in

Ankara Kedisi ile Van Kedisi arasındaki farklar

Türkiye kökenli iki kedi ırkı var; Van Kedisi ve Ankara Kedisi Ülkemizde bu isimlerle anılan bu iki ırk yurtdışındaysa başlarına Türk Van kedisi ve Türk Ankara kedisi olarak tanınıyorlar. Ankara ve Van kedileri sıklıkla birbirleri ile karıştırılıyorlar. Aslında bunun en önemli sebebi çoğu kişinin hem Ankara hem de Van kedilerinin bembeyaz tüylü ve mavi ya da iki ayrı renkli gözlü olduğuna inanmaları, oysaki her iki kedi de ne bembeyaz ne de mavi gözlü olmak zorunda değil yani iki ırkın karıştırılmasının altında yatan en önemli unsur ırklarla ilgili yanlış inanışlar. İşte Ankara ve Van kedisi arasındaki farklar.

RENK

Van kedilerinin vücudu beyazdır ve %20’den fazla olmamak kaydıyla çeşitli renklerde lekeler kabul edilir. Van kedilerinin lekeleri kafa ve kuyruk kısmındadır. Bu lekeler tekir, siyah, krem, tortoiseshell (kaplumbağa kabuğu) gibi farklı renklerde olabilir.

Ankara kedileri ise beyaz olabildikleri gibi sarı, tekir, siyah gibi birçok farklı renklerde olabilirler. Yani Van kedilerinin vücutları beyaz kulak ve kuyruklarıysa çeşitli renklerde desenliyken Ankara kedileri bütün olarak farklı renklere sahip olabilirler.

Van kedilerinin gözleri yuvarlak, Ankara kedilerininkiyse badem biçimlidir.

GÖZLER

Van kedilerinin her iki gözü de mavi ya da kehribar renkli ya da bir gözleri mavi diğeri kehribar renkte olabilir. Ankara kedilerinin gözleriyse mavi, kehribar ve sarının tonları, yeşil ya da biri mavi-biri sarı, biri yeşil-biri sarı renklerde olabilir. Ayrıca Ankara kedilerinin gözleri badem biçimliyken Van kedilerinin gözleri yuvarlak ve Ankara kedisine kıyasla çok daha büyüktür.

KAFA VE SURAT

Ankara kedilerinin yüz hatları oldukça keskindir ve kulakları büyüktür. Van kedilerinin suratlarıysa aynı gözleri gibi yuvarlak hatlara sahiptir ve kulakları Ankara kedilerinden daha küçüktür.

TÜYLER

Ankara kedileri Van kedilerinden daha uzun tüylüdür. Ayrıca Ankara kedisinin tüyleri Van kedisinden daha yumuşaktır. Van kedilerinin tüyleri kalın ve kadifemsiyken Ankara kedilerinin tüyleri uzun ve ipeksidir.

BOYUT

Ankara ve Van kedisi arasındaki farklar içinde boyut da önemlidir. Van kedileri Ankara kedilerinden daha uzun ve daha ağırdır. Van kedileri Ankara kedilerinden daha geç olgunlaşır, ortalama olarak 4 yılda olgunluğa erişen Van kedilerinin kemikleri Ankara’ya kıyasla daha iridir.

Ankara kedileri ise daha narin bir vücut yapısına sahiptir. Yetişkin Van kedilerinin dişileri 5-6, erkekleriyse 7 kilo ağırlıktadır. Yetişkin Ankara kedilerinin ağırlıklarıysa ortalama 5 kilodur.

YAŞAM SÜRESİ

Ankara kedilerinin ortalama yaşam süresi 13-15 yıl, Van kedilerininkiyse 9-14 yıldır. Yani Ankara kedileri Van kedilerinden daha uzun yaşam süresine sahiptir. Ancak şunu da eklememizde fayda var, her iki ırkta yavruluk döneminden itibaren doğru besleme ve düzenli bakımla ortalama yaşam sürelerinden daha uzun yaşayabilirler.

KARAKTER

Genel olarak her iki kedi de uyumlu karakterlere sahiptir ancak Van kedisi Ankara kedisinden biraz daha yumuşak huyludur denilebilir. Van kedileri oldukça konuşkandır ve çok iyi birer avcıdır. Ankara kedileriyse çok konuşmaz ve avlanmaya karşı aşırı bir ilgileri yoktur.

Van kedilerinin bir kısmı suyu hatta yüzmeyi sevebilir ama Ankara kedileri diğer tüm kediler gibi sudan pek hoşlanmazlar.

Gördüğünüz gibi Ankara kedisi ile Van kedisi aslında karıştırılmalarını imkansız kılan çok belirgin farklılıklara sahipler. Bu arada her iki kedi ırkının da sağır olduğunun da yanlış bir inanış olduğunu belirtmemizde fayda var. Her iki ırkta da beyaz tüylü ve mavi ya da teki mavi gözlü olanlarda sağırlık görülme riski yüksek ama bu tüm Ankara ve Van kedilerinin sağır olduğu anlamına gelmiyor.

Rüyada köpek sahiplenmek ne anlama gelir?

Yenidoğan bir yavru kedi ne zaman anneden ayrılmalı?