in

26 Ağustos Ulusal Köpek Günü nasıl ortaya çıktı?

Köpeklerin barınaklarda ve sokaklarda yaşadıkları sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Şimdi, sıkıntılara dikkat çekerek farkındalık yaratmak için kutladığımız 26 Ağustos Ulusal Köpek Günü’nün hikayesini anımsayalım?

26 Ağustos Ulusal Köpek Günü, 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Amacı, köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak, köpek evlat edinmeyi desteklemek ve köpeklerin yaşam refahına, önemine dikkat çekmektir. 26 Ağustos gününün özelliği ise, Paige henüz 10 yaşındayken ailesinin ilk köpekleri olan “Sheltie”yi barınaktan kurtardıkları tarih olmasıdır.

26 Ağustos Ulusal Dünya Köpek Günü, yasal olarak şu anda yalnızca New York eyaletinde, 2013 yılında kabul edilmiştir.

ULUSAL KÖPEK GÜNÜ, TÜM KÖPEKLERİN GÜNÜDÜR

Ulusal Köpek Günü, tüm köpeklerin günüdür, hiçbir ayrım yapılmaz. Bu günün amacı, kurtarılmayı bekleyen, ailelerimizde bizlerle yaşayan, hayat kurtarmak için çalışan tüm köpeklerle ilgili farkındalık yaratmaktır. Kişisel güvenlik ve koruma, engelliler için rehber, ihtiyacı olanlar için terapist, bomba ve uyuşturucu arama için dedektör, arama kurtarma çalışmaları için kurtarıcı görevi üstlenen tüm köpekleri hatırlamak içindir.

Ulusal Köpek Günü, her türlü “ırk yasağına” da karşıdır. Köpekler insanların elinde kötü amaçlarla kullanıldığında bunu çoğu zaman hayatlarıyla öderler. Köpek günü, bunu insanlara hatırlatır.

Üretim çiftlikleri, merdivenaltı üreticilere de karşıdır, evlat edinmeyi savunur. Hayvanların yaşam refahına verilmesi gereken önemi anımsatır.

Kontrolsüz üretimin durdurulması ve ırk köpeklerin yetiştirilmesinin “sorumlu yetiştirici”lere bırakılması gerektiğini vurgular. Bu konuda hakkındaki detaylı bilgiye Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu‘ndan ulaşabilirsiniz.

Ebabil kuşlarının hikayesi nedir?

Muhabbet Kuşları Hakkında Genel Bilgiler