in

Japonya’nın kedilerle dolu adası: Aoshima

Fareleri yakalamak için adaya getirilen 2 kedinin çoğalmaya başlamasıyla, ada kedilerle doldu.

Japonya’da kedilerle dolu bir ada: Aoshima

Ada sakinlerinin hedefi ilk başta sadece balıkçı teknelerindeki fareleri yakalamaktı. Yalnızca 22 kişinin yaşadığı bu minik balıkçı adası şimdi kedilerin kuşatması halinde.

Önceleri bir iki kedi ile başlayan bu kedi sevgisi, üremenin kontrolden çıkmasıyla kediler tarafından mesken tutuldu.

Ehime kıyısından 15 dakikalık bir feribotla varılan Aoshima adası, 1945 yılında 900 kişiye ev sahipliği yapıyordu.2. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomik kriz nedeniyle adadan göç eden insanlar çok olmuş. Şimdi ise adada göç etmeyen emekliler yaşıyor.

Adaya günde 2 kez günübirlik ziyaretçileri taşıyan feribotlar yanaşıyor. Ada sakinleri ise turistlerin ziyaretlerinden pek hoşlanmıyor. Ayrıca adada kediler için beslenme alanları mevcut.

Adada kedi nüfusu insan nüfusunu 6’ya katladı.

Turistler ayrıca konaklayacak bir pansiyon ya da dinlenme tesisinin bulunmadığı adaya sadece kedileri beslemek ve görmek için ziyaret ediyor. Japonya’da kedilerin çoğunlukta olduğu başka adalar da bulunuyor. Bunların en tanınanlarından Taşirojima’yı 86 kişi ile 100’den fazla kedi paylaşıyor.

Kediler, “Kedi Cenneti” olarak bilinen Taşirojima’ya yıllar önce ipek böceği tesislerinden fareleri uzak tutmak için getirilmiş. Yöre halkının büyük kısmının, sanayileşmenin ardından adayı terk etmesi üzerine insanlar azınlığa düşerken kediler şimdilerde sayısal olarak üstünlüğü ele geçirmiş durumdalar.

İstanbul’da soğuktan üşüyen köpek tramvaya bindi, yolculardan yer istedi

Gölete düşen köpeği montuyla sararak ısıttı