in

Ankara Kedisi İle Van Kedisi Arasındaki Farklar

Ülkemize ait olan ve tüm dünyaca tanınan iki kedi ırkı Van kedisi le Ankara kedisi sıklıkla karıştırılıyor. Oysaki Van kedisi ile Ankara kedisi arasındaki farklar son derece belirgin.

Türkiye kökenli iki kedi ırkı var; Van kedisi ve Ankara kedisi. Ülkemizde bu isimlerle anılan bu iki ırk yurtdışındaysa başlarına Türk Van kedisi ve Türk Ankara kedisi olarak tanınıyorlar. Ankara ve Van kedileri sıklıkla birbirleri ile karıştırılıyorlar. Aslında bunun en önemli sebebi çoğu kişinin hem Ankara hem de Van kedilerinin bembeyaz tüylü ve mavi ya da iki ayrı renkli gözlü olduğuna inanmaları, oysaki her iki kedi de ne bembeyaz ne de mavi gözlü olmak zorunda değil yani iki ırkın karıştırılmasının altında yatan en önemli unsur ırklarla ilgili yanlış inanışlar. İşte Ankara ve Van kedisi arasındaki farklar.

turkish van detail horz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Van kedilerinin vücutları beyazdır, kafa ve kuyruklarında çeşitli renklerde lekeler olabilir. Ankara kedileriyse siyah da dahil olmak üzere birçok farklı kürk rengine sahip olabilirler.

Renk

Van kedilerinin vücudu beyazdır ve %20’den fazla olmamak kaydıyla çeşitli renklerde lekeler kabul edilir. Van kedilerinin lekeleri kafa ve kuyruk kısmındadır. Bu lekeler tekir, siyah, krem, tortoiseshell (kaplumbağa kabuğu) gibi farklı renklerde olabilir.

Ankara kedileri ise beyaz olabildikleri gibi sarı, tekir, siyah gibi birçok farklı renklerde olabilirler. Yani Van kedilerinin vücutları beyaz kulak ve kuyruklarıysa çeşitli renklerde desenliyken Ankara kedileri bütün olarak farklı renklere sahip olabilirler.

van kedisi gözler horz
Van kedilerinin gözleri yuvarlak, Ankara kedilerininkiyse badem biçimlidir.

Gözler

Van kedilerinin her iki gözü de mavi ya da kehribar renkli ya da bir gözleri mavi diğeri kehribar renkte olabilir.

Ankara kedilerinin gözleriyse mavi, kehribar ve sarının tonları, yeşil ya da biri mavi-biri sarı, biri yeşil-biri sarı renklerde olabilir.

Ayrıca Ankara kedilerinin gözleri badem biçimliyken Van kedilerinin gözleri yuvarlak ve Ankara kedisine kıyasla çok daha büyüktür.

angora horz
Ankara kedilerinin surat hatları keskin kulakları ise büyüktür. Van kedilerinin kafaları yuvarlak, kulakları ise daha küçüktür.

Kafa ve surat

Ankara kedilerinin yüz hatları oldukça keskindir ve kulakları büyüktür. Van kedilerinin suratlarıysa aynı gözleri gibi yuvarlak hatlara sahiptir ve kulakları Ankara kedilerinden daha küçüktür.

ankara kedisi horz
Ankara kedileri Van kedilerinden daha uzun tüylüdür.

Tüyler

Ankara kedileri Van kedilerinden daha uzun tüylüdür. Ayrıca Ankara kedisinin tüyleri Van kedisinden daha yumuşaktır. Van kedilerinin tüyleri kalın ve kadifemsiyken Ankara kedilerinin tüyleri uzun ve ipeksidir.

Two Turkish Angora Cats Looking Up
Siyah ve beyaz 2 Ankara kedisi.

Boyut

Ankara ve Van kedisi arasındaki farklar içinde boyut da önemlidir. Van kedileri Ankara kedilerinden daha uzun ve daha ağırdır. Van kedileri Ankara kedilerinden daha geç olgunlaşır, ortalama olarak 4 yılda olgunluğa erişen Van kedilerinin kemikleri Ankara’ya kıyasla daha iridir. Ankara kedileri ise daha narin bir vücut yapısına sahiptir. Yetişkin Van kedilerinin dişileri 5-6, erkekleriyse 7 kilo ağırlıktadır. Yetişkin Ankara kedilerinin ağırlıklarıysa ortalama 5 kilodur.

turkishvan5
Van kedileri.

Yaşam süresi

Ankara kedilerinin ortalama yaşam süresi 13-15 yıl, Van kedilerininkiyse 9-14 yıldır. Yani Ankara kedileri Van kedilerinden daha uzun yaşam süresine sahiptir. Ancak şunu da eklememizde fayda var, her iki ırkta yavruluk döneminden itibaren doğru besleme ve düzenli bakımla ortalama yaşam sürelerinden daha uzun yaşayabilirler.

methode times prod web bin e0c7f3d8 7e1d 11e8 a645 f0478472c67b
Van kedilerinin suyu ve yüzmeyi sevdiğine ilişkin bir inanış var ancak bu tüm Van kedilerinin suyu seveceği anlamına gelmiyor.

Karakter

Genel olarak her iki kedi de uyumlu karakterlere sahiptir ancak Van kedisi Ankara kedisinden biraz daha yumuşak huyludur denilebilir. Van kedileri oldukça konuşkandır ve çok iyi birer avcıdır. Ankara kedileriyse çok konuşmaz ve avlanmaya karşı aşırı bir ilgileri yoktur.

Van kedilerinin bir kısmı suyu hatta yüzmeyi sevebilir ama Ankara kedileri diğer tüm kediler gibi sudan pek hoşlanmazlar.

Gördüğünüz gibi Ankara kedisi ile Van kedisi aslında karıştırılmalarını imkansız kılan çok belirgin farklılıklara sahipler. Bu arada her iki kedi ırkının da sağır olduğunun da yanlış bir inanış olduğunu belirtmemizde fayda var. Her iki ırkta da beyaz tüylü ve mavi ya da teki mavi gözlü olanlarda sağırlık görülme riski yüksek ama bu tüm Ankara ve Van kedilerinin sağır olduğu anlamına gelmiyor.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manisa Tekerleğe Sıkışan Yavru Kediyi İtfaiye Kurtardıöç

Manisa’da Tekerleğe Sıkışan Yavru Kediyi İtfaiye Kurtardı

gozaltina alinan papagan

Polis Baskını Sırasında ‘Annecim, Polis’ diye Sahibini Uyaran Papağana Gözaltı