amerika Birleşik Devletleri’ne giden bir tekneye bindirildi. Tüm Birleşik Devletler Ordusunun komutanı, büyük General John J. Pershing, Cher Ami’yi Fransa’dan ayrılırken şahsen uğurladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cher Ami’nin hikayesi tekrar tekrar anlatıldı. Küçük kuş gazetelerde, dergilerde boy gösterdi.

Cher Ami, 13 Haziran 1919’da, Birleşik Devletler Ordusu Sinyal Kolordusu hizmetini tamamladıktan bir yıldan kısa bir süre sonra, birden fazla savaş yarasından dolayı hayatını kaybetti.

Van’da kırsala sürülen hayvanlar ‘etkinlikle’ beslendi

Kedilerin çıkardığı 9 farklı ses ve anlamları